انواع واکسن آنفلوانزا و ملاحظات آن

انواع واکسن آنفلوانزا و ملاحظات آن

انواع واکسن آنفلوانزا و ملاحظات آن

ريشه کن کردن بيماري سرماخوردگي به علت تغيير سريع ساختمان ويروس و مقاوم شدن آن نسبت به داروها و آنتي بيوتيک ها مقدور نبوده است، اما تزريق واکسن سرماخوردگي فرد را نسبت به اين بيماري مقاوم مي کند.
واکسن آنفلوانزا اثر محدود دارد و بايد در زمان معين تزريق شود. تاثير واکسن آنفلوانزا ايمني 80 درصدي را براي يک سال ايجاد مي کند. آنفلوانزا ده ها نوع دارد و واکسن هايي که تاکنون ساخته شده اند تنها در برابر ويروس چند نوع سرماخوردگي آنفلوانزا مصونيت مي دهد. تا به حال واکسني ساخته نشده است که بتوان در همه کشورها استفاده کرد چون هر کشوري معمولاً ويروس هاي سرماخوردگي و آنفلوانزا هاي مخصوص خودشان را دارند. سوسپانسيون شفاف و بدون رنگ در سرنگ هاي تک دوز مي باشد.
بهترين زمان تزريق واکسن آنفلوانزا اواسط شهريور ماه تا اواسط مهر ماه مي باشد، چرا که چهار هفته نياز است تا سطح ايمني بدن بالا رود بنابراين، اين واکسن بايد قبل از آغاز فصل سرد سال تزريق شود.
فصل شيوع معمولاً از مهرماه تا ارديبهشت به طول مي انجامد بنابراين بهترين ماه ها براي واکسيناسيون آنفلوانزا مهر و آبان است اما بعد از اين زمان هم مي توان واکسن زد. واکسن آنفلوانزا در بالغين و کودکان بالاي شش ماه مصرف مي شود.
طبق سياست هاي ايمن سازي بين المللي بعضي افراد انديکاسيون تزريق دارند:
– افراد بالاي 65 سال بدون در نظر گرفتن شرايط سلامتي
– بالغين و کودکان مبتلا به بيماري COPD و آسم و برونشيت و قلبي و نارسايي قلبي مزمن
– بالغين و کودکان مبتلا به بيماريهاي متابوليک مثل ديابت
– بالغين و کودکان مبتلا به بيماري هاي مزمن کليوي
– بالغين و کودکان مبتلا به نقص سيستم ايمني مانند MS و HIV
– بالغين و کودکان مصرف کننده داروهاي سرکوب کننده سيستم ايمني مثل داروهاي سايتو استاتيک يا کورتويکو استروئيد يا راديوتراپي
-کودکان مصرف کننده طولاني مدت ترکيبات استيل ساليسيليک اسيد از سن 6 ماه تا 18 سال( ابتلا به سندروم ري در صورت ابتلا به بيماري آنفلوانزا ) اين واکسن براي خانم هاي باردار و شيرده منع مصرف ندارد.
اشکال واکسن
اين دارو براي پيشگيري از آنفلوانزا به ويژه در افرادي که در صورت ابتلا به آنفلوانزا در معرض خطر بروز عوارض آن قرار دارند، توصيه مي شود. ورود واکسن آنفلوانزا به دو صورت تزريقي و افشانه اي داخل بيني استفاده مي شود. تقريباً دو هفته پس از زدن واکسن در بدن بيمار پادتن هايي توليد مي کند که براي محافظت در برابر آنگونه خواص ويروس آنفلوانزا مورد نياز هستند. واکسن آنفلوانزا آنتي ژن هاي سطحي ويروس آنفلوانزا دارد که روي تخم مرغ هاي بارور حاصل از مرغ سالم تقصير داده مي شود. اين واکسن به صورت سوسپانسيون در سرنگ هاي آماده مصرف و به شکل مايع شفاف بي رنگ در سرنگ هاي تک دوز است.
