روز جهانی دیابت

روز جهانی دیابت

دیابت یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمنی است که بشر را گرفتار کرده است.
۱۴ نوامبر (۲۴ آبان ماه) هر سال به نام روز جهانی دیابت خوانده می‌شود. هر سال شعار خاصی برای این روز در نظر گرفته می‌شود. از سال ۲۰۰۱ مضمون این شعارها به عوارض دیابت اختصاص یافته است.
چهاردهم نوامبر، سالگرد تولد “فردریک بانتینگ” کاشف انسولین، اولین بار در سال ۱۹۹۱ با همکاری بنیاد بین‌المللی دیابت (IDF) و سازمان جهانی بهداشت (WHO) به عنوان روز جهانی دیابت نامگذاری شده است
دیابت یکی از تهدیدهای اصلی برای سلامت بشریت در قرن 21 میلادی است. درطول 40 سال گذشته تغییرات چشمگیری در محیط زیست ، رفتارها وشیوه های زندگی انسانها رخ داده که سبب رشد صعودی شیوع چاقی و دیابت شده است. دلایل زیادی وجود دارد که ثابت می کند رشد شیوع دیابت نوع 2 در دهه آینده نیز ادامه خواهد یافت و لذا دیابت نوع 2 یکی از معضلات سلامت جهانی و علت اصلی و عمده مرگ ومیر و ناتوانی طی سالهای آتی خواهدبود. عوارض عروقی دیابت در طول حیات بیماران به افزایش بسیار زیاد سکته های قلبی و مغزی، نارسایی کلیوی ،‌نابینایی و قطع عضو منجر خواهد شد.
هدف از برگزاری این روز، شناساندن دیابت و تشویق وترغیب جامعه جهانی به پیشگیری ومراقبت از این پدیده روز افزون است. در جهان، در هر 10 ثانیه، یک نفر به دلیل دیابت فوت می کنند و2نفر نیز به دیابت مبتلا می شوند. هر سال، هفت میلیون نفر در جهان به عده دیابتی ها افزوده می شود به طوری که تا سال 2030 جهان بیش از 500 میلیون نفر دیابتی رادر خود جای خواهد داد، بخصوص در قاره آسیا ! تعداد80% مبتلایان به دیابت متعلق به کشورهایی خواهند بود که وضع اقتصادی متوسط رو به پایین داشته باشند
برنامه های رادیو تلویزیونی ، رخدادهای ورزشی ، غربالگری رایگان برای تشخیص ابتلا به دیابت و عوارض آن ، گردهمایی های عمومی ، تهیه پوستر و پمفلت ،برگزاری کارگاه های دیابت ، ‌کنفرانس های خبری ، چاپ مقالات در روزنامه ها و مجلات و فعالیتهای مختلف دیگر برای کودکان و نوجوانان برخی ازمهمترین برنامه هایی هستند که در این روز اجراء می شوند.

دکتر فرهاد رجب پور صنعتی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money