ضعف عمومی بدن

گرمازدگی در کودکان، ماهنامه سلامت و تندرستی

ضعف عمومی بدن

ضعف و خستگی احساساتی هستند که اغلب به جای همدیگر مورد استفاده قرار می گیرند به نحوی که گویی آنها به یک معنا هستند. اما در واقع آنها دو احساس متفاوت را توصیف می کنند. مهم این است که دقیقا بدانید زمانی که شما میگویید “من احساس ضعف میکنم” یا “من خسته هستم” چه منظوری دارید؛ زیرا به این روش میتوانید به خود و دکتر خود کمک کنید عوامل احتمالی مقصر در بروز این حس در شما را محدود کند.
ضعف، کمبود نیروی فیزیکی و عضلانی است و فرد احساس نیاز به تلاش اضافی برای حرکت دادن معمولی دستها، پاها یا سایر عضلات می کند. و معمولا در حالت استراحت نیز حس می شود.
خستگی، احساس خستگی یک احساس فرسودگی یا نیاز به استراحت به علت عدم داشتن انرژی و قدرت کافی است. خستگی ممکن است ناشی از اضافه کاری، خواب ضعیف، نگرانی، خستگی یا عدم ورزش و سکون بیش از حد باشد. این علامتی است که ممکن است ناشی از بیماری، دارو یا درمان های پزشکی مانند شیمی درمانی باشد. اضطراب یا افسردگی نیز می تواند منجر به خستگی گردد.
ضعف و خستگی هر دو علامت نشأت گرفته از یک بیماری زمینه ای هستند و خودشان به تنهایی بیماری نمی باشند. از آنجا که این علائم می تواند توسط بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر و بیماری ها ایجاد شود، اهمیت ضعف و خستگی تنها زمانی که علائم دیگر ارزیابی شود می تواند تعیین شود و باید به دنبال علت زمینه ای گشت.
به علت اضافه کاری، خواب ضعیف، نگرانی، خستگی یا عدم تمرکز، احساس ضعف می کنید. هر گونه بیماری مانند سرماخوردگی و یا آنفولانزا ممکن است باعث ضعف عمومی بدن شود، که معمولا هنگامی که بیماری از بین برود، ضعف ناشی از آن نیز از بین می رود. اغلب ضعف خفیف با یک مشکل سلامتی رخ می دهد که با درمان خانه بهبود می یابد و نیازی به بازدید از پزشک نیست.
دلایل شایع ایجاد ضعف عمومی بدن از این قرار است:
یک مشکل با مواد معدنی (الکترولیت ها) به طور طبیعی در بدن یافت می شود، مانند سطح پایین پتاسیم یا سدیم.
عفونت ها، مانند عفونت ادراری یا عفونت تنفسی.
مشکل در غده تیروئید، که تنظیم می کند بدن چگونه از انرژی استفاده بکند.
سطح کم تیروئید (کم کاری تیروئید) می تواند خستگی، ضعف، بی حالی، افزایش وزن، افسردگی، مشکلات حافظه، یبوست، پوست خشک، عدم تحمل سرما، موهای زائد و نازک، ناخن های شکننده یا رنگ زرد رنگ پوست را باعث شود.
سطح بالای تیروئید (هیپرتیروئیدیسم) نیز می تواند باعث خستگی، کاهش وزن، افزایش ضربان قلب، عدم تحمل گرما، عرق، تحریک پذیری، اضطراب، ضعف عضلانی و بزرگ شدن تیروئید شود.
سندرم گیلن باره، یک اختلال عصبی ناخوشایندی است که به دنبال عفونت ویروسی رخ می دهد و موجب ضعف در پاها، بازوها و سایر عضلات می شود و می تواند به فلج کامل تنفسی و مرگ منجر شود.
میاستنی گراویس، یک اختلال نادر و مزمن است که میتواند ژنتیکی یا اکتسابی باشد. این بیماری باعث ضعف و خستگی سریع عضلات می شود. این بیماری به دنبال جهش در پروتئین های اتصالی بین عصب و عضله بروز می کند.
ضعف ماهیچه ای که با گذشت زمان بدتر می شود نیاز به بازدید از یک پزشک دارد.
ضعف ناگهانی عضلانی و از دست دادن عملکرد در یک ناحیه بدن می تواند یک مشکل جدی در مغز (مانند حمله ایسکمی یا سکته مغزی) یا نخاع یا یک عصب خاص در بدن را نشان دهد.
کاهش مقدارهموگلوبین در گلبول های قرمز یا همان کم خونی نیز می تواند منجر به احساس ضعف عمومی در بدن شود.
مشکلات قلبی مانند بیماری عروق کرونر یا نارسایی قلبی منجر به محدود شدن عرضه اکسیژن به عضله قلب یا بقیه بدن می شود و می تواند باعث ضعف شود
اختلالات متابولیک مانند دیابت، که قند (گلوکز) در خون باقی میماند و برای تأمین انرژی وارد سلولهای بدن نمی شود .
بیماری کلیه و بیماری کبد، ممکن است باعث افزایش غلظت برخی از مواد شیمیایی در خون تا سطوح سمی گردد که باعث احساس ضعف و خستگی می شود.
از رایج ترین دلایل احساس ضعف علاوه برکمبود آهن، کمبود منیزیم، پتاسیم، ویتامین B12 و اسید فولیک نیز می باشند.
درمان ضعف عمومی بدن
برای درمان ضعف عمومی بدن باید چند نکته را مدنظر داشت، در صورتی که علت زمینه ای این ضعف شناخته شده است باید با مشورت و کمک پزشک خود نسبت به درمان و یا رفع و کنترل آن عامل زمینه ای اقدام کنید تا با درمان آن ، ضعف خود را نیز درمان کنید. اگر دلیل مشخصی برای ضعف عمومی بدن پیدا نشود باید از درمان ها وداروهای حمایتی ، خانگی و جایگزین استفاده کنید. این داروها و درمان ها موجب افزایش انرژی و قدرت بدنی شما می شوند.
موز
موز منبع خوبی از قندهای طبیعی مانند ساکاروز، فروکتوز و گلوکز است که می توانند به شما انرژی زیاد و قابل توجهی بدهد. علاوه بر این، موز دارای پتاسیم است. پتاسیم ماده معدنی است که بدن شما برای تبدیل قند به انرژی به آن نیاز دارد. فیبر موز نیز سطح گلوکز خون را در شرایط طبیعی نگه می دارد.
بادام
بادام حاوی ویتامین E است که می تواند با خاصیت آنتی اکسیدانی خود به شما در بهبود انرژی و مبارزه با علائم ضعف عمومی کمک کند. همچنین، دوز بالا منیزیم در بادام، نقش مهمی در تغییر و تبدیل پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها به منبع انرژی دارد. کمبود خفیف منیزیم ممکن است باعث ایجاد ضعف در برخی افراد شود.
شیر
شیر، بهترین منبع ویتامین B است. اعتقاد بر این است که این ویتامین می تواند ضعف را کاهش دهد. شیر منبع خوبی از کلسیم است که استخوان ها و ماهیچه های شما را قوی نگه می دارد.

دکتر مسعود فتحی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money