سقط های مکرر

سقط مکرر به بروز سه بار یا بیشتر سقط قبل از نیمه اول بارداری یا وزن جنین کمتر از500gr اطلاق می شود و در هر300 بارداری یک مورد اتفاق می افتد. سقط خودبخودی شایعترین عارضه بارداری است و برای زوجینی که تمایل به داشتن فرزند دارند، استرس های روحی فراوانی ایجاد می کند. حدود15 درصد بارداری هایی که از نظر کلینیکی تشخیص داده می شوند در نیمه اول بارداری سقط می شوند.
سقط مکرر به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم می شود:
سقط مکرر اولیه: به سه بارسقط پشت سرهم بدون هیچ تولد زنده گفته می شود.
سقط مکرر ثانویه: به سقط هایی که بعداز یک بارداری موفق و تولد زنده صورت می گیرد، گفته می شود.
بررسی با این برای تعیین علت سقط چه زمانی انجام می شود؟
بررسی های بالینی برای مشخص نمودن علت سقط وقتی لازم است که دو سقط خودبه خودی متوالی ایجاد شود. بخصوص وقتی که ضربان قلب جنین، قبل از بروز سقط تشخیص داده شده باشد، سن مادر بیش از 35سال بوده و یا زوجین به سختی باردار شده باشند.
چه عللی سبب سقط مکرر می شوند؟
حالات غیر طبیعی کروموزومی والدین تنها علت غیرقابل سقط مکرر است. چنین حالات غیرطبیعی کروموزومی در5درصد زوجین که دچار سقط مکرر می شوند وجودد دارد. سایر علل عبارتنداز: حالات غیرطبیعی آناتوکیلی(تشریعی) رحم که12 درصد موارد، مشکلات هورمونی17 درصد و عفونت ها5 درصد، فاکتورهای ایمنی50 درصد و علل متفرقه دیگر حدود10 درصد علت سقط مکرر را تشکیل می دهند. بعداز ارزیابی واقعی در 60 درصد موارد علت سقط مکرر غیرقابل توجیه باقی می ماند.
چه علل تشریحی (آناتومیکی) باعث سقط مکرر می شوند؟
این علل ممکن است مادرزادی یا اکتسابی باشد. این حالات غیرطبیعی تشریحی ممکن است به ایجاد دیواره یا پرده ای داخل رحم منجر شود.
این اختلال می تواند در صورت استفاده مادر از بعضی هورمون ها در دوران بارداری در جنین مونث ایجاد شود. حالات غیر طبیعی دهانه رحم و نارسایی دهانه رحم از علل تشریحی دیگر سقط مکرر هستند.
دیواره داخلی رحم ممکن است با 60درصد خطر سقط خودبخودی همراه باشد. سقط سه ماهه دوم شایعترین فرم سقط در این اختلال تکاملی رحم است. از علل اکتسابی و تشریی که به سقط منجر می شود چسبندگی های داخل رحمی و فیبروم رحمی است که با به هدر ریختن خون داخل رحم می تواند باعث سقط مکرر شود.
– عوامل هورمونی که باعث سقط مکرر می شوند کدامند؟
اختلالات هورمونی که به سقط مکرر منجر می شوند عبارتند از: اختلالات و ضعف تخمدان، دیابت شیرین و بیماریهای تیروئیدی. تداوم حاملگی در خلال دو ماه اول بارداری وابسته به تولید پروژسترون از تخمدان می باشد که اگر به مقدار کافی تولید نشود سلولهای جفتی رشد کافی نخواهند داشت و به سقط خودبخود منجر می شود.علت سقط در دیابت شیرین ممکن است اختلال در جریان خون می باشد. کم کاری تیروئید بیماری هورمونی دیگری است که باعث سقط مکرر می شود و این به دلیل تاثیر روی تخمک گذاری و اختلال عملکرد تخمدان ها ایجاد می شود.
– عوامل امینی چگونه می تواند سبب سقط مکرر شوند؟
در این نوع سقط مکرر موادی در خون ایجاد می شوند که باعث چسبندگی پلاکت ها و اختلالات عروقی جفت و سقط می شود.گاهی در این نوع سقط ها موادی بر ضد سلولهای جفتی یا اسپرم ساخته می شود که به سقط در مراحل اولیه منجر می شود.
– سایر عوامل که به سقط مکرر منجر می شود چه نام دارند؟
سایر عوامل موثر در سقط عبارتند از: سموم محیطی، بخصوص سموم فلزات سنگین ، داروهای شیمی درمانی، استنشاق داروهای بیهوشی، اعتیاد و سیگار، اشعه های یونیزه و بیماریهای مزمن این عوامل باعث اختلال جریان خون رحمی می شوند و می تواننددر ایجادسقط مکرر نقش داشته باشند. دلایلی وجود ندارد که نشان دهد ورزش در حد متوسط همراه با سقط مکرر است.
