رژیم درمانی علمی

رژیم درمانی علمی

رژیم درمانی علمی

رژیم درمانی، کاربرد علم تغذیه در ارتقاء سلامت، بهبود عملکرد فیزیکی و روانی و خود مراقبتی است. متخصصین رژیم درمانی از طیف گسترده ای از ابزارها برای ارزیابی و شناسایی عدم تعادل های تغذیه ای افراد استفاده می کنند و می دانند که چگونه این موارد ممکن است در علائم و خطرات سلامتی فرد نقش داشته باشند. این رویکرد به آنها امکان می دهد تا با افراد برای ایجاد تعادل تغذیه و کمک به حمایت از خود در جهت حفظ سلامتی همکاری کنند.
تغذیه درمانی به عنوان یک طب مکمل شناخته شده است و برای افراد دارای بیماری های مزمن و همچنین افرادی که به دنبال پشتیبانی برای ارتقای سلامت خود هستند، مهم است. رژیم درمانگران بالینی، هر فرد را منحصر به فرد می دانند و برنامه های تغذیه و شیوه زندگی شخصی را به جای یک رویکرد برای عموم افراد (رژیم و برنامه های از پیش نوشته شده) فراهم می کنند. همچنین متخصصین تغذیه بالینی، هرگز تغذیه درمانی را به عنوان جایگزینی برای درمان های پزشکی پیشنهاد نمی کنند و خود را موظف می دانند افراد دارای علایم بیماری را شناسایی و به پزشک ارجاع دهند. آنها همچنین به طور مکرر در کنار یک پزشک و سایر تیم درمانی مشغول به کار هستند و در راستای مراقبت از بیمار برای تنظیم و توضیح هر برنامه غذایی درمانی لازم، ارتباط برقرار می کنند.
مواد مغذی ای که روزانه از طریق غذا خوردن به ما می رسد، عملکرد و سیستم ایمنی بدن را تحت تأثیر قرار می دهند که مهمترین آن محافظت در برابر بیماری و ارتقاء سلامتی عمومی می باشد. تحت شرایط خاص و در برخی افراد، رژیم غذایی می تواند یک عامل خطر جدی برای تعدادی از بیماری ها باشد. در نتیجه مراجعه به رژیم درمانگر و دریافت مشاوره به صورت مکرر برای هر فرد ضروری به نظر می رسد.
در این مقاله ۱۰ دلیل مهم برای مراجعه به متخصص تغذیه بالینی را بیان می کنیم:
۱- شما سابقه خانوادگی دیابت، فشار خون بالا یا سایر بیماری های مزمن را دارید و یا به آن مبتلا هستید.
متخصص تغذیه می تواند در درک شرایط و نحوه تأثیر غذاهایی که انتخاب می کنید، به شما کمک کند. بعلاوه، متخصص با شما همکاری می کند تا بتوانید یک برنامه غذایی مناسب که مواد مغذی لازم برای مدیریت شرایط شما را داشته باشد، رعایت کنید.
۲- شما جراحی بای پس معده انجام داده اید و یا قصد انجام آن را دارید.
از آنجا که معده شما پس از عمل تنها وعده های کوچک را تحمل می کند، دریافت مواد مغذی مورد نیاز بدن دشوار است. به عنوان بخشی از تیم مراقبت های درمانی، رژیم درمانگر به شما کمک می کند بدون نیاز به دریافت وعده های حجیم، مواد مغذی مورد نیاز را دریافت کنید.
۳- دچار مشکلات گوارشی هستید.
با داشتن همکاری نزدیک با پزشک، یک متخصص تغذیه به شما کمک می کند تا رژیم خود را به درستی تنظیم کنید. مشاوره رژیم درمانی می تواند به شما درکنترل و درمان مشکل گوارشی کمک کند.
۴- شما باردار هستید، تصمیم گرفتید باردار شوید، یا به تازگی مادر شده اید.
با مشاور رژیم درمانی ملاقات کنید تا اطمینان حاصل کنید که مواد مغذی مورد نیاز برای یک بارداری سالم را دریافت می کنید و بعد از تولد کودک، یک متخصص تغذیه می تواند به شما تضمین دهد که مواد مغذی مورد نیاز شما و نوزاد خود را دریافت می کنید.
۵- فرزند شما دچار مشکل در تصور ظاهر خود شده و اختلال غذا خوردن پیدا کرده است.
به عنوان بخشی از تیم درمانی، متخصصین تغذیه به افراد مبتلا به اختلالات خوردن مانند بی اشتهایی عصبی (انورکسیا) و پرخوری عصبی (بولیمیا) مشاوره می دهند.
۶- شما نیاز به کاهش یا افزایش وزن دارید.
متخصص تغذیه می تواند منابع کالری را برای افزایش وزن سالم پیشنهاد کند یا یک برنامه کاهش وزن شخصی، از جمله تغییر رژیم غذایی و فعالیت بدنی – در حالی که هنوز هم تمام غذاهای مورد علاقه خود را می خورید، طراحی کند.
۷- شما در حال مراقبت از والدین سالمند خود هستید.
رژیم درمانگر می تواند درکاهش تداخلات مواد غذایی و دارویی، هیدراتاسیون مناسب، رژیم های غذایی خاص برای بیماری های متعدد و بهبود اشتها در سن بالا به شما کمک کند.
۸- می خواهید شیوه زندگی سالم داشته باشید.
آیا در تشخیص واقعیات و افسانه های غذایی به کمک نیاز دارید؟ با گرفتن مشاوره می توانید بیاموزید که چگونه برچسب ها را در سوپر مارکت بخوانید، در یابید که چگونه پخت و پز سالم می تواند ارزان باشد، بیاموزید که چطور غذا بخورید بدون اینکه رژیم غذایی خود را مختل کنید و چگونه در برابر وسوسه های خوراکی میهمانی ها و محل کار مقاومت کنید. متخصص تغذیه بعد از کسب اطلاعات در مورد تاریخچه سلامتی، غذاهای مورد علاقه، عادت های غذایی و ورزش به شما در تعیین اهداف و اولویت بندی کمک می کند.
۹- شما می خواهید عملکرد خود را در ورزش بهبود بخشید.
اگر شما به صورت مرتب ورزش می کنید، یکی از بزرگترین دغدغه های شما، دریافت رژیم غذایی و مکمل های ورزشی متناسب با نیاز بدنی شما می باشد که این امر از طریق مشاوره گرفتن منظم از متخصص شما امکان پذیر است.
۱۰- شما متوجه نیاز به تغذیه سالم خانواده خود هستید اما آشپزی نمی کنید.
یک متخصص رژیم غذایی می تواند نحوه برنامه ریزی و تهیه وعده های غذایی را به روشی ساده، سالم و راحت به شما یاد دهد.
گردآوری : فرشته خزیمه – کارشناس تغذیه

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

© کلیه حقوق نزد www.tandorosti.news محفوظ است .ماهنامه سلامت و تندرستی