مضرات و خطرات جراحی های زیبایی

مضرات و خطرات جراحی های زیبایی

مضرات و خطرات جراحی های زیبایی

از نظر برخي، جراحي پلاستيک راهي است براي به دست آوردن ظاهر طبيعي پس از تصادف. براي سايرين ، جراحي پلاستيک روشي براي اصلاح عيب هاي زيبايي است که فرد يا جامعه آن ها را زشت مي شمارند. صرف نظر از دليل عمل جراحي پلاستيک، مضراتي جدي در روش هاي جراحي هاي زيبايي وجود دارد که بايد قبل از انجام عمل جراحي در نظر گرفته شود.
براي بسياري از افراد ، فکر انجام عمل جراحي بسيار ترسناک است. اگر قصد جراحي پلاستيک را داريد ، مهم است که از مزايا و خطرات آن آگاه باشيد. در اينجا برخي از رايج ترين عوارض جراحي زيبايي را نام مي بريم.
1. هماتوم
هماتوما يک کيسه اي پر از خون است که ظاهري شبيه به يک کبودي بزرگ و دردناک دارد. اين مشکل در 1 درصد از روشهاي جراحي پستان رخ مي دهد. اين بيماري در مردان بيشتر از زنان اتفاق مي افتد.
هماتوم تقريباً در تمام جراحي ها يک خطر است. اگر مجموعه خون بزرگ باشد يا به سرعت در حال رشد باشد ، درمان گاهي اوقات شامل اقدامات اضافي براي تخليه خون است.
2. سِروما
هنگامي که سرم يا مايع بدن استريل در سطح پوست تجمع پيدا مي کند و در نتيجه تورم و گاهي درد ايجاد مي شود. اين عارضه ممکن است بعد از هر عمل جراحي اتفاق بيفتد و شايعترين عارضه در پي جراحي هاي شکم است که در 15 تا 30 درصد بيماران رخ مي دهد.
از آنجا که اين سرم ها مي توانند عفوني شوند ، اغلب با سوزن تخليه مي شوند. اين عمل به طور مؤثر آنها را از بين مي برد، اگرچه احتمال عود مجدد آن ها وجود دارد.
3. از دست دادن خون
مانند هر عمل جراحي ، خونريزي انتظار مي رود. با اين حال ، از دست دادن کنترل نشده خون مي تواند منجر به افت فشار خون با نتايج بالقوه کشنده شود. از دست دادن خون ممکن است داخل اتاق عمل و يا بعد از جراحي و به صورت خونريزي داخلي اتفاق بيافتد.
4. عفونت
اگرچه مراقبت هاي بعد از عمل شامل روش هايي براي کاهش خطر عفونت است، اما همچنان يکي از عوارض شايع جراحي پلاستيک مي باشد. سلوليت که يک نوع عفونت پوستي مي باشد، ممکن است بعد از عمل ايجاد شود. در بعضي موارد ، عفونت ها مي توانند داخلي و شديد باشند و نياز به آنتي بيوتيک داخل وريدي دارند.
5. آسيب عصبي
پتانسيل آسيب عصبي در بسياري از انواع مختلف عمل جراحي وجود دارد. بي حسي و سوزن سوزن شدن بعد از جراحي پلاستيک رايج است و مي تواند نشانه اي از آسيب عصبي باشد. بيشتر اوقات آسيب عصبي موقتي است، اما در برخي موارد مي تواند دائمي باشد. اکثر خانمها بعد از جراحي تقويت سينه، تغيير حساسيت را تجربه مي کنند و 15 درصد از آنها تغييرات دائمي در حس نوک پستانشان را تجربه مي کنند.
6. ترومبوز وريد هاي عمقي و آمبولي ريوي
ترومبوز وريد عمقي (DVT) شرايطي است که لخته هاي خون در رگ هاي عميق، معمولاً در پا ايجاد مي شود. هنگامي که اين لخته ها جدا و شناور مي شوند به سمت ريه ها مي روند ، به عنوان آمبولي ريوي شناخته مي شود. اين عوارض نسبتاً نادر است . با اين حال ، اين لخته ها مي توانند کشنده باشند.
روشهاي جراحي شکم ميزان ريسک بالاتري براي اين عوارض نشان داده اند. خطر لخته شدن براي افرادي که چندين بار عمل کرده اند 5 برابر بيشتر از افرادي است که فقط يک عمل انجام مي دهند.
7. آسيب به اندام ها
ليپوساکشن يا حذف چربي ها به وسيله جراحي مي تواند براي اندام هاي داخلي آسيب زا باشد. احشاي داخلي مي توانند هنگام تماس با پروب جراحي دچار پارگي و يا سوراخ شدگي گردند. ترميم اين جراحات مي تواند به جراحي ها اضافي نياز داشته باشد. اين سوراخ ها گاهاً مي توانند کشنده باشند.
8. جاي زخم
جراحي به طور معمول منجر به برخي از زخم ها و اسکار ها مي شود. از آنجا که جراحي زيبايي به دنبال بهبود زيبايي شما است، جاي زخم مي تواند از اين نظر نگران کننده باشد.
9. نارضايتي از ظاهر کلي
بيشتر افراد از نتايج بعد از عمل رضايت دارند و به عنوان مثال تحقيقات نشان مي دهد که بيشتر خانمها از عمل جراحي تقويت سينه راضي هستند. اما نااميدي از نتايج يک واقعيت امري بسيار محتمل است. افرادي که تحت عمل جراحي سينه قرار مي گيرند ممکن است دچار مشکلات کانتورينگ يا عدم تقارن سينه ها شوند ، حال اگر اين عدم تقارن در کساني که تحت عمل جراحي صورت قرار مي گيرند رخ دهد، آن ها به هيج عنوان نمي توانند اين نتيجه را دوست داشته باشند و تحت عمل هاي دوباره قرار مي گيرند.
10- عوارض بيهوشي
بي حسي عمومي يا همان بيهوشي گاهي اوقات مي تواند منجر به عوارض شود. اين موارد شامل عفونت ريه ، سکته مغزي ، سکته قلبي و مرگ است. آگاهي از بيهوشي يا بيدار شدن از خواب در وسط عمل جراحي بسيار نادر است اما اين پديده نيز ممکن است.
11. اعتياد
بعضي از افراد به جراحي پلاستيک معتاد مي شوند. سهولت دسترسي به جراحان پلاستيک ، اعتماد به نفس پايين و اختلال دررفتگي بدن برخي از عواملي هستند که به اعتياد به جراحي پلاستيک کمک مي کنند. شخصي که به جراحي پلاستيک معتاد است ، اغلب مايل است هر گونه نقص درک شده از نظر ظاهري را توسط جراح در يک لحظه اصلاح کند ، حتي اگر به معناي محروم کردن جنبه هاي ديگر زندگي مانند پرداخت اجاره يا خريد لوازم ضروري باشد!
به هر حال اگر قصد انجام عمل هاي زيبايي را داريد اول از پزشک خود و تخصص وي اطمينان حاصل کنيد تا کمتر دچار عوارض بعد از اين عمل هاي زيبايي گرديد.

گردآوری : دکتر نفیسه بهزادیان

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money