مراقبت ها و آزمایش های لازم پیش از بارداری

مراقبت ها و آزمایش های لازم پیش از بارداری

باردار شدن برای همه ی مادر ها اتفاقی خاص و تجربه ای بی نظیر است که شیرینی آن سختی های دوران بارداری را از بین می برد. مراقبت های قبل از بارداری برای حفظ سلامت جنین اهمیت ویژه ای دارند.
هدف اصلی از این مراقبت ها داشتن جنینی سالم و بارداری با عوارض و مشکلات کمتر است. این مراقبت ها نوعی پیشگیری می باشند که کیفیت زندگی جنین و نهایتاً شــیرخوار را به صورت چشم گیری افزایش می دهند.
خانمی که قصد باردار شدن دارد باید قبل از هر اقدامی به پزشک خود مراجعه و با وی مشورت کند.
در این نوشته خلاصه ای از نکاتی را که باید قبل از بارداری به آنها توجه کرد مرور می کنیم.
پیش دکتر بروید و چک آپ کنید
زنانی که تصمیم به باردار شدن دارند باید از نظر بیماری‌های زمینه‌ای، کم‌خونی، اختلالات تغذیه‌ای، اختلالات روحی و بیماری‌های ژنتیکی بررسی گردند. در این مرحله در صورتی که نیاز به درمان‌ داشته باشند باید این درمان برایشان صورت گیرد تا مادر با آمادگی و سلامت بهتری وارد مرحله بارداری گردد. مادرانی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند باید قبل از بارداری تحت درمان قرار گرفته تا مصرف داروها در دوران بارداری به حداقل ممکن برسد. چون به غیر از دارو هایی که در بارداری منع مصرف دارند کلیه ی داروها و مواد شیمیایی می توانند سلامت جنین را تهدید کنند و تقص های مادرزادی را به دنبال داشته باشند.
اسید فولیک مصرف کنید.
اگر یک زن حداقل یک ماه قبل و در دوران بارداری به اندازه کافی اسید فولیک یا همان ویتامین ۹B در بدن خود داشته باشد، می تواند به جلوگیری از نقص های مادرزادی در مغز و نخاع جنین کمک کند. مقدار توصیه شده ۴۰۰ میکروگرم اسید فولیک در طول روز برای حداقل یک ماه پیش از بارداری و سه ماه نخست بارداری می باشد.
به سابقه پزشکی خود توجه کنید
دکتر شما باید همه سابقه پزشکی شما را بررسی کند و مطمئن شود که شما و همسرتان مشکل ژنتیکی ندارید. شما همچنین باید بدانید در بستگان و فامیل خود کسی دچار عقب ماندگی ذهنی یا بیماری های جسمی دیگری همچون بیماری های قلبی ، نقص لوله عصبی، سندروم داون، مشکلات و ناهنجاری های خونی و … نباشند.
ترک سیگار، الکل و مواد مخدر
سیگار کشیدن، نوشیدن الکل و استفاده از داروهای خیابانی می تواند مشکلات زیادی را در دوران بارداری برای یک زن و کودک خود ایجاد کند. این مشکلات شامل : تولد زود هنگام جنین با وزن بسیار کم، نقایص مادرزادی در جنین و یا حتی مرگ و سقط جنین می باشند.
سلامت روانی
سلامت روانی یعنی ما هنگامی که با چالش های زندگی رو به رو می شویم چگونه فکر می کنیم، احساس می کنیم و عمل می کنیم. برای یک بارداری خوب شما باید در بهترین حالت باشید یعنی در مورد زندگی خود احساس خوبی داشته باشید و ارزش خودتان را بدانید. هر کس احساس می کند گاهی نگران، اضطراب، درگیر غم و اندوه است. با این حال، اگر این احساسات از بین نرود و مزمن شوند باید با مشاور و همسر خود مطرح کرده و نسبت به برطرف کردن آنها اقدام کنید.
وزن خود را کنترل کنید
هنگامی که وزن متعادلی داشته باشید، بارداری آسان تری نیز خواهید داشت. کم یا زیاد بودن شاخص توده ی بدنی یا BMI می تواند منجر به مشکلاتی برای باردار شدن بشود. داشتن نسبت زیر ۲۰ یا بیش از ۲۴ می تواند روی باروری تاثیر منفی داشته باشد. درصورتی که ورزش نمی کنید، به تدریج ورزش کردن را شروع کنید. با ورزش ساده‌ای مثل پیاده‌روی به مدت ۱۰ تا ۲۰ دقیقه در روز شروع کنید و به مرور میزان فعالیت خود را افزایش دهید. ورزش کردن در زمان بارداری مشکلی ندارد بلکه توصیه نیز می‌شود، مگر این که پزشک شما را از ورزش کردن منع کرده باشد.
آزمایش های پیش از بارداری
لیست کاملی از آزمایش های لازم پیش از بارداری شامل : شمارش سلول های خونی، کشت خون – برای بررسی میکروارگانیسم هایی از قبیل سرخچه، هپاتیت B ، توکسوپلاسما، سفلیس، عفونت های منتشره ی جنسی یا STD و غیره – تست HIV، تست ادرار و تست فشار خون می باشد.
در آخر در صورتی که از تصمیم خود برای بارداری مطمئن شدید و همه ی تست ها مناسب بود و مشکلی برای بارداری خویش پیدا نکردید با کنار گذاشتن روش های پیشگیری از بارداری، نسبت به این امر مهم و زیبا اقدام نمایید.

دکتر فرهاد رجب پور صنعتی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money