مصرف کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف

سرمقاله

زندگی مدرن علاوه بر رفاهی که برای انسان به همراه دارد گاه ضررهای جبران ناپذیری را نصیب او می کند. کیسه های پلاستیکی و ظروف یکبار مصرف نیز در این مورد مصداق دارند. زمانی که این کیسه ها و ظروف، جایگزین اسلاف پارچه ای و کاغذی خود شدند شاید کمتر کسی فکر می کرد در آینده ای نزدیک همین جایگزین ها، تبدیل به یکی از معضلات اصلی محیط زیست شوند.
کیسه های پلاستیکی در زمین یکی از رایج ترین انواع بسته بندی هستند. در کشورهای در حال توسعه، سالانه هزاران تن کیسه های پلاستیکی یکبار مصرف تولید می شود.
توده های عظیم پلاستیک های مصرف شده، برای جوامع انسانی از این جهت خطر دارد چرا که باعث انتقال سموم به منابع آبی می شوند.
بر اساس آمارها هر دقیقه ۱ میلیون بطری پلاستیکی در سراسر جهان فروخته و سالانه ۵ تریلیون کیسه پلاستیکی مصرف می شود که در مجموع از این شمار ۵۰ درصد یکبار مصرف و دور ریختنی هستند. بدتر اینکه بین ۳۰۰ تا ۱۰۰۰ سال تجزیه شدن مواد پلاستیکی زمان نیاز دارد.
بنابر پیش بینی ها با ادامه این روند تا سال ۲۰۵۰ میلادی شمار پلاستیک ها در اقیانوس ها بیشتر از آبزیان خواهد بود. اما خوشبختانه سال های اخیر حساسیت ها در بسیاری از کشورهای جهان نسبت به مصرف پلاستیک افزایش یافته است. در کشورهای اروپایی تولیدکنندگان، خریداران و مصرف کنندگان پلاستیک مالیات پرداخت می کنند و یا در کشور آفریقایی کنیا علاوه بر ۴۰ هزار دلار جریمه نقدی، متخلفان به چهار سال زندان محکوم می شوند.
هنگامی که کیسه های پلاستیکی به عنوان زباله دور ریخته می شوند، به علت ماندگاری بیش از ۵۰۰ سال در محیط، باعث آلودگی محیط زیست می شوند. این کیسه ها به همراه باد جا به جا شده و وارد رودخانه ها و کانال های آب می شوند؛ در نتیجه موجب گرفتگی آبراهه ها شده و در بسیاری موارد به علت ساکن ماندن آب، زاد و ولد انواع حشرات افزایش می یابد. امید است با مصرف کمتر پلاستیک های یکبار مصرف و جایگزینی آن با پاکت های چند بار مصرف، به حفظ محیط زیستمان کمک نماییم.

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

گردآوری : دکتر فرهاد رجب پور صنعتی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money