آمار مصرف دخانیات

آمار مصرف دخانیات

آمار مصرف دخانیات

۱۴‌سال از حضور ایران در کنوانسیون جهانی کنترل دخانیات می‌گذرد، اما طبق آمار هیچکدام از اهداف تعیین شده در این کنوانسیون در کشور ما در مواجهه با دخانیات رعایت نشده است. به‌عنوان مثال بر اساس آمارهای وزارت بهداشت مصرف سیگار در کشور هر ‌ساله افزایش پیدا می‌کند و سن سیگار کشیدن در میان افراد جامعه به ۱۴ سال رسیده است. از سوی دیگر سطح زیر کشت توتون و تنباکو و افزایش مالیات بر خرده فروشی سیگار نیز هنوز با شاخص‌های تعیین شده از سوی سازمان جهانی بهداشت فاصله بسیاری دارد.
در تمامی کشورهای پیشرفته مالیات کلانی به دخانیات با هدف کاهش مصرف و اخذ درآمد برای درمان بیماران قربانی عوارض دخانیات، تعلق می‌گیرد. در کشور استرالیا قیمت ساندویچ معمولی حدود ۱۲ دلار و قیمت یک پاکت سیگار حدود ۲۵ دلار است و افراد برای تهیه سیگار باید دو برابر پول ناهار خود را هزینه کنند، از این رو افزایش قیمت سیگار در کاهش مصرف آن بسیار موثر است.
بحث افزایش مالیات بر سیگار مهم ترین عاملی است که باعث جلوگیری از این اتفاق شده و نفوذ مافیای دخانیات در لایه های گوناگون تصمیم گیری است.
میزان مالیات بر سیگار در کشور ما سالانه به ۲۰‌ هزار ‌میلیارد تومان می‌رسد، مبلغی که به تنهایی بیش از سه چهارم هزینه‌های لازم برای درمان افراد مصرف‌کننده دخانیات را پوشش می‌دهد. زیرا طبق آخرین آمار اعلام شده، امروزه در کشورمان سالانه حدود
۳۰‌ هزار ‌میلیارد تومان از بودجه دولت صرف درمان افراد سیگاری می‌شود.
درآمد حاصل از افزایش قیمت سیگار و دخانیات باید صرف بخش‌های درمانی و بیمارستان‌ بیماران ریوی و سرطان‌های ناشی از مصرف دخانیات شود.
با افزایش مالیات بر سیگار استطاعت مالی برای خرید دخانیات کاهش پیدا کرده و درآمد حاصل از آن نیز صرف حوزه سلامت و آموزش جامعه می‌شود. در این صورت عرضه قلیان برای قلیان‌سراها صرفه اقتصادی نداشته و به ناچار روش‌های بهتر و سلامت محوری را جایگزین می‌کنند.

 

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

گردآوری: دکتر فرهاد رجب پور صنعتی

© کلیه حقوق نزد www.tandorosti.news محفوظ است .ماهنامه سلامت و تندرستی