فواید بخار درمانی چیست ؟

بخار درمانی

بخار درمانی و فواید آن

بخار درمانی یا استنشاق بخار یا همان بُخور یکی از پرکاربردترین روش های خانگی برای تسکین و باز کردن معابر بینی و رهایی از علائم عفونت سرماخوردگی یا سینوزیت است.
تصور می شود که هوای گرم و مرطوب باعث شل شدن مخاط در معابر بینی، گلو و ریه ها می شود. این عمل می تواند علائم گرفتکی ناشی از تورم رگ های خونی و التهاب را در معابر بینی شما از بین ببرد.
در حالی که استنشاق بخار عفونت هایی مانند سرماخوردگی یا آنفلوانزا را درمان نمی کند، اما در زمانی که بدن شما در حال مبارزه با آن عفونت می باشد، به شما کمک می کند احساس بهتری داشته باشید اما مانند هر روش درمانی خانگی، یادگیری بهترین شیوه عمل بسیار مهم است تا در این روند به خود آسیب نرسانید.
مزایای بخار درمانی چیست؟
یک بینی گرفته و پر از چرک ناشی از التهاب در رگ های خونی سینوس ها است. رگ های خونی به دلیل عفونت حاد تنفسی فوقانی مانند سرماخوردگی یا عفونت سینوسی می توانند تحریک شوند.
فواید اصلی تنفس در بخار مرطوب و گرم این است که می تواند به کاهش احساس سوزش و تورم رگ های خونی در معابر بینی کمک کند. همچنین ممکن است رطوبت به نازک شدن مخاط در سینوس های شما کمک کند، که به آنها اجازه می دهد تا راحت تر تخلیه شوند. این امر می تواند حداقل به مدت کوتاه مدت تنفس شما را به حالت عادی برگرداند.
استنشاق بخار ممکن است باعث تسکین موقتی علائمی مانند سرماخوردگی ، آنفلوانزا ، عفونت سینوس (سینوزیت عفونی) و برونشیت شود.
یک بررسی از شش کارآزمایی بالینی که بخار درمانی را در بزرگسالان مبتلا به سرماخوردگی ارزیابی می کند، نتایج متفاوتی داشت. برخی از شرکت کنندگان تسکین علائم داشتند، اما برخی دیگر اینگونه نبودند.
در یک کارآزمایی بالینی دیگر، استفاده از استنشاق بخار در معالجه علائم مزمن سینوس مورد بررسی قرار گرفت. با این حال، این مطالعه نشان داده است که استنشاق بخار برای اکثر علائم سینوزیت به جز سردرد مفید نیست.
به طور خلاصه بخار درمانی به بهبود علائم، سردرد، احتقان (گرفتگی) بینی، سوزش گلو، مشکلات تنفسی ناشی از احتقان مجاری هوایی، معابر بینی خشک یا تحریک پذیر و سرفه کردن کمک به سزایی می کند.
نحوه استنشاق بخار
مواد مورد نیاز:
– یک کاسه بزرگ
– آب
– یک اجاق گاز یا مایکروویو برای گرم کردن آب
– حوله
روش:
– آب را بجوشانید.
– آب گرم را با دقت درون کاسه بریزید.
– حوله را از پشت سر روی سر خود بکشید.
– یک تایمر را روشن کنید.
– چشم خود را ببندید و سر خود را به آرامی به سمت آب گرم پایین بیاورید تا جایی که ۲۰ تا ۳۰ سانتی متر از آب فاصله داشته باشید. برای جلوگیری از تماس مستقیم با آب، بسیار مراقب باشید.
– حداقل دو تا پنج دقیقه به آرامی و عمیق از طریق بینی خود نفس بکشید.
– برای هر جلسه بیش از ۱۰ تا ۱۵ دقیقه بخار درمانی نکنید. با این حال، اگر هنوز علائمی دارید، می توانید استنشاق بخار را دو یا سه بار در روز تکرار کنید.
– همچنین می توانید یک دستگاه استنشاق بخار برقی (بخار ساز برقی) از داروخانه ها خریداری کنید. برای این ها فقط باید آب را به سطح ذکر شده اضافه کنید و دستگاه را به برق وصل کنید.
بعضی از بخارسازها همراه خود یک ماسک نیز دارند که در اطراف دهان و بینی شما قرار می گیرد.
دستگاه بخارساز می تواند به سرعت با میکروب ها کثیف شود، بنابراین برای جلوگیری از رشد باکتری ها و قارچ ها، اغلب باید سطل و سیستم فیلتر را هر چند روز به طور کامل بشویید.
عوارض جانبی استنشاق بخار
استنشاق بخار اگر به درستی انجام شود، یک درمان خانگی مطمئن محسوب می شود، اما اگر احتیاط نکنید، ناخواسته به خودتان آسیب می رسانید. اگر با آب داغ تماس برقرار کنید، خطر ایجاد پوسته پوسته شدن و سوختگی وجود دارد.
بزرگترین خطر ضربه زدن به طور تصادفی بر روی کاسه آب گرم است که می تواند باعث سوختگی شدید در مناطق حساس بدنتان شود.
برای جلوگیری از سوختگی:
اطمینان حاصل کنید که کاسه آب گرم روی یک سطح، محکم است و به راحتی واژگون نمی شود.
از تماس بخار با چشم هایتان خودداری کنید. چشمان شما باید بسته شود و از بخار دور نگاه داشته شود.
کاسه آب گرم را دور از دسترس کودکان یا حیوانات خانگی نگه دارید. استنشاق بخار به دلیل خطر سوختگی در کودکان توصیه نمی شود. در حقیقت، یکی از منابع معتبر مطالعه نشان داد که بیشتر افرادی که از طریق بخار درمانی دچار سوختگی شده اند، کودکان بودند. با این حال، شما می توانید کودک خود را در حالی که آب گرم را در حمام باز می گذارید از تولید بخار آن در محیط حمام بهره مند سازید.
پس، استنشاق بخار ممکن است روشی مؤثر برای پاکسازی معابر بینی و تنفس شما هنگام سرماخوردگی یا آنفلوانزا باشد، اما در واقع عفونت شما را درمان نمی کند.
سیستم ایمنی بدن شما هنوز بخش عمده ای از کار را برای خلاص شدن از شر ویروس انجام می دهد. مانند بسیاری از داروهای خانگی، همیشه این موضوع را در نظر داشته باشید آنچه برای یک شخص مفید است ممکن است برای شما مفید نباشد.
اگر در استفاده از بخار درمانی هرگونه ناراحتی، درد و سوزش را تجربه کردید، از مصرف آن دست بردارید و به دنبال راه های دیگری برای کاهش علائم خود باشید.

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

گردآوری: دکتر مسعود فتحی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money