– بعد از بارداری چه مراقبت هاو بررسی هایی باید در این بیماران انجام شود؟
بعداز بارداری مراقبت شدیدی از نظر تحکیم روانی و قطعی کردن سلامتی داخل رحمی جنین لازم است. شیوع حاملگی خارج از رحم و حاملگی مولار(بچه خوره) در زنان با سابقه سقط خودبخودی مکرر افزایش می یابد. اندازه گیری هورمون جفت در خون(HCG)قبل از انجام سونوگرافی کمک کننده است.سپس در شرایطی که این هورمون به اندازهIu1500رسید باید بررسی سونوگرافی انجام شود و تا دو هفته بعد از سن حاملگی که سقط های قبلی در آن اتفاق افتاده است ادامه یابد.
– درمان سقط مکرر
درمان بیماران با سابقه سقط مکرر به علت ایجاد کننده این نوع از سقط بستگی داردو در برخی از بیماران علت دقیقی برای سقط مکرر یافت نشده و بنابراین درمان خاصی نیز صورت نمی گیرد.اما بدون مداخله بطورکلی شانس موفقیت در بارداری های بعدی بیش از 50درصد است.
بطور کلی نظارت دقیق زنان با سابقه سقط مکرر طی بارداری اهمیت ویژه ای دارد اما حتی بادرمان صحیح نیز احتمال سقط در هر بارداری وجود دارد.
گزینه های درمانی شامل:
افرادی که دارای مشکل کروموزومی هستند اغلب به مشاور ژنتیک ارجاع داده می شوند.برای بررسی بیشتر مشکلات کروموزومی در بارداری، برداشت نمونه پرزهای جفتی یا آفینوسنتز نیز انجام می شود. ممکن است در برخی موارد لقاح آزمایشگاهی(IVF)با تشخیص ژنتیکی پیش از لانه گزینی(PGD) برای تشخیصی موارد ناهنجاری انجام شود. دراین روش به مدت چند روز دارویی به زن تزریق می شود که منجر به رشد چندین تخمک می شود. این تخمک ها تحت یک عمل جراحی بسیار کوچک از درون تخمدان برداشته شده و به درون هر تخمک یک اسپرم تزریق شده و فرصت رشد رویان داده می شود. یک سلول رویان از طریق نمونه برداری برداشته شده و تحت بررسی ژنتیک قرار گرفته می شود تا از انتقال سلول تخم مشکل دار جلوگیری کند. در سندرم آنتی فسفولیپید، داروهای ضد انعقاد خون، مانند هپارین، تجویز می شود که شانس تولد نوزاد زنده را افزایش می دهد، اما تجویز آسپرین در بهبود روند درمان اهمیتی ندارد. در برخی از مطالعات، استفاده از متفورمین، در دوران بارداری با کاهش احتمال سقط جنین در زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کلینیک همراه بود. پروژسترون درمانی، در زنان با سابقه سقط مکرر در برخی مطالعات تاثیر مفیدی داشته است.
سرکلاژ(دوختن) دهانه رحم در موارد شک به نارساسس دهانه رحم برای نگهداری محصولات حاملگی در سقط های سه ماهه دوم استفاده می شود. سرکلاژ با خطرتحریک انقباضات رحمی همراه است. تاثیر مفید سرکلاژ در دهانه رحم کوتاه تر از 25 میلی متر افزایش پیدا می کند.
اگر زو مبتلا به ناهنجاری ساختاری رحم باشد، براساس نوع ناهنجاری عمل جراحی صورت می گیرد. در موارد مشکلات تیروئیدی یا دیابت نیزداروهای خاص تجویز شده و فرد درمان می شود. با افزایش تعداد سقط مکرر، پیامد بارداری دربارداری های بعدی بدتر می شود. و فرد از نظر روحی و جسمس تحت تاثیر قرار می گیرد. بنابراین پیگیری و درمان به موقع از اهمیت بسیار زیادی برخورداراست.
کروموزوم(chromosome): کروموزوم یکی ازاجزاء داخل سلول است که وظیفه انتقال ران ها را برعهده دارد.
پروژسترون(progestron): یکی از هورمون های جنسی زنانه است که توسط تخمدان ها ترشح می شود.
پلاکت(platelet):یکی از اجزاء خون است که در لخته شدن خون تاثیر دارد.

مریم محقق مشهدی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money