فواید و ملاحظات روزه گرفتن

فواید و ملاحظات روزه گرفتن

روزه گرفتن و روزه داری با نام رمضان و مسلمانان در هم تنیده شده است اما حقیقت آن است که ادیان و مذاهب دیگری مانند هندوئیسم، بودیسم، و مسیحیت نیز آیین روزه گرفتن را به جا می‌آورند. با وجود این، امروزه آدم‌های بسیار زیادی هستند که نه فقط به خاطر دلایل اعتقادی بلکه به دلیل فواید بسیار روزه داری بر سلامت جسم و روح نیز به این امر مهم مشغول می شوند.
روزه داری می تواند در بهبود سلامت کلی یک فرد نقش زیادی بازی کند. همچنین باعث کاهش استرس اکسیداتیو و التهاب در بدن می شود. روزه داری نقش مهمی در محافظت از بدن در برابر دو بیماری عمده، سرطان و حمله قلبی دارد؛ این عمدتا به علت اثرات مفید مختلف متابولیسمی که برای بدن انسان به ارمغان می آورد، می باشد.
روزه داری متناوب
در تحقیقی که روی روزه داری های دینی مانند مسلمانان در ماه رمضان صورت گرفت محققان متوجه شدند کسانی که اقدام به روزه داری در این ماه می کنند در واقع دچار هیچگونه مشکل متابولیک مربوط به محدود شدن کالری ها نمی شوند. آنها با پی بردن به خواص گوارشی و قلبی عروقی روزه داری نوعی رژیم غذایی را مطرح کردند که به آن روزه داری متناوب می گویند. روزه داری متناوب یعنی مقداری ازروز را غذا نخورید و سپس مدتی استراحت کرده و غذا میل کنید. دقیقا چیزی مشابه روزه داری ما مسلمانان در ماه رمضان.
تاثیر روزه داری بر دستگاه گوارش
، این رسم پسندیده برای سیستم گوارش ما که از ریزش بالایی برخوردارند و به طور مداوم در حالت کار می باشد، فرصت خوبی برای استراحت فراهم می کند و امکان تجدید این سلول ها وجود دارد. همچنین کمک به ارتقاء تعمیر سلولی است به دلیل آن که، در طی مراحل ناشتا، سلول های بدن مشغول به فرآیند حذف مواد اضافی و مضر می شوند.
تاثیر روزه داری در سلامت مغز
با روزه داری، در مغز بعضی تغییرات شیمیایی رخ می دهد که به سلامت مغز تاثیر می گذارد. یکی از این تغییرات افزایش پروتئین های نوروتروفیک است، که مدار های عصبی را فعال تر می نماید. رشد و فعال شدن آن ها به تشکیل سیناپس های مغز کمک می کند. هم چنین باعث تولید کتون ها که یک منبع انرژی برای عصب است می شود و در توانایی ارتباط با دیگران و صبر و حوصله تاثیر مثبت می گذارد. گفته می شود این مواد امکان ابتلا به بیماری های آلزایمر و پارکینسون را نیز کاهش می دهد.
روزه داری و کاهش وزن
روزه داری به کاهش وزن انسان “میتواند” کمک کند، اگر رژیم و عادات غذایی به درستی کنترل شوند. بسیاری از روزه داران در ماه رمضان چاق تر می شوند به ۲ دلیل : یک اینکه بیش از حد و به اشتباه به خود سخت می گیرند و گاهاً وعده ی سحری را حذف می کنند این گرسنگی های طولانی مدت بدن را به وضعیتی به نام وضعیت قحطی می برد و بدن انسان خود به خود متابولیسم پایه ی خود را – که بزرگترین منبع سوزاندن کالری است – کاهش می دهد و به این دلیل کالری اضافه در بدن به صورت چربی تجمع پیدا کرده و فرد چاق می شود. دومین علت اضافه شدن وزن هم پرخوری های بعد از افطار و سحری و کم تحرکی می باشد. روزه داری لزوما به معنای سکون و بی تحرکی نیست و این امر می تواند مشکلاتی مثل چاقی برای افراد ایجاد کند.
روزه گرفتن به شما خود آگاهی می‌بخشد
روزه داری نه تنها می‌تواند به لحاظ جسمی شما را درمان کند بلکه از نظر آگاهی و معرفت نیز تاثیر گذار است. از آنجایی که گوارش فرآیندی بسیار بسیار انرژی بر است در حین روزه داری، بدن به جای تمرکز بر فرآیند هضم، انرژی بیشتری دارد که کارهای دیگری انجام دهد. از این رو است که هنگام روزه داری با پاکسازی بدن و ذهن‌، به خودتان فرصت آگاه‌تر شدن نسبت به جهان پیرامون را می‌دهید.
روزه داری و کلسترول
همانطور که می دانید کلسترول دو نوع خوب و بد دارد. نوع خوب آن که برای بدن مفید می باشد و نوع بد آن که عامل اصلی سکته های قلبی و تصلب شرائین می باشد. روزه داری از طریق تاثیر آن بر چاقی نقش خود را بر کلسترول ایفا می کند و باعث کاهش کلسترول بد می شود در حالی که هیچ تاثیر شناخته شده ای بر کلسترول خوب نمی گذارد.
هنگام روزه داری باید به چه چیز هایی توجه کنیم
حتماً آب کافی بنوشید ولی نه یک جا و در یک وعده. سعی کنید در فاصله افطار تا سحر بدن خود را حسابی سیرآب کنید. چون کم آبی باعث بروز مشکلات بسیاری از قبیل فشار خون، مشکلات کلیوی و کبدی ، آسیب به پوست و مشکلاتی از این قبیل می گردد.
همیشه این را به خاطر داشته باشید که اگر از یک مریضی رنج می برید و احساس نا خوشی می کنید در صورتی که تصمیم به روزه گرفتن دارید حتماً با پزشک خود مشورت کنید و از سلامت قلبی عروقی، کبدی ، کلیوی و … خود آگاه شوید. و در صورتی که پزشک تشخیص دهد روزه برای شما مضر است از روزه گرفتن جداً بپرهیزید. چرا که این روزه گرفتن می تواند شرایط بد شما را تشدید کند. به هر حال ماه رمضان صرفاً ماه نخوردن و نیاشامیدن نیست و می توانید از بقیه ی آثار روحی و رفتاری آن بهره ببرید.
چگونه تغذیه ی خود را ارزیابی کنیم
اگر وزن شما متناسب با فعالیت های روتین شما در ماه رمضان، تغییر محسوسی نکرد، این نشان دهنده دریافت مناسب انرژی و رعایت رژیم غذایی صحیح است. رژیم غذایی صحیح باید متعادل بوده و به دور از شکر و نمک و چربی زیاد باشد. ضمناً صرف دریافت کافی انرژی برای اطمینان از یک تغذیه مطلوب کفایت نمی‌کند و باید به این نکته توجه نمود که استفاده از تمام گروه‌های غذایی برای تأمین مواد مغذی مورد نیاز فرد الزامی است.

دکتر مسعود فتحی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money