انواع شیر خشک

انواع شیر خشک

انواع شیر خشک

در سال ۱۸۶۶ یک داروساز سوئیسی – آلمانی‌ به نام هنری نستله با استفاده از ترکیبات مختلف شیر گاو، آرد و شکر غذای جایگزینی را برای نوزادانی که از شیر مادر محروم بودند، فراهم کرد. او تولید این محصول جدید را با نام «لاکتوز فارینا نستله» شروع کرد.
گونه های مختلف شیر خشک و بهترین نوع آن
شیرخشک ها معمولاً از لحاظ مواد تشکیل دهنده و مزه با هم تفاوت دارند. برخی از شیرخشک های گیاهی هم در بازار موجود است. بهتر است در انتخاب نوع شیرخشک با پزشک متخصص مشورت کنید. «لاک» پسوندی است که نام بسیاری از شیرخشک‌های موجود در بازار به آن ختم می‌شود. «لاک» واژه‌ای لاتین به‌معنای «شیر» است که تولیدکنندگان شیرخشک از آن برای نامگذاری فراورده های خود استفاده می‌کرده‌اند. همه می دانیم بهترین غذا برای کودک بدون تردید شیرمادر است و هیچ شیرخشکی نمی‌تواند به طور کامل جای آن را بگیرد. اما به دلایل گوناگون بسیاری از کودکان به‌عنوان کمک غذا و نیز غذای اصلی به شیرخشک نیاز پیدا می‌کنند.
هرچقدر اطلاعات‌تان درباره شیرخشک کامل باشد، برای انتخاب نوع و برند مناسب کودکتان نیاز به مشورت پزشک دارید. زیرا:
– در انواع شیرخشک تفاوت‌های جزئی وجود دارد که برای کسانی که تخصص ندارند قابل تشخیص نیست.
– نوزاد ممکن است به انواع نادری از حساسیت یا بیماری مبتلا باشد که به شیرخشک‌های خاص نیاز پیدا کند.
راهنمای تشخیص و شناخت آسان تر شیرخشک
– تولیدکنندگان معمولا محصولات خود را براساس سن نوزاد با ۱ (از بدو تولد تا ۶ماهگی) و ۲ (از۶ماهگی تا یک سال) و ۳ (از یک سال به بعد) مشخص می‌کنند.
– برای مصارف صنعتی نیز درکارخانه‌های تولید شیر، بسته‌های بزرگ چندکیلویی (معمولا۲۰یا ۲۵کیلوگرم تولید میشود که برای مصارف بالا به‌صرفه‌تر هستند و استفاده و حمل‌ونقل آسان‌تری دارند و بنا بر کاربردهای گوناگون به انواع مختلفی مثل کم‌چرب، پرچرب و… تقسیم می‌شوند.
– شیرخشک در تهیه بعضی دسرها و شیرینی‌ها هم به‌کار می‌رود. ورزشکاران هم، به‌ویژه قدیم‌ترها که بازار مکمل‌های پروتئینی داغ نبود، از شیرخشک در رژیم غذایی‌شان استفاده می‌کردند؛ گرچه این روزها با توجه به‌وجود مکمل‌های رنگارنگ در بازار، کمتر کسی سراغ شیرخشک می‌رود.
– مشتری‌های شیرخشک فقط کودکان نیستند و تولیدکنندگان برای مصرف بزرگسالان شیر را به‌صورت کامل و بدون شکستن پروتئین‌ها خشک می‌کنند تا با اضافه کردن آب بتوان از آن استفاده کرد.
– بعضی هم طعم پودر شیرخشک را دوست دارند. البته اگر جزو این دسته آخر هستید توجه داشته باشید که شیرخشک به‌خاطر غنی بودن از پروتئین و کربوهیدرات و… ممکن است باعث چاقی شود یا عوارض پوستی ایجاد کند.
انواع شیر خشک برای استفاده در موارد خاص
– شیرهای بدون لاکتوز (LF): در این شیرخشک‌ها لاکتوز شیر گاو برای کودکانی که عدم تحمل لاکتوز دارند حذف می‌شود.
– شیرخشک‌های سویا: همانطور که از اسمش پیداست این شیرها بر پایه سویا تهیه می‌شوند و برای شیرخوارانی که با پروتئین شیر گاو کنار نمی‌آیند استفاده می‌شوند.
– شیرخشک‌های هایپوآلرژنیک یا (HA): در این شیرها پروتئین‌های موجود در شیر گاو را هیدرولیزکرده و کار هضم را برای شیرخوار راحت می‌کنند. این شیرها برای شیرخوارانی با دستگاه گوارش خیلی حساس مناسبند. باتوجه به اینکه درصد قابل توجهی از نوزادانی که به پروتئین شیر گاو حساسیت دارند، با شیرهای پایه سویا هم به مشکل می‌خورند، استفاده از این نوع شیرخشک‌ها رایج و عاقلانه است.
– شیرخشک‌های آنتی‌رفلاکس (AR): آنتی‌رفلاکس‌ها برای نوزادان مبتلا به رفلاکس مناسب هستند و قیمت‌شان معمولا کمی از شیرخشک‌های معمولی بالاتر است.
عوارض استفاده از شیر خشک برای کودکان
– شیرخشک سبب رشد سریع و چاقی غیرمعمول در کودک می شود.
– در یک درصد نوزادانی که از شیرخشک استفاده می کنند تشنج های ناشی از کاهش کلسیم خون نوزادان در هفته اول تولد، دیده شده است.
– در کودکان تغذیه شده با شیرخشک تشنج های کمبود منیزیم دیده می شود.
– شیرخورانی که از شیر خشک تغذیه می کنند، از محاسن عاطفی تغذیه با شیر مادر نیز محروم می گردند.
– با توجه به اینکه اندازه دلمه های کازئین موجود در شیر خشک بزرگ تر از شیر مادر و هضم آن برای شیر خوار مشکل تر است. زیادی املاح موجود در شیر خشک سبب چاقی و افزایش اسمولاریته سرم می شود.
– در تولید شیرخشک از طعم دهنده های مصنوعی استفاده می شود که این هم یک دلیل دیگر برای ناسالم بودن این ماده غذایی است.
نکات بسیار مهم برای تغذیه با شیرخشک
– تاریخ مصرف شیرها دو سال است . از خرید شیر هایی که تاریخ مصرف شان گذشته است به طور جدی خود داری کنید .
– هنگام تهیه شیر خشک روی قوطی را بخوانید و به همان اندازه شیر خشک بریزید زیرا : اگر به دلیل صرفه جویی پودر کمتری استفاده کنید ، این کار موجب سوء تغذیه کودک و کاهش رشد او می شود. از مصرف زیاد آن نیز به علت ایجاد اسهال، استفراغ و بیماری های گوارشی خودداری کنید.
– صبح و شب مقداری آب جوشیده خنک همراه شیرخشک به کودک بدهید.
– آبی که برای تهیه شیر استفاده می شود، باید جوشیده و ولرم باشد تا موجب از بین رفتن ویتامین های موجود در شیر نشود .در صورتی که از آب خیلی داغ برای تهیه شیر کودک استفاه کنید، شیر خوب مخلوط نمی شود و سبب استفراغ کودک خواهد شد.

گردآوری: دکتر محمد صمدی

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money