بیماری های شایع فصل مدرسه

بیماری های شایع فصل مدرسه

بیماری های شایع فصل مدرسه

يکي از موضوعات بسيار مهم سلامت جسمي و فکري کودکان و نوجوانان است، زيرا اين قشر از جامعه آينده سازان کشور هستند به همين دليل آگاهي از بيماري هاي شايعه در مدارس و اقدام براي پيشگيري از آن هم براي اين قشر از جامعه و هم براي بقيه افراد بسيار ضروري است و اين پيشگيري ها هزينه هاي درمان را بسيار کاهش مي دهند.
آگاهي از علائم و نشانه هاي بيماري هاي شايع در مدرسه بسيار امر مهمي درجهت ارتقاء سطح سلامت دانش آموزان مي باشد. کارکنان بهداشتي و کارکنان مدرسه با آگاهي از چگونگي علائم و سير بيماري و با اقدام به موقع و موثر مي توانند از پيشرفت بيماري در خود فرد و سرايت آن به ديگران و همه گير شدن آن بيماري بين ديگر دانش آموزان نيز جلوگيري کنند. علائمي از قبيل رنگ پريدگي و يا برافروخته بودن، قرمزي چشمها، آبريزش بيني، پلکهاي متورم و قرمز، بثورات جلدي، سرفه و عطسه زياد، خستگي بدون دليل، سردرد هاي زياد يا شديد ،سرگيجه، تب، دل درد و هر علامت غير عادي ديگر ممکن است مقدمه يک بيماري باشد که بايد مورد توجه قرار گيرد.
آبله مرغان
يکي از شايعترين بيماري هاي ويروسي شايع در نوجوانان است، اين ويروس بسيار واگيردار مي باشد و از طريق تماس مستقيم و با قطرات ريز مجاري تنفسي نيز قابل انتقال است. بيماري از چند روز مانده به شروع تظاهرات باليني تا حدود يک هفته پس از بروز دانه ها قابل سرايت است.
دوره کمون و نهفتگي بيماري حدود 3-2 هفته است و حدوداً 3-1 روز پس از آغاز بيماري ، دانه ها بر روي بدن ظاهر مي شوند.
شروع بيماري با تب خفيف، خستگي و بي حالي، بي اشتهايي به مدت 2-1 روز است و سپس دانه ها ظاهر مي شوند.
البته بايد اين موضوع را مد نظر داشت که ابتلاء به آبله مرغان باعث مصونيت دائم مي گردد پس بايد در موقع بيماري فقط درمان حمايتي صورت گيرد تا مدت بيماري طي شود و بهبودي حاصل گردد و در اين مدت از تماس با ديگر دانش آموزان خودداري شود.
آنژين (گلودرد) استرپتوکوکي
بيماري حاد و عفوني و مسري است. عامل بيماري زا، يک باکتري بنام استرپتوکوک است. شروع بيماري اغلب ناگهاني و با لرز و تب شديد30-29 درجه است. چهره بيمار گاهي رنگ پريده و زماني بر افروخته است، چنانچه خيلي شديد باشد بيمار درحالت نيمه بيهوشي ودر اطفال توام با تشنج است. غدد لنفاوي زير گردن بزرگ وسفت مي شوند . حلق متورم و قرمز رنگ شده ، لوزه هابرجسته و قرمز رنگ هستند. در اکثر اوقات يک غشاء سفيد رنگ و يا نقطه هاي سفيد رنگ که نشانه از
ترشحات چرکي مي باشند، روي لوزه ها ديده مي گردد. گلو درد استرپتوکوکي در بعضي موارد همراه با چرک نبوده و علائم بيماري نيز خفيف مي باشد و در مخاط حلق وگلو فقط تورم وقرمزي وجود دارد. دوره کمون کوتاه و 3-1 روز است.
اکسيور (کرمک)
يکي از بيماري هاي انگلي شايع در سنين کودکي ،کرمک است. کرمک، کرم لوله اي است که در روده بزرگ و ناحيه مقعد زندگي مي کند ، انتقال تخم کرم معمولاٌ توسط آلودگي دست ها بخصوص در جريان خاراندن مقعد هنگام شب پيش مي آيد. مهمترين علائم باليني، خارش مقعد خصوصاٌ هنگام شب است. سهولت انتقال کرم اکسيور باعث مي گردد که بيماري در افراد خانواده و سپس بين همکلاسي ها شايع گردد. پس در صورت مشاهده اين کرم در يک فرد بايد کل خانواده از نظر ابتلا به آن بررسي شوند.
پيشگيري از ابتلا به کرمک به وسيله ي : استفاده از آب سالم و بهداشتي ، کوتاه و تميز نگه داشتن ناخن ها، شستن دست ها با آب و صابون پس از رفتن به دستشويي، تعويض روزانه ي لباس ها و شستن آن ها با آب گرم
کرم آسکاريس
نوعي انگل است که در روده باريک زندگي مي کند و گاهاً طولي حدود 30 سانتي متر دارند.
راه انتشار: انتقال از راه مدفوعي دهاني است. به واسطه عدم رعايت بهداشت فردي، تخمهاي کرم از مدفوع شخص آلوده به دهان شخص ديگر و يا خود شخص بيمار مي رسد. وقتي که تخم آسکاريس بلعيده شود، لاروي از تخم خارج شده، وارد جريان خون مي شود. لاروها از طريق گردش خون مي توانند به نقاط مختلف از جمله ريه ها برسند و با سرفه به حلق مي آيند و دوباره بلعيده مي شوند و به روده مي رسند ، در روده رشد کرده و بالغ مي شوند.
آسکاريس به علت تغذيه از مواد غذايي داخل روده ممکن است باعث ايجاد سوء هاضمه و ضعف گردد. نکات زير را براي پيشگيري از سرايت و ابتلا به اين گرم بايد رعايت کرد :
شست و شوي کامل دست ها قبل از غذا خوردن، دور کردن مگس ها از غذا، شستن دست ها بعد ازدستشويي، ترک عادت هاي مثل ناخن جويدن
مننژيت
يکي از بيماري هاي عفوني و مسري است که علائم آن با تب ناگهاني ، سردرد شديد ، تهوع و استفراغ شروع مي شود و با پيشرفت بيماري حالت اغماء و هذيان نيز به بيمار دست مي دهد.
عامل بيماري، ميکروبي بنام مننگوکوک است که با ورود به پرده هاي مغزي باعث بروز آسيب به مغز و مننژ مي شود. ميکروب اين بيماري در ترشحات حلق و بيني بيمارموجود است و حامل نيز منبع و مخزن عفونت مي باشد.
دوره کمون بيماري متغير و معمولاٌ علائم اوليه آن 10-2 روز طول مي کشد و به طور متوسط 7 روز مي باشد.
با اجتناب از تماس با افراد مبتلا، ممانعت از ورود دانش آموز بيمار به مدرسه در دوران بيماري و گند زدايي وسايل آلوده به ترشحات حلق و بيني بيمار مي توان از ابتلا و سرايت اين بيماري خطرناک جلوگيري کرد.

گردآوری : دکتر مسعود فتحی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money