روش مصرف شکل تزريقي
اين واکسن شامل ويروس کشته شده است که شخص را مبتلا نمي کند ولي باعث مي شود بدن براي مبارزه با بيماري ناشي از ويروس زنده پادزهر ايجاد کند. تزريق واکسن آنفلوانزا با افزايش گونه اي از سلول هاي دستگاه ايمني موسوم به لنفوسيت هايB، احتمال پاره شدن و ميزان بروز التهاب در ديواره رگ ها و در نتيجه احتمال بروز سکته قلبي و مغزي را کاهش مي دهد و از اين رو پژوهشگران استفاده از واکسن آنفلوانزا را در فصل زمستان براي مبتلايان به سکته قلبي و بيماراني که تحت جراحي تعويض رگهاي قلبي قرار گرفتهاند، سودمند مي دانند. تزريق ويروس کشته شده شخص را در برابر نوعي ويروس زنده که در واکسن وجود دارد مصون مي کند.
تاثيرگذاري واکسن 80 درصد است يعني گروهي از افراد ممکن است با وجود تزريق واکسن باز هم مبتلا به سرماخوردگي شوند. اين واکسن را لازم است در دماي بين 2 تا 8 درجه سانتي گراد (يخچال) و به دور از نور و انجماد نگهداري کنيد. عمر قفسه دارويي يک سال مي باشد. قبل از تزريق واکسن را به دماي حدود 25 درجه سانتيگراد (دماي استاندارد اتاق) برسانيد و سرنگ را قبل از تزريق به آرامي تکان دهيد و به شکل تزريق عضلاني يا عمقي زيرجلدي براي بالغين و کودکان 3 سال به بالا با دوز 5/. ميلي ليتر و کودکان 6 ماه تا 3 سال نصف دوز 5/. ميلي ليتر مي باشد.
بارداري و شيردهي
اين واکسن را مي توان در دوران شيردهي تجويز کرد، بر اساس اطلاعاتي که وجود دارد عوارض ناخواسته مشخصي در ارتباط با تجويز اين واکسن در مادر و جنين مشاهده نشده است. اين واکسن را مي توان در سه ماهه دوم و سوم بارداري تجويز کرد. در زمان بارداري به دلايل پزشکي احتمال بروز عوارض ناشي از آنفلوانزا در آن ها بيشتر است.
موارد منع مصرف
در بيماران با حساسيت به پروتئين هاي مرغي، سفيده تخم مرغ، فرمالدئيد، پلي سوربات 80 يا جنتامايسين مبتلا به بيماري تب دار يا عفونت حاد از مصرف دارو بايد بپرهيزند.
عوارض واکسن انفلوانزا
اين واکسن همانند کليه واکسنهاي تزريقي ديگر احتمال بروز واکنش آنافيلاکتيک هست بنابراين مراقبت هاي لازم آماده و در دسترس بايد باشند.
عوارض جانبي واکسن
عوارض شايع به شکل سردرد، تعريق، درد عضلاني، درد مفاصل، تب، ضعف، سرخي، ورم، سختي در محل تزريق که بدون درمان اين عوارض بعد از يک تا دو روز برطرف مي شود.
عوارض ناخواسته شامل اختلالات خوني (کمبود پلاکت به شکل گذرا ) و ورم غدد لنفاوي، واکنش هاي آلرژي، پارستزي، تشنج همراه با تب، سندروم گيلن باره، واسکوليت، خارش، کهير و راش مي باشد. به طور کلي پس از تزريق واکسن ممکن است يکي دو روز اثرات جانبي مانند درد و سوزش در محل تزريق ظاهر شود. در بعضي افراد درد و تب خفيفي هم ديده مي شود اما اين اثرات به بدي ابتلا به آنفلوانزا نيست که دو تا سه هفته طول مي کشد.

گردآوری : دکتر مانیا میبدی ثانی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money