اثرات مخرب استرس بر روی پوست و مو

اثرات مخرب استرس بر روی پوست و مو

اثرات مخرب استرس بر روی پوست و مو

احتمالاً این مطلب را شنیده اید که زیبایی از درون شروع می شود و پوست شما بزرگترین اندام بدن شماست. مسائل خارجی که بر روی پوست ظاهر می شوند، می توانند نشانه ای از جنگ هایی باشد که در درون شما در حال رخ دادن است. یکی از این جنگ ها وجود اضطراب و استرس است.
استرس نبرد پوست شما را سخت تر می کند. استرس باعث افزایش ناگهانی هورمون کورتیزول می شود.
برعکس آن استرس مزمن هورمون کورتیزول را سرکوب می کند. این عامل باعث می شود نظم پیام هایی که سیستم عصبی شما به نقاط دیگر ارسال می کند، به هم خورده و باعث بروز هر چیزی روی پوست از خطوط ریز تا کهیر شود.
اگر استرس به دلیل مجموعه ای از احساسات منفی بروز کند، باعث بروز علائم جسمی قابل مشاهده و حتی غیرقابل جبران می شود. همانطور که گفته شد به دلیل افزایش هورمون هایی مانند کورتیزول و آدرنالین بدن برخی تغییرات را ایجاد می کند که در سلامتی و همچنین زیبایی ظاهر احساس می شوند. در این میان پوست بیشترین آسیب را می بیند و زیبایی فرد دستخوش مشکلات جدی می شود.
خشک شدن پوست
همانطور که اشاره شد پوست تاثیر زیادی از استرس می پذیرد. فشار ناشی از استرس باعث ایجاد اختلال در آب رسانی مناسب به پوست می شود. افرادی که تحت استرس زندگی می کنند و قادر به کنترل آن نیستند، کمتر میل به نوشیدن آب دارند و بیشتر به سمت مصرف قهوه و یا نوشابه ها گرایش پیدا می کنند. اما نوشیدن آب کافی یکی از قوانین داشتن پوست سالم است.
مصرف آب باعث رطوبت دهی به پوست شده و اکسیژن رسانی آن را ضمانت می کند.
سیاهی و گودی زیر چشم
استرس و بی خوابی های مکرر ارتباط زیادی با تغییر شکل و زیبایی صورت دارند. نگرانی ها، مشکلات زناشویی، پرکاری و تشویش های دائمی باعث کاهش کیفیت خواب شده و باعث ایجاد هاله ای نا زیبا در اطراف چشم ها می شود. این مسئله نیز باعث می شود پوست و چشم ها ظاهری خسته و پیر داشته باشند. بنابراین اگر ملاحظه می کنید که زیر چشم هایتان گود افتاده است، بیشتر به آرامش درونی خود توجه داشته باشید.
بروز آکنه
محققان به این نتیجه رسیده اند که استرس ارتباط نزدیکی با بروز جوش، پسوریازیس (بیماری صدفی)، اگزما و دیگر بیماری های پوستی دارد. آزاد شدن کورتیزول در بدن باعث ایجاد اختلال هورمونی می شود. این مسئله نیز با بروز مشکلات پوستی و آکنه در صورت و سایر نقاط بدن خود را نشان می دهد. کورتیزول زیاد در بدن همچنین باعث ایجاد اختلال در عملکرد فلور طبیعی روده شده و به این ترتیب به سلامت پوست آسیب جدی می رساند، چون فلور روده نیز نقش مهمی در حفظ سلامت پوست دارد.
ضایعات پوستی و کهیر
ضایعات پوستی و کهیر در اثر اختلال عملکرد روده که با نام علمی دیسبیوز شناخته می شود، بروز می کنند. این مشکل زمانی بروز می کند که میزان باکتری های مفید روده افت شدید پیدا کرده و باکتری های منفی، روده را تحت اشغال خود در می آورند. به این ترتیب در عملکرد میکروب های مفید که تضمین کننده سلامتی هستند اختلال ایجاد می شود.
ریزش موها
ریزش مو دلایل متعددی دارد. گاهی ریزش شدید موها در اثر قرار گرفتن در شرایط استرس زا است. این وضعیت مانع از رشد فولیکول مو شده و موها را حساس و آسیب پذیر می کند که به ریزش آنها منجر می شود.
چین و چروک زودهنگام
اگر به فکر کنترل استرس نباشید، هورمون کورتیزول به طور مشهودی دچار اختلال می شود و تاثیر جدی روی وزن بدن، افزایش فشار خون و کاهش کلاژن می گذارد.
استرس باعث می شود که پوست محافظ طبیعی خود را از دست داده و در برابر عوامل محرک و عوامل عفونت زا آسیب پذیر باشد،
در نتیجه پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست می دهد و زمینه برای بروز زود هنگام چین و چروک در مناطقی مانند صورت، گردن و یا دست ها فراهم می شود.
افزایش سرعت سفیدی موها
با وجود اینکه سفید شدن زود هنگام موها بیشتر جنبه ژنتیکی دارد، اما استرس نیز باعث پیر شدن زود هنگام موها می شود.
خوشبختانه با افزایش مصرف بیوتین، پروتئین و ویتامین E می توان تا حدودی اثرات منفی استرس را کاهش داد و استحکام و جوانی موها را حفظ کرد.
ایجاد خطوط روی ناخن ها
ایجاد خطوط عمودی روی ناخن ها امر شناخته شده ای است و با روند طبیعی افزایش سن و برخی کمبودهای غذایی در ارتباط است. با این حال اگر تعداد این خطوط زیاد باشد و همگی روی کوتیکول ناخن ایجاد شوند، یکی از نشانه های قابل مشاهده استرس محسوب می شود.
ایجاد تاول در دست ها
برخی مواقع تاول هایی روی دست ها ایجاد می شود که ما آنها را با قارچ یا دیگر عفونت های ایجاد شده توسط قارچ ها اشتباه می گیریم. اما این نوع تاول ها نشان دهنده یک بیماری پوستی به نام «دیس هیدروز» است که ارتباط نزدیکی با استرس شدید و طولانی مدت دارد.
عفونت پوست
استرس باعث می شود که پوست محافظ طبیعی خود را از دست داده و در برابر عوامل محرک و عوامل عفونت زا آسیب پذیر باشد. عدم مراقبت لازم نیز باعث افزایش بروز قارچ ها، سوختگی های سطحی، لکه ها و دیگر علائم زودهنگام پیری می شود.
بنابراین مشاهده می کنید که استرس چیزی فراتر از یک شرایط نامساعد روحی است و می تواند ظاهرتان را زشت کند. درست است که می توان با لوازم آرایشی برخی از این مشکلات را به ظاهر محو کرد اما لازم است که مشکل ریشه ای تر حل شود. بنابراین لازم است استرس مهار و کنترل شود.

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

گردآوری: دکتر فرهاد رجب پور صنعتی

© کلیه حقوق نزد www.tandorosti.news محفوظ است .ماهنامه سلامت و تندرستی