حشیش، خطر اعتیاد در کمین است!

حشیش، خطر اعتیاد در کمین است.

ترکیب سبز، قهوه ای یا خاکستری مشتق از برگ دانه ریشه و گل گیاه شاهدانه است که به نام های حشیش ، ماری جوانا، علف هرز، مری جین ، جام، بنگ، گانجا، شاهدانه معروف است.این ماده رایج ترین ماده غیر قانونی در جهان است.
وابستگی به این ماده روانی و غیر طبیعی است، نشانه های ناشی از ترک معتادین محدود به افزایش و تحریک پذیری ، بی قراری ، بی خوابی، بی اشتهایی و تهوع خفیف است و همه ی این نشانه ها هنگامی بروز می کند که شخص به طور ناگهانی مصرف مقادیر زیاد حشیش را ترک کند.
حشیش چگونه مصرف می شود.
حشیش به صورت سیگارتدخین می شود که به آن سیگاری و ناخن هم می گویند با تدخین حشیش اثرات نئشه آور آن ظرف چند دقیقه ظاهر شده و حدود ۳دقیقه بعد به اوج می رسد و ۲ تا ۴ ساعت دوام دارد برخی اثرات حرکتی شناختی ۵ تا ۱۲ ساعت طول می کشد.
عوارض حاصل از مصرف چیست؟
میزان اثرات این ماده در افراد به عنوان زیر بستگی دارد:
۱- تجربیات قبلی فرد در مصرف این ماده
۲- میزانTHC در سیگار
۳- انتظارات فرد از نحوه ایجاد عوارض
۴- محل مصرف آن
۵- همراهی مصرف حشیش با مصرف میرمواد مثل الکل
بعضی از افراد ذکر می کنند که بعد از تدخین حشیش هیچ احساسی ندارند و همین باعث ایجاد این تفکر می شود که حشیش اعتیاد ندارد در صورتی که با مصرف حشیش می توانید به اعتیاد های پیشرفته تری جون کراک و شیشه برسید.
شایع ترین اثرات پس از مصرف حشیش عبارتند از :
اتساع عروق خونی، ملتحمه چشم ((قرمزی چشم))
افزایش ضربان قلب ((تاکی کاردی خفیف))
افت فشارخون و وضیعتی در دوزهای بالا
افزایش اشتها (اشتهای گاوی))
خشکی دهان
حملات حاد اضطراب
عوارض کوتاه مدت مصرف
اختلال حافظه و یادگیری
اختلال در حواس بینایی شنوائی و لامسه
مسمومیت با حشیش اغلب

حساسیت فرد مصرف کننده به محرکهای بیرونی را بالا می برد و جزئیات تازه ای آشکار می کند فرد رنگها را غنی تر و عمیق تر احساس می کند .
اختلال درک زمان ومکان
اختلال در قدرت تجزیه و تحلیل مغز
اختلال تعادل و مهارت حرکتی به علت اختلال در مهارتهای حرکتی افراد تا ۱۲ ساعت پس ا زمصرف نباید رانندگی کنند.
اختلال در فعالیت جنس و خواب که تا چند روز و چند هفته ادامه می یابد.
عوارض بلند مدت مصرف
آنرونی( تحلیل بافت مغزی)
استعداد تشنج
آسیب ژنتیکها که فرزندان فرد را مبتلا به ناهنجاریهای مادرزادی می کند.
اختلال فعالیت ایمنی بدن
تغییر غلظت هورمون های جنسی مردانه و زنانه ، بی نظمی قاعدگی
اختلال اضطرابی توهم هزیان دیوانگی
استعداد ابتلا به سرطان
فقدان انگیزه در فرد برای استمرار کارهای روزمره
اثرات مخرب حشیش بیشتر
گاهی صداهایی را می شنوند که وجود ندارد دچار اختلال های ادراکی می شوند به طور مثال طناب را مار می بینند.
خنده های جنون آمیز انرژی آنها بسیار زیاد می شود.
مصرف حشیش با احتمال ایجاد بیماری روانی شدیدی در حد جنون ماندگار همراه بوده است و همین خطر در کسانی که وابستگان خویشان آنها دچار اختلالات روانی هستند بیشتر است.
افرادی که پس از مدتی تصمیم به ترک حشیش می گیرند اغلب دچار افسردگی و در نهایت دست به خودکشی می زنند.
مصرف طولانی مدت و به دفعات بالامی تواند اختلال اسکیزوفبری جنون را داشته باشد افرادی که استعداد رادارند این ماده این حالت را شعله ور می کند.
ماده مخدر «گُل» چیست؟
هولناک‌ترین ماده مخدر «گل»‌‌ است که دومین مخدر مصرفی کشور است.
پس از اشغال افغانستان، تولید مواد مخدر در افغانستان به شدت افزایش یافت. طوری که امروز ۹۵ درصد مخدر جهان در افغانستان تولید میشود. آنها با دستکاری ژنتیکی و ترکیب گیاه مخدر شاهدانه‌ افغانی با گیاه مخدر ماریجوانا، مخدر جدیدی تولید کردند که بسیار قوی تر از حشیش و هروئین است. طوری که با یکبار بو کردن، فرد معتاد میشود! آنقدر قوی است که اگر از کنار بوته آن عبور کنید، دچار توهم می‌شوید.
از ۸-۹ سال قبل توسط فردی با نام مستعار آرتا به ایران آورده شده و در شیراز کشت شد. اما حالا در همه جا، حتی گلدان آپارتمانی هم یافت میشود.
گل که در باور عمومی حتی کم خطر‌تر از حشیش و ماریجوانا و علف معرفی شده است، می‌تواند آنقدر خطرناک باشد که با یک بار مصرف، برای همیشه باعث اعتیاد شود. چون به طور مستقیم بخش‌های مسئول آرامش بخشی را در مغز فلج کرده و خودش جایگزین آن می‌شود. بنابراین با مصرف نکردن گل، فرد دچار اضطراب شدید، بیقراری، وحشت زدگی، تپش قلب شدید و… می‌شود.
اعتیادی که پزشکان آن را غیرقابل ترک می‌دانند.
گل پودر سبز رنگی است که برخلاف مواد مخدر سنتی نظیر تریاک، توهم زا هم هست و حتی خطرناکتر از شیشه میباشد.
سن مصرف گل به دبیرستان‌ها رسیده است.در بین نوجوانان بیشترین موادی که مصرف می‌شود ماده “گل” یا “حشیش” می‌باشد که آن هم به علت اینکه تبلیغات سوئی است که توسط قاچاقچیان صورت می‌گیرد، مبنی بر اینکه “حشیش” و “گل” چون مرفین ندارند پس اعتیاد نمی‌آورند این در حالی است که در حشیش ماده‌ای به نام دلتا ۹ تتراهیدروکانابینول (Δ۹-THC) وجود دارد که از نظر میزان اعتیادآوری و وابستگی روانی نسبت به مورفین بسیار قوی‌تر است و فرد نمی‌توند به راحتی اعتیاد را ترک کند.
روش استعمال آن در کاغذ سیگار است. خانواده‌ها اطلاع دقیقی درباره این مخدر ندارند و جوان‌ها تصور می‌کنند گیاهی طبیعی و بی‌ضرر است. در واقع ضعف اطلاع رسانی درباره این مخدر باعث شده که خیلی از جوانان تصور کنند می‌توانند خیلی راحت مصرف گل را کنار بگذارند. تصوری که به هیچ وجه درست نیست.

نویسنده : فروزان عرفان روانشناس بالینی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money