راهکار های طب سنتی در درمان چاقی

راهکار های طب سنتی در درمان چاقی

راهکار های طب سنتی در درمان چاقی

براي بعضي افراد لاغري تبديل به امري ناممکن شده است، بسياري از افراد چاق و داراي اضافه وزن براي رسيدن به اين رويا تمام راه هاي عاقلانه مانند رژيم و ورزش و غير عاقلانه مانند خوردن قرص هاي لاغري
و جراحي هاي مختلف را امتحان مي کنند. برخي از آنها در اين راه موفقند (غالباً به صورت کوتاه مدت) اما عده ي بسياري در اواسط راه از اين هدف مهم خود دست مي کشند زيرا کاهش وزن و سوزاندن چربي براي آنها نياز به مشقت و سختي دارد و اين افراد هميشه به دنبال راههاي راحت و لاغري آسان هستند. يکي از روش ها براي سوزاندن چربي و افزايش متابوليسم و در کل لاغري استفاده از توصيه هاي بي نظير طب سنتي است . طب سنتي امروزه طرفداران زيادي در بين مردم دارد و استفاده از روش هاي لاغري آن تقريبا بدون عارضه است هر چند که مراقبت هاي لازم بايد هميشه مورد نظر افراد باشد.
روش لاغري طب سنتي و سمن مفرط
طبي سنتي که بر پايه مزاج و اخلاط استوار است «سَمن مفرط» يا چاقي را يک بيماري خطرناک مي داند و ديدگاه ويژه اي درخصوص پديده چاقي و روش هاي درماني آن دارد به طوري که طب مکمل و گياهان دارويي براي کاهش وزن و کاهش چربي بدن، بسيار مورد استقبال پزشکان و بيماران در داخل و خارج از کشور قرار گرفته است.
طب سنتي چاقي يا سمن مفرط را به دو گونه تعريف مي کند. به گفته ي طب سنتي چاقي يا از تجمع پيه و چربي است يا از تجمع و ازدياد عضلات که هر يک راهکارهايي براي از بين بردن آن وجود دارد.بر مبناي اصول طب سنتي ايراني، کساني که مزاج سرد و تر دارند (يعني بلغمي مزاج هستند) به چاقي همراه با چربي دچار مي شوند و دموي ها عضلاني ترند؛ بنابراين معضل چاقي شکمي بيشتر گريبانگير بلغمي مزاج هاست. آنها اصولا اندام هاي پُر و موهاي لخت کم پشتي دارند، خونسرد هستند و ميل به سستي، تنبلي و خواب در آنها بيشتر است. طب سنتي علت اصلي همه انواع چاقي را غلبه رطوبت مي داند و هر نوع افزايش حجم در بدن را ناشي از کيفيت تري يا رطوبت مي داند. عامل اصلي همه انواع لاغري نيز به گفته ي طب سنتي غلبه خشکي مي باشد.
عوامل افزايش تَري در بدن
پرخوري يک عامل اصلي در افزايش تري بدن است، مصرف غذاها و داروهاي رطوبت زا به صورت خوراکي يا ماليدني مثل زياده روي در مصرف ميوه هاي تر يا ماليدن زياد روغن بادام شيرين به بدن، ساکن ماندن و نداشتن تحرک کافي، دفع نکردن مواد زايد بدن از طريق دفع مايعات و تعريق، خواب زياد و با نشاط بودن.
طب سنتي براي لاغر شدن توصيه هاي ويژه اي دارد. اين توصيه بسيار عملي و معقول هستند:
بيش از حد غذا نخوريد و قبل از سير شدن دست از غذا بکشيد، بايد از پرخوري، روي هم خوري، ريزه خواري و مخلوط خوري خود داري کنيد و در هر وعده غذايي يک نوع غذاي ساده بخوريد.
غذا را کامل بجويد تا هم از احساس سيري واقعي برخوردار شويد هم کمتر فشار روي معده تان بياوريد و از بزرگ شدن معده بپرهيزيد، تا حد ممکن از غذاهاي چرب و شيرين بپرهيزيد زيرا مصرف غذاهاي چرب و شيرين سبب ايجاد رطوبت در بدن خواهد شد پس از خوردن انواع شيريني خامه اي، حلواها، شله زرد، چربي دنبه و انواع روغن ها پرهيز کنيد.
حال شايد بپرسيد طب سنتي چه رژيم غذايي و عادت هاي غذايي را توصيه مي کند؟
نان را برشته ميل کنيد، از خوردن نان هاي خمير و فانتزي خودداري کرده و نان هاي برشته و نان جو ميل کنيد، هميشه سر ساعت غذا بخوريد و برنامه غذايي منظم داشته باشيد. از مصرف غذاهاي پرکالري تا حد تمکان بپرهيزيد. و ترجيحاً از گوشت سفيد استفاده کنيد.
غذاهاي تند و ترش و شور مصرف کنيد، مصرف غذاهاي تند و ترش و شور در طب سنتي براي رفع تري و رطوبت و لاغري توصيه مي شود.
مصرف غذاهاي تند در دفع و تحليل مواد زايد سرد و غليظ و لزج بسيار نافع است، اما سبب گزش و سوزش معده و تهوع و استفراغ و زخم معده و بوي تند ادرار و عرق مي شود پس نبايد در مصرف آن زياده روي شود.
موادي که تلطيف متوسطي دارند مانند سکنجبين و سير و پياز و خردل و تره اگر منع مصرف نداشته باشند استفاده از آنها به عنوان چاشني غذا مناسب است.
پرهيز از اضطراب و افسردگي
از اضطراب و افسردگي هنگام گرفتن رژيم لاغري اجتناب کنيد زيرا اين عوامل مي توانند سبب شکست در درمان چاقي باشند.افسردگي و غم مزاج را به سمت سردي سوق مي دهد و در تحليل رطوبت هاي اضافي اختلال ايجاد مي کند. افراد افسرده کم تحرک مي شوند و اين خود به سردي بدن و تجمع رطوبات مي افزايد.
خواب و بيداري از عوامل بسيار مؤثر در ابتلا به چاقي مي باشد لذا: از خواب طولاني پرهيز کنيد. بين ساعت 10-9 شب به خواب رويد. سحرخيز باشيد تا متابوليسم بدنتان طبيعي باشد و لاغر نيز بشويد. با معده خالي نخوابيد و از خواب بلافاصله بعد از غذا جداً بپرهيزيد. طي روز و در ميانه روز خواب طولاني نداشته باشيد. بين آخرين وعده غذايي و خوابتان بايد حداقل فاصله 3-2 ساعت باشد.

گردآوری : دکتر علیرضا خانی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money