تست پاپ اسمیر و اهمیت غربالگری

تست پاپ اسمیرpap smear :
تست پاپ اسمیر برای بررسی تغییرات سلولی در دهانه رحم انجام می شود. زنان بطور منظم این تست را لازم است انجام دهند تا بتوان تغییرات غیر طبیعی، که پیش سرطانی هستند را زودتر شناخت و درمان کرد.
در دهه1920 میلادی یک پزشک برجسته یونانی بنام گئورگیوس پاپا نیکولائو به این کشف بزرگ رسید و به یاد او نامگذاری شد که با این تست می توان تغییرات پیش سرطانی و سرطانی سلول های پوششی دهانه رحم را تشخیص داد. این تست از همان زمان به پاپ اسمیر معروف شده است و هم اکنون در تمام دنیا مورد استفاده قرار می گیرد. در پی این کشف میزان مرگ و میر ناشی از سرطان دهانه رحم در زنان به میزان چشمگیری کاهش یافته است. تغییرات پیش سرطانی و مراحل اولیه سرطان دهانه رحم علامت مشخصی ندارند و تنها در مراحل پیشرفته با درد شدید همراهند.
پاپ اسمیر چگونه انجام می شود؟
پاپا اسمیر هنگام معاینه لگنی انجام می شود. در روش قدیمی تر، پزشک و یا ماما با وسیله ای بنام اسیکولوم، ورودی دستگاه تناسلی زن را باز می کند تا بتواند دهانه رحم را ببیند سپس با یک نمونه گیر بنام اسپچولا و یک برس کوچک، سلولهایی از دهانه رحم جمع آوری می کند و به یک اسلاید شیشه ای منتقل می کند و نمونه برای بررسی به آزمایشگاه فرستاده می شود که این روش یک روش قدیمی می باشد. عیب این روش آن است که حدودا 80% سلول ها برروی وسایل نمونه برداری باقی مانده و دور ریخته می شوند. مزیت این روش کم هزینه تر بودن آن است.
روش جدیدتری بنام”تین پرپ” یا پاپ اسمیر در محلول که کارایی بیشتری دارد در اواسط دهه90 معرفی شد. در این روش تمام سلولهای برداشت شده به یک محلول نگهدارنده منتقل می شوند. هنگام انتقال سلولهای دهانه رحم به محلول، می توان همزمان سلولهای سرطانی و احتمال وجود ارگانیسم های مخفی بیماریهای مقاربتی مانند عامل بیماری زگیل تناسلی(HPV) و عفونت های کلامیدیاتی و سوزاک را نیز بررسی کرد.
نزدیک به 90% تست های پاپ اسمیر در امریکا به روش تین پرپ است. این روش پرهزینه تر از روش قدیمی اما دقیق تر است.
جواب آزمایش پاپ اسمیر
نتیجه غیرطبیعی تست پاپ اسمیر نروگا به معنی مشکل جدی و سرطان نیست. در اکثر موارد تغییرات سلولی در اثر التهاب یا عفونت دهانه رحم و یا واژن اتفاق می افتد و به راحتی قابل درمان هستند. در این موارد گزارش آزمایشگاه، التهاب در جواب تست پاپ اسمیر است.
قبل از انجام پاپ اسمیر به چند نکته باید توجه کرد:
بهترین زمان انجام تست، حدودا 2 یا 3 روز پس از پاک شدن از قاعدگی است.
مراجعه کننده باید از یک هفته پیش از انجام تست کرم و پماد های واژینال استفاده نکرده باشد.
از48 ساعت قبل دوش واژینال استفاده نکرده باشد.
از24 یا 48 ساعت قبل آمیزش جنسی نداشته باشد.
افراد در معرض خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم :
1- افراد مبتلا به عفونت پاپیلوهای ویروس انسانی(زگیل تناسلی)
2- افرادی که شرکای جنسی متعدد دارند.
3- داشتن شریک جنسی که خود شرکای جنسی متعدد داشته باشد.
4- استعمال دخانیات
5- پایین بودن سن در زمان اولین مقاربت(کمتر از 16 سال)
چه زمانی باید تست پاپ اسمیر انجام شود ؟
زمان انجام پاپ اسمیر و تکرار آن به تصمیم بیمار و پزشک بستگی دارد. اما بطور کلی توصیه می شود پاپ اسمیر از آغاز21 سالگی انجام شود. بطور کلی پزشک و بیمار براساس فاکتورهای خطر موجود می توانند در مورد زمان انجام پاپ اسمیر تصمیم گیری کنند.
اگر فرد به لحاظ جنسی فعال باشد و از طرفی چندین شریک جنسی نیز داشته باشد، پزشک انجام روتین پاپ اسمیر را توصیه می کند.
بطور کلی توصیه می شود از 21 تا 30 سالگی پاپ اسمیر هر 3 سال یک بار واز 30 سالگی به بعد هر 3-5 سال یک بار انجام شود. انجام این تست تا 65 سالگی الزامی است و بعد از آن بستگی به این دارد که آیا این خانم فاکتور خطر خاصی داشته باشد یا خیر؟

گردآوری: مریم محقق مشهدی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money