طب سنتی و درمان دردهای عصبی

طب سنتی و درمان دردهای عصبی

دردهای عصبی یا نوردپاتیک که به صورت تیک های عصبی در بدن همراه با درد ظاهر می شوند معمولا در دست و پا رخ می دهند.نوردپاتی محیطی وضیعتی است که در آن سیستم عصبی محیطی که اطلاعات را از مغزو طناب نخاعی به سایر قسمت های بدن منتقل می کند ، دچار آسیب می شود. این امر می تواندمنجر به ایجاد درد از دست دادن حواس و ناتوانی در ماهیچه ها شود مثل هر بیماری دیگری ، یک درمان جامع برای همهی افراد مبتلا وجود ندارد و درمان ممکن است با توجه به علت و شدت بیماری متفاوت باشد.نوردپاتی محیطی معمولا منجر به بی حسی و درد در پاها و دست ها می شود. بیماران اغلب درد نورد پاتیک محیطی و سوزاننده یا مورمور شدن توصیف می کنند آسیب عصبی علت اصلی نوردپاتی محیطی هست و ممکن است نتیجه ی مشکلاتی مثل ضربه ، عفونت ، قرارگرفتن در معرض مواد سمی و مشکلات متابولیک باشد. یکی از اصلی ترین محرک های این بیماری دیابت است.
درمان های خانگی برای دردهای عصبی :
۱- سطح قند خونتان را چک کنید

نخستین مورد از درمان های خانگی نوردپاتی ، چک کردن سطح قند خون تان می باشد که بسیار حائز اهمیت است.
۲- وعده های سالم بخورید 

دنبال کردن یک رژیم سالم برای تضمین دریافت ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن ضروری است . یادتان باشد محصولات لبنی و گوشت های کم چرب بیش تری را به رژیم روزانه تان اضافه کنید و سبزیجات ، میوه ها ، غلات کامل فراوانی را بصورت منظم مصرف کنید تا خطر و اثرات نوردپاتی را کاهش دهید. این یکی از بهترین درمان های خانگی نوردپاتی است که نباید از آن غافل شد.
۳- ویتامین B12

ویتامین B12 که به آن کوبالامین نیز می گویند .یک ویتامین محلول در آب می باشد که بسیار ضروری است. B12برای تشکیل گلبول های قرمز ضروری است .B12 را نمی توان به راحتی از منابع غذایی حیوان مانند گوشت قرمز و ماهی بدست آورد. این ماده غذائی برای عملکرد عصبی و سلامت مغز نیز لازم است. کمبود این ویتامین می تواند باعث نوردپاتی محیطی شود.
۴- فلفل تند

فلفل های تند حاوی کپسابسین – ترکیب شیمیایی مهمی با خواص ضد درد و تحریک کننده و رنگدانه های گیاهی کاروتنوئید، فلاوتوئید ، گلیکتوریدهای اپین و لوتئولین و ساپونین های استروئیدی هستند که در واقع یک تسکین دهنده سریع و موثر برای دردهای عصبی به شمار می رود.
۵- چربی های اشباع نشده زیاد نخورید

چربی اشباع نشده شکلی از چربی است که بیش تر در محصولات لبنی و گوشت های چرب دیده می شود و ممکن است منجر به افزایش خطر بیماری قلبی ، چاقی دیابت نوع ۲ و التهاب شود.. توحید می شود برای کاهش خطر نورپاتی از یک رژیم روزانه مغزی پیروی کنید که چربی های اشباع شده ی کمی داشته باشد غنی ترین منابع چربی اشباع شده : بستنی و پنیر های پر چرب، شیر کامل ، کره ، خوراکی های سرخ شده ماکیان گوشت تیره، گوشت گوسفند و گوشت گاو، خامه ی پرچرب است. برای افزایش تندرستی باید منابع پروتئینی پر چرب را با منابع چربی های سالم مانند عدس، سویا و ماهی جایگزین کنید و مقادیر متعادلی از منابع چربی های سالم مانند روغن های گیاهی ، دانه ها و مغزها را مصرف کنید.
۶- میوه ها و سبزیجات

میوه ها و سبزیجات منبع با ارزشی از آنتی اکسیدان ها فیبررژیمی ، مواد معدنی و ویتامین را دراختیار ما می گذارند ، مواد مغذی ضروری که به داشتن یک سیستم ایمنی سالم و تقویت آن کمک می کنند و از بروزبیماری ها و عفونت ها جلوگیری می کنند.
میوه ها و سبزیجات می توانند اثر کاهند هایی بر سطح قند خون نیز داشته باشند که به خصوص برای کسانی که در معرض خطر دیابت قرار دارند، مفید می باشد.باید انواع میوه ها و سبزیجات تازه و رنگارنگ را به رژیم غذایی روزانه تان اضافه کنید و به صورت روزانه و منظم مصرف کنید سبزیجات و میوه هابیش از هر خوراکی دیگری سیستم ایمنی را تقویت می کنند زیرا بیش ترین میزان آنتی اکسیدان را دارند.
از منابع مهم این ها می توان فلف دلمه ای، کلم بروکلی، پرتقال ، پیاز ، کلم کالی، اسفناج، گوجه فرنگی، هندوانه، کیوی، انگور قرمز، گریپ فورت ، توت ها و گیلاس اشاره کرد.
۷- ویتامین ب۹ 
ویتامین ب۹ یا اسید فولیک می تواند ساخت گلبول های قرمز خون را افزایش دهد ، به تکثیر سلول ها کمک کند. از سنتز DNAپشتیبانی کند. ودرد عصب سیاتیک را در کمر و دست و پاها کاهش دهد. همچنین برای هماهنگی عضلات محافظت از عصب سیاتیک در هنگام آسیب دیدگی مورد بهره گیری قرار می گیرد. خوراکی های سرشار از ویتامین ب۹ شامل مارچوبه، لوبیا، نخودفرنگی، باقلا، ذرت، قارچ، جگر، آب پرتقال، آووکادو و شلغم سبز هست. در حقیقت، مصرف بیش تر خوراکی های سرشار از ویتامین ب۹ نیز یکی از برترین درمان های نوروپاتی هست که نباید از ان غافل شد.

گردآوری: فرشته هنری ملک آباد

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money