عواملی که باعث خیانت زن و شوهر به یکدیگر می شود.

روانشناسان ومتخصصان، از بین رفتن عشق وعلاقه، عدم جذابیت همسر، سهل انگاری همسر، هوسرانی عقده های جنسی، اخلاق و رفتار غیر قابل تحمل همسر، بی خطر شمردن خیانت، زیاده خواهی و تنوع طلبی را از دلایل اصلی خیانت و بی وفایی همسران به یکدیگر می دانند.
خیانت در رابطه خانوادگی دارای انواع و اقسام مختلفی است که عبارتند از:
1- خیانت رفتاری:
منظور از خیانت رفتاری این است که یکی از همسران به صورت رفتاری و با ارتباط برقرار کردن با شخصی خارج از سیستم خانواده به همسرش خیانت کند که بخشی اعظم آن را ارتباط جنسی تشکیل می دهد و در جامعه ما نیز رایج است.
2- خیانت ذهنی:
افاردی که در فکر و تخیلشان مدام به شخص دیگری می اندیشند و از آنجاکه زاده ذهنشان است آن شخص فردایده ال به شمار می رود و در این مواقع است که برای زندگی مشترک خطر می آفریند چرا که آن شخص دایما شریک زندگی اش را با فرد ایده آل ساخته ی ذهنش مقایسه می کند و چون در حال قیاس است در ارتباط با همسرش به مشکل بر می خورد و رابطه سرد می شود.
3- خیانت کلامی:
در این نوع خیانت زن یا مرد به صورت تلفنی یا اینترنتی یا اینکه در هر موقعیتی که فراهم شود با یکدیگر صحبت کرده و گرم می گیرد متاسفانه امروزه به دلیل وجود اینترنت ارتباط جنسی کلامی و حتی ویدئویی وجود دارد که این هم نوعی خیانت محسوب می شود. ناگفته نماند این خیانت نوعی انحراف جنسی به حساب می آید.
4- خیانت جنسی:
که همانطور که از نوع حکمه مشخص و واضح است زن یا مرد برای استفاده ی جنسی و به صرف لذت بردن وارد ارتباط با جنس مخالف می شوند و این در روابط زناشویی فقط صرفا برای پاسخ به رابطه ی سرد ایجاد شده بین زوجین اتفاق می افتد و به عنوان حرکتی جبرانی از این خیانت بیشتر یاد می شود… .


چه دلایلی منجر می شود زن یا مرد به همسرش خیانت کند
دلایل زیادی وجود دارد که آنها را به طور خلاصه ذکر می کنم اما می توان برای آنها اولویت و مرتبه ای در نظر گرفت.
1- سردی روابط: وقتی بین زوج ها روابط محبت آمیز، عاطفی، هیجانی کم می شود و دیگر خبری از احساس شور و عشق اولیه نیست در این زمان ممکن است یکی از زوج ها وارد رابطه خیانت آمیز شود
2- سرد شدن نسبت به ظاهریکدیگر: در زندگی زناشویی ممکن است نسبت به ظاهر همسرشان دلسرد شود یا اینکه جذابیت های فرد مقابلشان برایشان یکنواخت شود… .
3- اعتماد به نفس پایین و خود انگاره منفی نسبت به خود
افراد برای اینکه عرت نفس وخود انگاره شان را حفظ و تقویت کنند می کوشند تا از طریق رفتارهایشان نشان دهند عزت نفسشان بالاست و دراین زمینه مشکلی ندارند این دسته از افراد به دنبال رابطه هایی خارج از سیستم خانواده می گردند تا خودشان را اثبات کنند. البته گاهی هم فرهنگها موجب این تصورات می شود مرد می خواهد از این طریق مردانگی و زن جذابیت خود را نشان دهد… .
4- ازدواج های اجباری: زن یا مردی که بر خلاف میل شان و به دلیل اصرار خانواده تن به ازدواج می دهند احتمال آنکه به همسرشان خیانت کنند نسبت به سایرین بیشتر است.
5- برآورده نشدن نیازهای جنسی:
افرادی که در روابط جنسی به مشکل برمی خورند به جای آنکه از طریق مشاوره یا مراجعه به متخصصان مشکلاتشان را حل کنند سعی می کنند به همسرشان خیانت کنند.
6- هیجان خواهی:
یک سری از افراد دوست دارند دست به کارهای پنهانی بزنند چرا که برایشان تولید هیجان می کند و این احساس را به دست می آورند که افرادی زرنگ اند و دیگران نمی توانند این قضیه را بفهمند اما این را باید دانست که بالاخره روزی رابطه آشکار می شود.

 

فروزان عرفان کارشناس روانشناسی بالینی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money