تب مخملک چیست؟

تب مخملک چیست؟

تب مخملک چیست؟

تب مخملک یا اسکارلت، یک بیماری عفونی است که در افرادی که دارای گلو درد هستند می تواند بروز کند. این بیماری با بثورات قرمز روشن بر روی بدن مشخص می شود، معمولاً همراه با تب بالا و گلودرد است. همان باکتری هایی که باعث ایجاد گلو درد می شوند می توانند عامل ایجاد تب مخملک نیز باشند.
تب اسکارلت (مخملک) به طور عمده کودکان بین ۵ تا ۱۵ سال را درگیر می کند. قبلاً این یک بیماری جدی در دوران کودکی بود، اما امروزه این بیماری بسیار کم خطرتر است. درمان های آنتی بیوتیکی که در ابتدای بیماری به کار رفته اند به بهبودی سریع و کاهش شدت علائم کمک به سزایی کرده اند.
بثورات شایعترین علامت تب مخملک در بزرگسالان و کودکان است. معمولاً با بثورات قرمز لکه دار شروع می شود و این ضایعات پوستی مانند کاغذ سنباده ماهیت ریز و زبری هنگام تماس دست دارند. بثورات به رنگ قرمز مایل به بنفش علتی است که نام اسکارلت را به این بیماری داده اند.۲ یا ۳ روز قبل از اینکه فرد احساس بیماری کند یا حداکثر هفت روز پس از آن، ممکن است بثورات شروع شوند.
بثورات معمولاً در نواحی گردن، کشاله ران و زیر بغل شروع می شوند. سپس به بقیه بدن گسترش می یابند. چین های پوستی در زیر بغل، آرنج و زانوها همچنین می توانند به رنگ قرمز پر رنگ تری نسبت به پوست اطرافشان تبدیل شوند.
پس از فروکش کردن بثورات، پوست روی نوک انگشتان دست، پا و کشاله ران ممکن است پوسته ریزی کند. این اتفاق می تواند تا چند هفته ادامه یابد.
علائم دیگر تب مخملک
سایر علائم شایع تب مخملک عبارتند از:
چین های قرمز در زیر بغل، آرنج و زانوها (خطوط پاستیا) – صورت برافروخته – زبان توت فرنگی (یا یک زبان سفید با نقاط قرمز روی سطح آن) – گلو درد با لکه های قرمز یا زرد – تب بالاتر از ۳/۳۸ درجه سانتیگراد – لرز – سردرد – لوزه های متورم – تهوع و استفراغ – درد شکم – غدد متورم در دو طرف گردن – پوست کمرنگ اطراف لب ها
تب مخملک چگونه ایجاد می شود؟
تب اسکارلت توسط نوعی باکتری به نام استرپتوکوک گروه A ایجاد می شود که باکتری هایی هستند که می توانند در معابر دهان و بینی شما زندگی کنند. انسان منبع اصلی این باکتری ها است، این باکتری ها می توانند سمومی تولید کنند که باعث ایجاد بثورات قرمز روشن در بدن می شود.
آیا تب اسکارلت (مخملک) مسری است؟
این عفونت می تواند دو تا پنج روز قبل از اینکه فرد بیمار شود، گسترش یابد و ممکن است از طریق تماس با قطرات ناشی از بزاق، ترشحات بینی، عطسه یا سرفه گسترش یابد. این بدان معناست که هر شخصی در صورت تماس مستقیم با این قطرات آلوده و سپس لمس کردن دهان، بینی یا چشم خود این باکتری را به بدن خود منتقل کند.
همچنین اگر از لیوان مشترک بنوشید یا از وسایل شخصی مشترک استفاده کنید، ممکن است دچار تب اسکارلت شوید. در بعضی موارد، عفونت های استرپتوکوک گروه A از طریق غذای آلوده نیز منتقل شده اند.
استرپتوکوک گروه A می تواند در بعضی از افراد عفونت پوستی ایجاد کند. این عفونت های پوستی، معروف به سلولیت، می توانند باکتری ها را به دیگران منتقل کنند. با این وجود، لمس بثورات تب اسکارلت باعث گسترش این باکتری ها نمی شود زیرا بثورات نتیجه سم است نه خود باکتری ها.
عوارض ناشی از تب مخملک
در بیشتر موارد، بثورات و سایر علائم تب مخملک در طی ۱۰ روز تا ۲ هفته با درمان آنتی بیوتیکی از بین می روند. با این حال، تب مخملک می تواند عوارض جدی ایجاد کند. این موارد می تواند شامل موارد زیر باشد:
تب روماتیسمی، بیماری کلیه (گلومرولونفریت)، عفونت گوش، آبسه های گلو، ذات الریه و آرتروز.
اگر تب اسکارلت به موقع با آنتی بیوتیک های مناسب درمان شود، می توان از عفونت های گوش، آبسه های گلو و ذات الریه جلوگیری کرد. مشخص شده است که عوارض دیگر این بیماری نتیجه پاسخ ایمنی بدن به عفونت است نه خود باکتری.
تشخیص تب اسکارلت
پزشک کودک شما ابتدا یک معاینه کامل را انجام می دهد تا علائم تب مخملک را بررسی کند. در طول این معاینه، پزشک به طور خاص وضعیت زبان، گلو و لوزه های فرزند شما را بررسی می کند. آنها همچنین به دنبال غدد لنفاوی بزرگ شده و بثورات می گردند.
اگر پزشک مشکوک باشد که کودک شما تب مخملک دارد، احتمالاً نمونه ای از خلط فرزندتان تهیه می کند تا سلول های آنها را برای تجزیه و تحلیل جمع آوری کند. به این عمل سوآپ گلو گفته می شود. سپس نمونه به آزمایشگاه ارسال می شود تا مشخص شود آیا گروه A استرپتوکوک وجود دارد یا خیر.
درمان تب مخملک
تب اسکارلت با آنتی بیوتیک درمان می شود. آنتی بیوتیک ها باکتری ها را از بین می برند و به سیستم ایمنی بدن کمک می کنند تا با باکتری های ایجاد کننده عفونت مقابله کند.
اطمینان حاصل کنید که فرزندتان یک دوره ی کامل آنتی بیوتیک تجویز شده را کاملا در ساعت های گفته شده مصرف می کند.
همچنین می توانید برخی از داروهای بدون نسخه (OTC) مانند استامینوفن را برای کاهش تب و درد مصرف کنید. بزرگسالان ممکن است از استامینوفن یا ایبوپروفن استفاده کنند.
همچنین مهم است که کودک شما برای جلوگیری از کم آبی آب زیادی بنوشاند.
بعد از اینکه فرزندتان حداقل ۲۴ ساعت آنتی بیوتیک مصرف کرد و دیگر تبی وجود نداشت، کودک شما می تواند به مدرسه برود.
در حال حاضر واکسنی برای تب مخملک یا باکتری های استرپتوکوک گروه A وجود ندارد، اگرچه بسیاری از واکسن های بالقوه در حال آزمایش و بررسی هستند.

گردآوری : دکتر فرهاد رجب پور صنعتی

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money