روغن زیتون و فواید آن

روغن زیتون و فواید آن

روغن زیتون و فواید آن

روغن زيتون يک روغن طبيعي مي باشد. اين روغن از زيتون که ميوه ي درخت زيتون است، استخراج مي شود. در ادامه به تعدادي از فوايد اين روغن اشاره مي کنيم.
1. روغن زيتون غني از چربي هاي اشباع نشده سالم است.
حدود 14درصد روغن هاي معمولي از چربي اشباع شده تشکيل شده است ، در حالي که 11درصد از آن شامل چربي هاي اشباع نشده مانند اسيدهاي چرب امگا 6 و امگا 3 است. اما اسيد چرب غالب در روغن زيتون يک چربي اشباع نشده به نام اولئيک اسيد است که 73 درصد از کل روغن را تشکيل مي دهد. مطالعات نشان مي دهد که اسيد اولئيک التهاب را کاهش مي دهد و حتي ممکن است اثرات مفيدي بر ژن هاي مرتبط با سرطان داشته باشد.
همچنين چربي هاي اشباع نشده در برابر گرماي زياد نيز مقاوم هستند واز روغن زيتون به عنوان يک انتخاب بسيار سالم براي پخت و پز ياد مي کنند.
2. روغن زيتون حاوي مقادير زيادي آنتي اکسيدان است.
روغن زيتون طبيعي بسيار مغذي است. جدا از اسيدهاي چرب مفيد آن ، حاوي ويتامين E و K است. اما روغن زيتون همچنين با آنتي اکسيدان هاي قدرتمند پر شده است. اين آنتي اکسيدان ها از نظر بيولوژيکي فعال هستند و ممکن است خطر ابتلا به بيماري هاي مزمن را کاهش دهند. آنها همچنين با التهاب مبارزه مي کنند و به
محافظت از کلسترول خون در برابر اکسيداسيون کمک مي کنند – دو فايده اي که ممکن است خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي و آترواسکلروز را کاهش دهد.
3. روغن زيتون داراي خواص ضد التهابي شديد است.
تصور مي شود التهاب مزمن عامل اصلي آسيب در بيماري هايي مانند سرطان ، بيماري هاي قلبي ، سندرم متابوليک ، ديابت نوع 2، آلزايمر، آرتروز و حتي چاقي است. روغن زيتون باعث کاهش التهاب مي شود که ممکن است يکي از دلايل اصلي فوايد آن براي سلامتي باشد. تحقيقات همچنين حاکي است که اسيد اولئيک ، اسيد چرب اصلي در روغن زيتون ، مي تواند سطح نشانگرهاي التهابي مهمي مانند پروتئين واکنشي C را کاهش دهد که اين پروتئين نقش به سزايي در بروز و ادامه ي التهاب دارد. يک مطالعه همچنين نشان داد که آنتي اکسيدان هاي روغن زيتون مي توانند برخي از ژن ها و پروتئين هايي که التهاب را تحريک مي کنند را مهار کنند.
4. روغن زيتون محافظت در برابر بيماري هاي قلبي است
بيماري هاي قلبي شايع ترين علت مرگ در جهان است. مطالعات مشاهده اي که چند دهه پيش انجام شده نشان داد که بيماري هاي قلبي در کشورهاي مديترانه کمتر ديده مي شود. اين منجر به تحقيقات گسترده در مورد رژيم مديترانه اي شد، که اکنون مشخص شده است که اين رژيم غذايي خطر بيماري هاي قلبي را به ميزان قابل توجهي کاهش مي دهد.
روغن زيتون يکي از عناصر اصلي اين رژيم است که از چندين طريق در برابر بيماري هاي قلبي محافظت مي کند. اين روغن التهاب را کاهش مي دهد ، کلسترول “بد” يا همان LDL را از اکسيداسيون محافظت مي کند ، جدار رگهاي خوني شما را بهبود مي بخشد و ممکن است به جلوگيري از لخته شدن خون بيش از حد کمک کند.
همچنين نشان داده شده است که روغن زيتون فشار خون را نيز کاهش مي دهد ، که يکي از مهمترين عوامل خطر بيماري قلبي و مرگ زودرس است. در يک مطالعه ، روغن زيتون نياز به داروي فشار خون را 48 درصد کاهش داد.
اگر به بيماري قلبي ، سابقه خانوادگي بيماري قلبي يا هر عامل اصلي خطر ديگر مبتلا هستيد، ممکن است بخواهيد مقدار زيادي روغن زيتون را در رژيم غذايي خود بگنجانيد و از اثرات فوق العاده ي آن بهره ببريد.

گردآوری : سعیده سالک – کارشناس تغذیه

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money