عواملی که باعث تغییر شکل ناخن ها می شوند

عواملی که باعث تغییر شکل ناخن ها می شوند

عواملی که باعث تغییر شکل ناخن ها می شوند

ناهنجاری های ناخن چیست؟
ناخن های سالم صاف به نظر می رسند و رنگ آمیزی یک دست و یکنواختی دارند. با بالا رفتن سن، ممکن است خطوط عمودی بر روی ناخن ایجاد شود یا ممکن است ناخن های شما کمی شکننده تر باشند. این بی ضرر است. لکه هایی که به دلیل آسیب دیدگی ایجاد می شوند باید با رشد ناخن، آنها هم جابجا شوند.
ناهنجاری ها – مانند لکه ها، تغییر رنگ و جدا شدن ناخن از بستر آن – می تواند ناشی از آسیب دیدگی انگشتان دست و دست ها، زگیل های ویروسی (زگیل های دوره ای)، عفونت ها (اونیکومایکوزیس) و برخی از داروها مانند داروهایی باشد که برای شیمی درمانی استفاده می شود.
همچنین برخی از بیماری ها می توانند ظاهر ناخن های شما را تغییر دهند. با این حال، تفسیر این تغییرات دشوار است. ظاهر ناخن های شما به تنهایی برای تشخیص بیماری کافی نیست. پزشکتان از این اطلاعات به همراه علائم دیگر شما و معاینه کامل بالینی برای تشخیص استفاده می کند.
در صورت بروز هرگونه سؤال در مورد تغییر در ناخن ها، همیشه باید با پزشک خود مشورت کنید.
ناهنجاری های ناخن
برخی از تغییرات در ناخن های شما به دلیل بیماری هایی است که نیاز به توجه ویژه دارد. در صورت بروز هر یک از این علائم به پزشک مراجعه کنید:
– تغییر رنگ (رگه های تیره ، رگه های سفید یا تغییر رنگ ناخن)
– تغییرات در شکل ناخن (پیچش یا چماقی شدن)
– تغییر در ضخامت ناخن (ضخیم شدن یا نازک شدن)
– ناخن هایی که شکننده می شوند
– ناخن هایی که سوراخ شده اند
– خونریزی در اطراف ناخن ها
– تورم یا قرمزی اطراف ناخن ها
– درد ناخن ها
– جدا شدن ناخن از بستر آن
این تغییرات ناخن می تواند در اثر شرایط مختلفی ایجاد شود، از جمله مواردی که در زیر توضیح می دهیم:
خطوط افقی
فرورفتگی های روی ناخن خطوط بیو خوانده می شوند. این ها می تواند نشانه ای برای سوء تغذیه باشد. سایر شرایطی که باعث خطوط بیو می شود عبارتند از:
– بیماری هایی که باعث تب شدید مانند سرخک، اوریون و تب مخملک می شود
– بیماری عروقی محیطی
– ذات الریه
– دیابت کنترل نشده
– کمبود روی
چماقی شدن
چماقی شدن به حالتی اطلاق می شود که ناخن های شما ضخیم شده و به دور انگشتان شما پیچیده می شوند، فرآیندی که عموما سال ها طول می کشد. این حالت
می تواند نتیجه کمبود اکسیژن در خون باشد و می تواند با بیماری های قلبی عروقی، بیماری التهابی روده، بیماری های کبدی و بیماری های ریوی همراه باشد.
قاشقی شدن
این حالت زمانی به ناخن اطلاق می شود که دو طرف ناخن از مرکز آن بالاتر رفته و حالت قاشقی به ناخن می دهد، گاهی اوقات این خمیدگی تا حدی است که قطره ای از آب را می تواند در خود نگه دارد.
قاشقی شدن می تواند نشانه ای از کم خونی فقر آهن، بیماری قلبی، هموکروماتوز (نوعی اختلال کبدی است که باعث جذب آهن زیاد از مواد غذایی می شود)، لوپوس (یک اختلال خود ایمنی است که باعث التهاب می شود) و کم کاری تیروئید باشد.
