خواص انواع دمنوش ها

خواص انواع دمنوش ها

خواص انواع دمنوش ها

با توجه به گسترش طب سنتي و رويکرد جامعه به مصرف داروهاي گياهي، مسئله اي که بايد مورد توجه قرار گيرد، آموزش افراد در اين زمينه است و عليرغم سودمند بودن داروهاي گياهي در بسياري از بيماري ها، مصرف خودسرانه اين داروها مي تواند بسيار خطر آفرين بوده و تهديدي براي سلامت جامعه است.
قبل از مصرف دم نوش ها چه طبيعي و چه شيميايي بهتر است با يک متخصص تغذيه و افراد آگاه در مورد دمنوش ها مشورت شود. اين موضوع بسيار نگران کننده است که در بين مصرف کنندگان دمنوش ها افرادي هستند که آگاهي کافي از عوارض جانبي، دوز سمي و تداخلات گياهان دارويي و شيميايي ندارند و همين مساله موجب مي شود به جاي بهره مندي از خواص گياهان دارويي، به عوارض جانبي ايجاد شده از مصرف خودسرانه داروهاي گياهي گرفتار شوند و متاسفانه در برخي موارد مراجعه هايي به بيمارستان هاي دولتي به علت درگيري هاي کليوي و کبدي به علت مصرف همين داروهاي خودسرانه ماهانه مشاهده مي شود.
دمنوش بابونه
دمنوش يا چاي بابونه به سبب خواص آرامشبخش خود شناخته شده است و به درمان بي خوابي و داشتن خواب راحت کمک ميکند بابونه فقط بهعنوان دمنوشي خوابآور کاربرد ندارد. اين ماده خواص آنتيباکتريال و ضد التهاب دارد و ميتواند از کبد محافظت کند. بابونه در بهبود علائم سندروم پيش از قاعدگي (PMS) مؤثر است.
دمنوش نعناع
دمنوش نعناع يکي از محبوبترين دمنوش ها در سراسر جهان است. اين دمنوش بيشتر به سبب اثرش بر سلامت دستگاه گوارش محبوبيت دارد، اما خواص آنتياکسيداني، ضد سرطاني، ضد باکتريايي و ضد ويروسي هم دارد.
چندين بررسي نشان دادند که روغن نعناع، در ترکيب با ديگر گياهان، ميتواند در درمان حالت تهوع، سوءهاضمه و دردهاي شکمي مؤثر باشد. همچين اين روغن ميتواند اسپاسمهاي روده ها را رفع کند و در درمان علائم سندرم روده تحريک پذير مؤثر باشد. بنابراين وقتي ناراحتيهاي گوارشي، اسپاسم هاي عضلاني، حالت تهوع يا سوءهاضمه را تجربه ميکنيد، دمنوش نعناع درماني طبيعي و عالي براي شما محسوب ميشود.
دمنوش زنجبيل
دمنوش زنجبيل با مزه اي تند و مطلوب، خوش طعم و حاوي آنتي اکسيدان هاي طبيعي و ضد بيماري است. دمنوش زنجبيل بيشتر به سبب تاثيرش بر کاهش حالت تهوع شناخته شده است. مطالعات نشان دادهاند که زنجبيل بر کاهش حالت تهوع، بهخصوص در دوران اوليهي بارداري مؤثر است ، اما ميتواند حالت تهوعِ ناشي از شيمي درماني و بيماري سفر (Motion Sickness) را هم کاهش بدهد.
روده ها را رفع کند و در درمان علائم سندرم روده تحريک پذير مؤثر باشد.بنابراين وقتي ناراحتيهاي گوارشي، اسپاسم هاي عضلاني، حالت تهوع يا سوءهاضمه را تجربه ميکنيد، دمنوش نعناع درماني طبيعي و عالي براي شما محسوب ميشود.
دمنوش چاي ترش
