تاثیر آلودگی هوا بر سلامت پوست انسان

تاثیر آلودگی هوا بر سلامت پوست انسان

آلودگی هوا که جزئی از زندگی ما ایرانی ها شده حاصل مدرن و صنعتی شدن دنیای امروزه ست و آثار زیان بار آن نه تنها ارگانهایی مثل قلب و ریه ها را مورد هدف قرار می دهد، بلکه بر دیگر اعضا بدن به ویژه پوست که بزرگترین ارگان بدن که قوی ترین و اولین سد دفاعی در مقابل عوامل بیماری زای محیطی است نیز اثرات سوء میگذارد
پوست انسان و عمدتا لایه بالایی اپیدرم، نقش یک مانع را ایفا می کند، اما همچنین یکی از اهداف اول و مورد حمله ی آلاینده های هوا است. آلاینده های هوا شامل مواردی که منشاء زیست محیطی دارند و همچنین آنهایی که منشا انسانی و صنعتی دارند می باشد.
همچنین افزایش این آلودگی ها باعث گرم شدن کره زمین و تخریب لایه ی اُزون شده است که به صورت غیر مستقیم اثرات سوءی که آفتاب و اشعه ماورابنفش بر پوست می گذارد را نیز تشدید می کنند.
حال به چند مورد از ذرات مضر در هوای آلوده می پردازیم
هیدروکربن های آروماتیک چند حلقه ای
این مواد که حاصل سوختن چوب و سوختن سوختهای فسیلی مخصوصاً در موتور های دیزل می باشند، و حتی از دود سیگار ها وارد هوا می گردند از ذرات بسیار مضر برای پوست و سلامت آن هستند.
این مواد می توانند حتی در غیاب اشعه ماوراء بنفش باعث ایجاد تیرگی و لکه های ملانین روی پوست گردند. این مواد منجر به تکثیر ملانوسیت ها یا همان رنگدانه های پوستی می شوند و از این طریق اثرات سوء خود را بر پوست می گذارند.
ترکیبات آلی فرار
این مواد در دود سیگار ، سوخت های ذخیره شده، دود خروجی از اگزوز اتومبیل ها ، از تاسیسات صنعتی و کارخانه ها، در رنگ ها و لاک پاک کن ها ( مانند بنزن) وجود دارند.
این ترکیبات با حضور نور خورشید و گاز اکسید نیتروژن موجود در هوا ، تشکیل ترکیبات اکسیدان بدهند که این مواد بسیار جهش زا می باشند و میتوانند منجر به ایجاد ضایعات پیش سرطانی در سطح پوست – مخصوصاً پوست دست ها – گردند. همچنین با افزایش پیامرسان های بین سلولی می توانند التهاب های پوستی را القا کرده و باعث بروز اگزما گردند.
اکسید ها
مطالعات نشان داده است که گازهایی مثل دی اکسید گوگرد یا اکسید نیتروژن با خاصیت واکنش پذیری شدیدی که دارند تحت اثر نور خورشید منجر به ایجاد رادیکال های آزاد می گردند که بسیار اکسیدان هستند و بر فعالیت های سلولی مانند پروتئین سازی و متابولیسم چزبی ها دخالت کرده و آنهارا مختل می نمایند. این گازها نیز به نوبه ی خود منجر به ایجاد درماتیت ها ی بی دلیل و اگزما ها می گردند.
ذرات جامد
این ذرات – که شامل ترکیبات پیچیده و متفاوت از نظر اندازه می باشند – و ذرات ترکیب شده معلق در هوا نیز از آلاینده های هوا به شمار می آیند. از منابع اصلی این مواد می توان به کارخانه ها، نیروگاه ها، مکان های تجمع زباله ها، دود خودرو ها، فعالیت های ساختمانی، آتش سوزی و گرد و غبار طبیعی در هوا اشاره کرد.
خواص فیزیکی منحصر به فرداین مواد آنها را نسبت به سطوح و سازه های بیولوژیکی بسیار واکنش پذیر می کند و باعث ایجاد استرس اکسیداتیو در پوست انسان می شوند. این فرایند منجر به پیری زودرس ، همچنین بروز لکه های رنگی بر روی صورت و چین و چروک های صورت و بینی می شود.
چگونه میتوان با این آلودگی ها مبارزه کرد
محافظت در برار نور آفتاب
با توجه به توضیحات فوق و تاثیر نور آفتاب بر تشدید اثرات سوء این آلودگی ها یکی از روش های بسیار خوب برای پیشگیری از مورد تهدید قرار گرفتن پوست، روشهای محافظتی در برابر نورخورشید است. از این موارد میتوان به : استفاده مکرر و منظم از ضدآفتاب ها و انتخاب ضد کرم ضد آفتاب مناسب و تمدید مالیدن آنها به فواصل هر سه ساعت یک بار، پوشیدن لباس های با آستین بلند و یقه ی بسته و شلوارهای بلند به همراه پوشاندن سر با کلاه، شال ، مقنعه یا روسری به همراه استفاده از عینک های آفتابی بزرگ که دور چشم ها را بخوبی بپوشانند اشاره کرد
مرطوب کننده ها
مرطوب کننده خوب پوست را آبرسانی کرده و سدی در حد فاصل پوست و رادیکال های آزاد و سایر آلاینده ها ایجاد می کند.
شست و شوی مرتب صورت و دست ها نیز با حذف کردن الاینده ها از روی پوست از بروز اثرات سوء آنها جلوگیری می کند.
ویتامین B3
ویتامین B3 یکی از قوی ترین محافظ ها می باشد و در بالای لیست قرار دارد که طبق تحقیقات به عمل آمده موفقیت بسیاری در کاهش عواقب منفی این آلاینده ها داشته است. ویتامین B3 به طور قابل توجهی سبب کاهش آسیب به سلول های پوستی، محافظت از آنها و حتی کمک به بهبود آنها می شود. می توان آنرا هم به صورت خوراکی در دوزهای ۵۰۰ تا ۷۵۰ میلی گرم دو بار در روز – و یا حتی موضعی در غالب کرم ها و پماد ها استفاده نمود.
آنتی اکسیدان ها: در هر دو فرم خوراکی . موضعی توصیه می شود. این شامل ویتامین A، C، Dو E است.این ویتامین ها با خاصیت خود سبب کاهش اثر اکسیدانی آلاینده های موجود در هوا می گردند. در صورتی که ویتامین C موجود در رژیم غذایی کمتر از حد مجاز باشد، می توان از مکمل های ویتامین C یا مولتی ویتامین ها نیز استفاده کرد.
خوردن آب کافی
نوشیدن آب زیاد و کافی روزانه موجب می شود آبرسانی پوست تقویت شده و رشد سلول ها و گردش خون پوست بیشتر شود که این مهم نیز به نوبه خود منجر به محافظت پوست در مقابل آلاینده ها و همچنین ترمیم آن می گردد.

دکتر مانیا میبدی ثانی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money