اثرات درمانی کپسایسین (Capsaicin) و کافئین

اثرات درمانی کپسایسین (Capsaicin) و کافئین

اثرات درمانی کپسایسین (Capsaicin) و کافئین

کافئین
کافئین حاوی آلکالوئیدی به نام متیل‌گزانتین است. باور بر این است که این ماده شیمیایی در کافئین گیرنده‌های آدنوزین یا گیرنده‌هایی را که به ما می‌گویند چه زمانی به خواب برویم، مختل می‌کند. در واقع این همان چیزی است که هوشیاری، تمرکز و حافظه بهتر موقتی پس از نوشیدن یک فنجان قهوه را موجب می‌شود.
این اختلال و وقفه به دوپامین اجازه می‌دهد که برای مدت زمان طولانی‌تری در بدن باقی بماند و به حفظ احساس خوب کمک کند. با این وجود، نوشیدن بیش از حد قهوه می‌تواند به تحریک‌پذیری و عصبی شدن فرد منجر شود.
کافئین پرمصرف‌ترین ماده دارویی در میان انسان‌ها به ‌شمار می‌رود که تقریباً ۹۰ درصد انسان‌ها به‌ طور روزانه از آن استفاده می‌کنند. افزایش متابولیسم بدن، تحریک سیستم اعصاب مرکزی و افزایش میزان هوشیاری و آگاهی محیطی از مهم‌ترین آثار کافئین است.
کپسایسین
کپسایسین (Capsaicin) مولکولی است که فلفل های قرمز را تند می کند. هر چه فلفل تندتر باشد، کپسایسین بیشتری در آن وجود داشته باشد.
کاهش زخم معده
تحقیقات نشان داده ‌است که کپسایسین موجود در فلفل تند، باعث کاهش بروز زخم معده می‌شود. کپسایسین، موجب افزایش جریان خون در قسمت مخاطی معده و تولید موکوس می‌شود، بنابراین بافت معده در برابر ترشح اسید معده مصون باقی می‌ماند. مطالعات نشان داده است، که خوردن ۲۰ گرم فلفل، حدود ۳۰ دقیقه قبل از خوردن یک عدد آسپیرین، از اثرات تخریبی این دارو بر بافت معده و دوازدهه، در اثر مصرف طولانی مدت مواد شیمیایی آن جلوگیری می‌کند.
ضد سرطان
فلفل داروی ضد سرطان است. از فلفل می‌توان در درمان سرطان و حتی برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری استفاده کرد. تحقیقات نشان داده‌اند کپسایسین موجود در فلفل، به عنوان یک ترکیب ضد سمی عمل کرده و مانع از فعالیت ترکیبات سرطان‌ زا در بدن می‌شود و از تشکیل تومورهای بدخیم در بدن جلوگیری می‌کنند.
آنتی اکسیدان
فلفل سرشار از ترکیبات آنتی اکسیدانی مثل ویتامین C و کاروتن است، بطوریکه در ۱۰۰ گرم فلفل دلمه‌ای قرمز یا سبز و فلفل معمولی خام به ترتیب ۱۴۰، ۱۲۰ و ۱۲۰ میلی گرم ویتامین C و ۳۸۴۰، ۲۶۵ و ۱۷۵ میکروگرم بتاکاروتن وجود دارد.
اثر فلفل در سرماخوردگی
همان طور که گفته شد در فلفل تند مقادیر فراوان ویتامین C وجود دارد که باعث شده این سبزی برای درمان سرماخوردگی مفید باشد. مصرف مرتب این سبزی در برنامه غذایی، هم شدت و هم طول دوران سرماخوردگی را کاهش می‌دهد. (در یک کیلو فلفل، ۳ برابر پرتقال با همان وزن ویتامین ث وجود دارد) این سبزی دارای خواص ضدعفونی‌کنندگی نیز هست. کپسایسین موجود در فلفل، به خصوص در فلفل سبز، ترکیبی شیمیایی دارد که موجب تحریک سیستم ایمنی شده و به این سیستم در حمله به عوامل عفونی کمک می‌کند. این ترکیبات موجب تحریک معده برای ترشح اسید می‌شود. بنابراین افرادی که در برنامه غذایی خود به ‌طور مرتب از این سبزی استفاده می‌کنند، کمتر به بیماری‌های عفونی مبتلا می‌شوند. در بعضی موارد استفاده از این سبزی بر روی پوست می‌تواند سبب آلرژی و حساسیت هایی شود، از این رو به افراد توصیه می‌شود که در مصرف فلفل، بر روی پوست دقت بیشتری اعمال کنند.
تاثیر مشترک کافئین و کپسایسین
مکمل های ترموژنیک حاوی مواد طبیعی هستند که برای تقویت سوخت و ساز بدن و افزایش چربی سوزی طراحی شده اند.
برخی از محبوب ترین مکمل های ترموژنیک عبارتند از کافئین، کپسایسین، چای سبز و سایر عصاره های گیاهی.
آیا واقعاً کافئین و کپسایسین می توانند به سوختن چربی ها کمک کنند؟
– کافئین محرکی است که به طور طبیعی در بیش از ۶۰ گیاه مختلف از جمله قهوه، کاکائو، چای، آجیل و کولا یافت می شود. کافئین سطح آدرنالین را افزایش می دهد،
آدرنالین هورمونی است که سلول های چربی شما را تحریک می کند تا اسیدهای چرب را به جریان خون شما آزاد کنند و نهایتاً توسط سلول های شما برای انرژی استفاده شوند. این محرک همچنین اشتها را کاهش می دهد و متابولیسم را تقویت می کند و به شما کمک می کند کالری بیشتری را در حالی که غذای کمتری می خورید، بسوزانید.
– از آنجا که تأثیر کافئین در سوخت و ساز بدن نسبتاً ناچیز است، بعید است تأثیر زیادی بر وزن بدن داشته باشد، اما ممکن است هنگام ترکیب با سایر رژیم های غذایی و ورزش کمک کند.
– کافئین و کپسایسین باعث آزادسازی آدرنالین و سپس افزایش سرعت سوخت و ساز بدن می شود و باعث می شود بدن شما کالری و چربی بیشتری بسوزاند.
– همچنین باعث کاهش اشتها می شود و باعث می شود کالری کمتری مصرف کنید. این اثرات باعث می شود که کپسایسین به عنوان یک ماده ترموژنیک قدرتمند شناخته شود.
– با بررسی ۲۰ مطالعه، مشخص شد که مکمل های کپسایسین می تواند حدود ۵۰ کالری در روز سوخت و ساز بدن را تقویت کند که می تواند به مرور زمان به کاهش وزن قابل توجهی منجر شود.
– یک مطالعه دیگر نشان داد که رژیم های غذایی حاوی ۵/۲ میلی گرم کپسایسین در هر وعده غذایی، کمک می کند فرد ۱۰ درصد چربی بیشتری را در ۲۴ ساعت بعدی بسوزاند.
– مکمل روزانه که حاوی ۶ میلی گرم کپسایسین باشد نیز به کاهش چربی شکم در طی یک دوره سه ماهه کمک می کند.
با این حال، شواهدی وجود دارد که نشان می دهد بدن شما می تواند با کپسایسین سازگار شود و این اثرات با گذشت زمان کاهش یابند.
گردآوری: دکتر مسعود فتحی

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money