چاي ترش از گلهاي رنگارنگ گياه هيبيسکوس (hibiscus) بهدست ميآيد و رنگ و طعم خاصي دارد. رنگ اين گلها قرمز و صورتي و طعمشان ترش است. ميتوانيد دمنوش چاي ترش را داغ يا سرد ميل کنيد. چاي ترش براي سلامتي هم فوايدي دارد. بهعنوان مثال، چاي ترش خواص ضدويروسي دارد و همچين خاصيت آنتي اکسيداني داشته و در کاهش استرس اکسيداتيو مؤثر مي باشد. گفته شده چاي ترش يکي از خوراکي هاي کاهش دهنده فشار خون است هرچند اثر چشم گيري در کاهش آن ندارد.
توجه داشته باشيد که در صورت مصرف هيدروکلروتيازيد (يکي از داروهاي ادرارآور)، از مصرف چاي ترش اجتناب کنيد چراکه اين دو با هم تداخل دارند. چاي ترش مدت زمان اثر آسپرين را هم کوتاه ميکند بنابراين بهتر است که آنها را با فاصلهي زماني 3 تا 4 ساعت مصرف کنيد.
دمنوش گياهي گـل گـاو زبـان و سنبل الطيب
گل گاو زبان، طبيعتي گرم و تر و ضد سودا و صفرا دارد و آرام بخش اعصاب، خواب آور و مسکن سردردهاي عصبي و دردهاي کليوي و کاهش دهنده فشار خون است.
سنبل طيب هم با طبيعت گرمي که دارد؛ ضد قولنج و اسپاسم هاي عضلاني و مفيد در درمان تشنج و صرع بوده؛ ميل جنسي را نيز تقويت مي کند.
دمنوش گياهي به ليمو
طبيعت اين چاي گرم بوده؛ در درمان سرماخوردگي، تشنج، نقرس، دردهاي سياتيکي، غلظت خون، روماتيسم، بي خوابي هاي شبانه، ميگرن، اضطراب، تپش قلب، سردرد، آسم، فشارخون و اسهال موثر است؛ همچنين اين چاي، تقويت کننده حافظه، شستشو دهنده کليه و مقوي معده است. مصرف اين چاي به علت دارا بودن زيرفون، براي خانم هاي باردار ممنوع است.
دمنوش گياهي بادرنجبويه
اين چاي طبيعت بسيارگرمي داشته، مقو ي قلب و اعصاب، خون ساز، تـقـويـت کننده سلولهاي مغزي، فوق العاده آرام بخش و در بعضي مزاجها بالابرنده قوي فشارخون است. بادرنجبويه، خود، به تنهايي، مقوي مغز، ضد صداي گوش، ضد بيماريهاي کليه، ضد خوابهاي وحشتناک، ضد بوي بد دهان، خواب آور و نشاط آور است.
دمنوش گياهي به ليمو
اين چاي آرام بخش، طبيعتي گرم دارد و مناسب براي درمان بي خوابي هاي شبانه، ميگرن، سردرد، طپش قلب و آسم بوده؛ ضمن تقويت معده و آثار ضد نفخ، حافظه را نيز بهبود مي بخشد.
دمنوش گياهي دارچين
دارچين، چندقلم آسياب نشده. طبيعت گرم و خشک دارچين از آن يک محرک عالي اعصاب ساخته است که ضمن دارا بودن خواص نشاط آوري و رفع دلهره، شستشودهنده کليه، دفع کننده اخلاط رطوبتي، تقويت کننده قوه باه و موثر در درمان پا دردهاي رطوبتي است.
دارچين علاوه بر تقويت کبد و معده، اشتها آور نيز بوده، بوي بد دهان را برطرف مي کند.
يک قاشق مرباخوري پودر دارچين به اندازه يک ليوان آب انار حاوي آنتي اکسيدان است.
دارچين سرشار از کلسيم، آهن، ويتامينC ،K، منگنز و فيبر است.
جالب است که بدانيد طبق نظر اطباي قديم، اثر مثبت دارچين بر اعصاب، تا 15سال در بدن ماندگار است.

گردآوری : فرشته هنری ملک آباد- کارشناس پرستاری

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money