لکه های سفید
لکه های سفید رنگ یا خطوط روی ناخن، لکوونیشیا نامیده می شوند. آنها معمولاً نتیجه یک آسیب جزئی هستند و در افراد سالم بی ضرر هستند. گاهی اوقات لوکونیشیا با کمبود سلامتی یا کمبودهای غذایی همراه است. بعضی بیماری ها مثل بیماریهای عفونی، متابولیک یا سیستمیک و همچنین داروهای خاص می توانند این حالت را برای ناخن ایجاد کنند.
انیکولیز
هنگامی که ناخن از بستر ناخن جدا می شود، باعث تغییر رنگ ناخن به سفید می شود. به این عمل انیکولیز گفته می شود. این می تواند به دلیل عفونت ، ضربه یا محصولاتی باشد که روی ناخن ها استفاده می شود.
علل دیگر انیکولیز عبارتند از:
– پسوریازیس
– بیماری تیروئید
ایجاد پیتینگ در ناخن
پیتینگ به فرو رفتگی های کوچک یا چاله های کوچک بر روی ناخن گفته می شود. این بیماری در افرادی که پسوریازیس دارند، شایع است و باعث خشکی، قرمز و تحریک پوست می شود. برخی از بیماری های سیستمیک نیز می توانند باعث ایجاد پیتینگ شوند.
سندرم ناخن زرد
سندرم ناخن زرد به حالتی گفته می شود که ناخن ها ضخیم می شوند و به سرعت طبیعی رشد نمی کنند. بعضی اوقات ناخن فاقد کوتیکول است و حتی ممکن است از بستر ناخن جدا شود. این می تواند نتیجه ای از بدخیمی ها، ادم های لنفی و تورم دست ها، تجمع مایع در پلور، بیماری های تنفسی مانند برونشیت مزمن یا سینوزیت و روماتیسم مفصلی باشد.
این ها فقط برخی از نشانه های ناخن های غیر طبیعی هستند. داشتن هر یک از این علائم برای اثبات یک بیماری کافی نیست. برای تشخیص اینکه وضعیت شما جدی است یا خیر، باید به پزشک مراجعه کنید. در بسیاری از موارد ، مراقبت صحیح از ناخن های شما برای اصلاح ظاهر آنها کافی است.
چگونه می توان از ناخن های خود مراقبت کرد؟
با مراقبت خوب از ناخن ها می توانید از بسیاری از ناهنجاری های ناخن جلوگیری کنید. برای سالم نگه داشتن ناخن های خود، این دستورالعمل های عمومی را دنبال کنید:
– ناخن های خود را نجوید.
– همیشه از ناخن گیر استفاده کنید و بعد از استحمام، وقتی ناخن ها هنوز نرم هستند، آنها را اصلاح کنید.
– ناخن های خود را خشک و تمیز نگه دارید.
– با استفاده از قیچی تیز مانیکور، انتهای ناخن های خود را صاف کنید و گوشه ها را به آرامی گرد کنید.
– اگر ناخن های شکننده یا ضعیفی دارید، آنها را کوتاه نگه دارید تا از شکستگی آنها جلوگیری شود.
– از لوسیون بر روی ناخن ها و کوتیکول های خود برای مرطوب نگه داشتن بستر ناخن و ناخن استفاده کنید.
– اگر مانیکور یا پدیکور حرفه ای دارید، حتماً از داشتن گواهینامه و مجوز بهداشتی وی مطمئن شوید و از او بپرسید آیا لوازم خود را به خوبی ضد عفونی می کند یا خیر.
همچنین باید از استفاده طولانی مدت از لاک ناخن و پاک کننده های لاک ناخن خودداری کنید.

 

گردآوری : دکتر یاسمین نصرت

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money