اشتباهات ورزشی و تسریع پیری!

اشتباهات ورزشی و تسریع پیری!

اشتباهات ورزشی و تسریع پیری!

اثرات فوق العاده ورزش بر روی بدن و ذهن شما انگیزه کافی برای سر زدن به باشگاه های ورزشی را فراهم می کند. اما اگر درست تمرین نکنید، یعنی بیش از حد به یک چیز بپردازید و از دیگر جنبه ها غافل شوید، ورزش می تواند به شما آسیب رسانده و موجب تسریع در پیر شدن گردد. در این مطلب به چند اشتباه رایج که باید از آن ها پرهیز کرد می پردازیم.
هرگز استراحت نمی کنید.
اگر همیشه احساس خستگی و یا درد در عضلاتتان می کنید، علت این است که شما به بدنتان به اندازه کافی زمان برای بهبودی بین تمرینات نمی دهید، که این موضوع می تواند باعث شکستگی ظاهر شما گردد.
به طور مثال، در نوجوانان و جوانان تقریباً ۱۸ ساعت زمان برای ترمیم الیاف ماهیچه ای که تحت تأثیر تمرین قرار دارند نیاز است، اما این عدد در ۴۰ سالگی یا بالاتر به ۳۶ ساعت افزایش می یابد. استفاده از همان عضلات قبل از بهبودی کامل باعث ایجاد التهاب می شود که این موضوع از طریق افزایش التهاب باعث اشکال در سیستم ایمنی شما و حتی کاهش کیفیت خواب شما می گردد.
پس زمانی مناسب را برای استراحت اختصاص دهید و حداقل کل یک روز را برای استراحت در هفته بگذارید که در آن روز کاری غیر از حرکات کششی سبک نجام ندهید.
شما فقط روی تمرین های با شدت زیاد تمرکز می کنید.
درک این موضوع آسان است که چرا شما به تمرین های با فواصل کم و فشار زیاد علاقه دارید، این تمرینات مقدار زیادی کالری را در زمان کمتری می سوزاند، اما با این کار شما بدنتان را در معرض خطر بیشتری قرار می دهید و احتمال آسیب دیدگی و پارگی عضلات بسیار بالا می رود. پس بعد از تمرینات سخت با فواصل کم، حداقل ۴۸ ساعت به بدنتان استراحت دهید.
فقط هوازی کار می کنید.
اگر تمرین شما شامل ساعت ها تمرینات قلبی (هوازی) و بدون تمرین وزنه برداری است، خود را برای داشتن بدنی کم تحرک تر تنظیم می کنید. زیرا تمرینات هوازی برای شما ماهیچه سازی نمی کنند و بعد از مدتی توده عضلانی شما جواب گوی فعالیتتان نخواهد بود. ماهیچه ها حتی در هنگام استراحت، کالری می سوزانند، بنابراین عضله کمتر به معنای کالری کمتری است که در طول روز سوزانده می شوند.
همچنین با افزایش سن، ماهیچه های شما کم کم تحلیل می روند و نیاز است که شما عضلاتتان را تقویت کنید.
پس در برنامه تمرینتان حداقل ۲ یا ۳ روز در هفته را به تمرینات قدرتی، برای حفظ و ساخت توده بدنی و عضلانی اختصاص دهید.
از صفر به ۶۰ می روید.
اگر بدون آمادگی ناگهان شروع به فعالیت کنید، می توانید آسیب های جدی به بدنتان بزنید. تغییرات فیزیولوژیکی و شیمیایی که به طور معمول با ورزش اتفاق می افتد، با شروع ناگهانی ورزش های سنگین می تواند منجر به انتشار مواد شیمیایی التهابی، از جمله هورمون های تیروئید و سیتوکین ها (پروتئین های التهابی) گردد که بر سیستم ایمنی بدن تأثیر می گذارد و سرعت و کیفیت بهبودی آن را به طرز چشم گیری کاهش می دهد و همچنین باعث پیری زودرس و افتادگی می شود.
راه حل این است که پنج تا ۱۰ دقیقه وزنه های سبک بزنید یا فعالیت آرام هوازی قبل از شروع ورزش اصلی خود داشته باشید.
بیش از حد به تمرینات کم اثر می پردازید.
دوچرخه سواری، کلاس های هوازی با تحرک متوسط، تمرینات قلبی فوق العاده ای هستند اما برای تراکم استخوان شما خیلی کار نمی کنند. برای جلوگیری از پوکی استخوان، به تمرینات با تأثیر زیاد نیاز دارید. منظور از تمرینات با تاثیر زیاد تمریناتی هستند که استرس زیادی به استخوان ها وارد می کنند و کلید اصلی استخوان سازی مناسب وارد آمدن استرس به استخوان است و استرس، بخشی جدایی ناپذیر در حفظ سلامت استخوان ها است.
در حقیقت، یک مطالعه جدید که در ژورنال جهانی ورزش و سلامتی منتشر شده است، نشان داد که دویدن به طور قابل توجهی باعث کاهش استئوآرتریت (آرتروز) و خطر شکستگی ران و لگن می شود. پس همراه قدم زدن، از تمرین هایی مثل طناب زدن نیز استفاده کنید تا استرس و ضربه بیشتری روی پاها وارد کنید.
کفش های ورزشی ارزان قیمت و نامناسب می خرید.
چه کسی عاشق خرید ارزان نیست؟ اما کفش های ارزان قیمت که از نظر مکانیکی صحیح نیستند و برای فعالیت های خاص ورزشی مناسب نیستند، به طور بالقوه عدم تعادل در پاها و هسته بدن شما ایجاد می کنند و می توانند منجر به آسیب دیدگی در ناحیه کمر شوند.
به عنوان مثال، کفش های تنیس برای حمایت از پاهای شما به پهلو و همچنین عقب و جلو طراحی شده اند، در حالی که کفش های مخصوص دویدن به گونه ای طراحی شده اند که به شما در پیشبرد حرکت رو به جلو کمک می کند. کفش های نامناسب همچنین می توانند باعث شوند مچ پایتان دچار پیچ خوردگی شود و حتی مناسب نبودن سایز و طراحی کفش می تواند ضایعات پوستی مانند تاول و … برایتان ایجاد کند. پس بهترین کفش را برای فعالیتتان پیدا کنید و نگران قیمت آن نباشید!
گردآوری : دکتر مسعود فتحی

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money