روش صحیح ضد عفونی کردن دست

روش صحیح ضد عفونی کردن دست

روش صحیح ضد عفونی کردن دست

این روزها بسیاری از مردم مشغول استفاده از تعطیلات و در حال سفر هستند، بسیاری دیگر از هموطنان مشغول پذیرایی از میهمانان و مسافرانند؛ معمولاً در تعطیلات فرصت کمتری برای رسیدگی به امور شخصی از قبیل بهداشت فردی (شامل ضد عفونی کردن دست) برای افراد پیش می آید و این امر به خصوص در حین مسافرت که در مکان های شلوغ و پرازدحام هستیم، در تماس با افراد متعدد قرار داریم و غذاها و خوراکی های متنوع در محیط بیرون از منزل صرف می کنیم، می تواند مخاطره آمیز باشد. حتماً اپیدمی سال گذشته آنفلوانزا در کشورمان و خطر جهانی کرونا ویروس را فراموش نکرده ایم. پس موافقیم که بهترین، در دسترس ترین و کم هزینه ترین اقدام پیشگیری می باشد.
یکی از عوامل مهم انتقال عفونت “دست ها” هستند؛ دست های ما در طول روز با سطوح مختلف، موبایل، اسکناس و … درتماس هستند که منابع بالقوه انتقال عفونت می باشند. شست و شوی دست ها اگرچه کارآمد است، اما همیشه عملی نیست. برای شست و شوی دست ها نیاز به آب کافی، شوینده مناسب و گاهاً سینک دستشویی داریم که همیشه در دسترس نیستند. ضمناً شست و شوی صحیح دست ها بین ۶۰ تا ۹۰ ثانیه وقت لازم دارد و شست و شوی غیر صحیح دست ها هم کارایی کافی ندارد. دانشمندان برای کنترل عفونت های منتقله از دست روش های متفاوتی طراحی کرده اند.
یکی از روش های مؤثر پاکسازی دست ها از میکرو ارگانیسم های عفونت زا، استفاده از محلول های ضد عفونی موجود در بازار است. این محصولات بر پایه الکل تهیه شده اند و در مواردی که دست آلودگی واضح – که نیاز به پاکسازی از طریق شست و شو داشته باشد – ندارد مورد استفاده قرار می گیرند.
این محصولات عارضه پوستی ایجاد نمی کنند، ارزان هستند، آسان تهیه می شوند، قابل حمل هستند، سریع اثر می کنند و مطمئن هستند. سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت با بررسی مطالعات متعدد انجام شده بهترین تکنیک استفاده از هندراب ها جهت پاکسازی تمامی سطوح و نواحی دست را طراحی نموده و منتشر کرده است.
در ادامه تکنیک صحیح استفاده از محلول ضد عفونی را مرور می کنیم: (مدت زمان کل فرآیند ۲۰ تا ۳۰ ثانیه است.)

روش صحیح ضدعفونی کردن دست ها

گردآوری: دکتر امیر حسین خزیمه
منبع : سایت رسمی سازمان جهانی بهداشت

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

© کلیه حقوق نزد www.tandorosti.news محفوظ است .ماهنامه سلامت و تندرستی