راهکارهای پیشگیری از آسیب های ورزشی

راهکارهای پیشگیری از آسیب های ورزشی

راهکارهای پیشگیری از آسیب های ورزشی

هر شخصي که ورزش مي کند از آسيب ديدگي هاي شديد مي ترسد. هر مبتدي که تازه وارد ورزش شود، هنگامي که انگيزه لازم براي شروع يک ماجراجويي جديد را در ورزش پيدا مي کند ، دچار ترس و واهمه از احتمال آسيب ديدگي مي گردد. ما بايد اطمينان حاصل کنيم که همه افراد از يک مبتدي تا يک ورزشکار در مقابل مصدوميتي که قرار است آنها را از هدف اصلي خود دور کند ، مصون هستند. در اينجا چند نکته و پيشنهاد در براي کاهش احتمال آسيب ديدگي هنگام انجام فعاليت هاي ورزشي را ذکر مي کنيم.
1. به يک مربي شخصي مراجعه کنيد يا با يک مربي مشورت کنيد.
اگر نمي دانيد چگونه يک برنامه ورزشي را شروع کنيد يا با خيال راحت به سطوح بالاتر ورزش بي هوازي يا هوازي برويد ، يک مربي شخصي گزينه مناسبي است.
آنها مي توانند نکات ايمني را در اختيارتان قرار دهند تا شما بدون اينکه مجروح شويد، به هدف خود برسيد.
2. گرم کردن هرگز ورزش کردن با ماهيچه هايي که سرد هستند، ايده خوبي نيست.
مطمئن شويد که بدن خود را گرم مي کنيد تا جريان خون به سمت عضلات در حال کار افزايش يابد و همچنين از نظر ذهني خود را براي تمرين هايي که قرار است انجام دهيد آماده کنيد.
3. چند نوع تمرين را در کنار هم انجام دهيد.
اين امر نه تنها به شما كمك مي كند كه از دچار سکون شدن و بي انگيزه شدن خودداري كنيد ، بلکه باعث
مي شود تا از روال روزانه و تمرين هاي تکراري خود بپرهيزيد و اين امر حس بسيار خوبي به بدن شما خواهد داد. بعلاوه، بدن شما نه تنها از متنوع سازي ورزش روزمره خود سود خواهد برد بلکه متابوليسم شما را نيز تحت تأثير قرار
مي دهد. مطالعات نشان مي دهد که تغيير تمرينات روزانه شما مي تواند چربي سوزي شما را دوباره زنده کند.
4. در ورزش کردن باهوش باشيد.
فقط به اين دليل که شما مي توانستيد يک ورزش خاص را 10 يا 20 سال پيش انجام دهيد به اين معني نيست که مي توانيد امروز با همان سرعت و انرژي مشابه ورزش کنيد. در مورد توانايي هاي خود واقع بين باشيد. “خيلي زود ، خيلي زود” و عجله کردن مي تواند يکي از دلايلي باشد که باعث صدمات جدي مي شود. به تدريج زمان و شدت تمرينات خود را افزايش دهيد تا از صدمات جلوگيري کنيد.
5. لباس مناسب تمرين بپوشيد.
اگر مجبور باشيد به اين فکر کنيد که چند وقت پيش يک جفت کفش جديد را خريداري کرده ايد ، پس قطعاً زمان آن رسيده که به فروشگاه برويد و کفشي مناسب با شرايط فيزيکي فعلي خود تهيه کنيد. مراجعه به يک فروشگاه فروش تخصصي کفش هاي ورزشي اولين قدم است زيرا آنها مي توانند آنچه را که کفش با قوس کف پايتان، نوع فعاليت شما و وزن بدن شما مناسب تر است به شما پيشنهاد کنند. بنابراين بسياري از صدمات ناشي از پوشيدن کفش هاي فرسوده و بدون هيچ گونه حمايتي است. با پاي بيچاره خود! مهربان باشيد.
6. يک رژيم متعادل و آب فراوان بخوريد.
آنچه مي خوريد و مي نوشيد به اندازه ي تمرين هاي ورزشي شما مهم است. کربوهيدرات ها نه تنها انرژي لازم را براي تمرين شما به وجود مي آورند بلکه بدن شما را براي بازيابي و تمرين هاي بعدي دوباره از گليکوژن پر مي کنند. پروتئين بعد از تمرين نيز به همان اندازه مهم است زيرا اين کار به ترميم آن ماهيچه هايي که تازه شکسته ايد کمک مي کند ( اين يک اصطلاح ورزشي به معني تقويت عضلات است نه آسيب ديدگي.
7. تقويت عضلات را به روال خود اضافه کنيد.
داشتن بدن مناسب و خوش اندام يک راه عالي براي دور نگه داشتن صدمات است. اگر ماهيچه هاي شما به اندازه نياز ورزشي شما قوي باشند ، بدن شما دچار ضعف نمي شود و آسيب پذير نمي گردد.
8. به بدن خود گوش دهيد و به هنگام نياز به استراحت و بازيابي بپردازيد.
بدن شما سيگنال هايي را که بايد بدانيد چه موقع وقت توقف است را به شما مي دهد. اگر زانوي شما کمي احساس درد داشته باشد ، درد شما بيش از 24 تا 48 ساعت طول مي کشد ، يا شما فقط خسته هستيد ، پس وقت آن است که تمرين خود را خاتمه دهيد.
استراحت و بهبودي ممکن است همان چيزي باشد که بدن شما به دنبال آن است. اطمينان حاصل کنيد که از روزهاي استراحت غافل نمي شويد. زيرا بدن شما در اين مدت دستاوردهاي واقعي خود را کسب مي کند.اکنون که برنامه عملي در مورد نحوه ورزش بدون آسيب ديدگي داريد ، يک تمرين ايمن و سرگرم کننده داشته باشيد.
حتما به اين نکته توجه داشته باشيد که هميشه قبل از شروع حرکات روتين ورزشي جديد با پزشک خود مشورت کنيد تا خيالي آسوده تر داشته باشيد و از آسيب ديدگي فاصله بگيريد.

گردآوری : دکتر مسعود فتحی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money