نقش ورزش در کنترل دیابت

دیابت از آن دسته بیماری هاست که درمان واحدی ندارد و نمی توان با اتکا به یک روش درمانی از پس آن بر آمد. عوامل متعددی در درمان دیابت دست به دست هم می دهند که باید از تمامی آن ها بهره گرفت و در کنار یکدیگر استفاده کرد. این روش های درمانی شامل ورزش، رژیم های غذایی، دارو ها و همینطور انسولین می باشد. در مواردی نیز می توان فقط با بهره گیری از رژیم های غذایی و ورزش این بیماری را کنترل کرد، در این مقاله به نقش ورزش در کنترل دیابت می پردازیم.
بطور کلی چهار نوع فعالیت بدنی برای افراد دارای دیابت مفید است که به شرح آن ها می پردازیم:
1. افزایش فعالیت در کارهای روزانه (حالت کلی)
سعی کنید تا می توانید تحرک خود را افزایش دهید. برای خرید از خودرو استفاده نکنید، پیاده و یا با دوچرخه به محل کار خود بروید، به جای آسانسور از پله استفاده کنید و در مجموع تحرک خود را افزایش دهید.
2. ورزش های هوازی
انجام ورزش های هوازی به مدت 30 دقیقه و حداقل 4 تا 5 روز در هفته برای شما بسیار سودمند خواهد بود.
شنا یا نرمش در آب، دوچرخه سواری، ایروبیک، ورزش هایی مانند والیبال، بسکتبال، تنیس و …(تفریحی)
پیشنهاد: اگر برای مدت زیادی ورزش نکرده اید قبل از هر چیز از پزشک خود در مورد افزایش فعالیت بدنی سئوال كنید. قبل از ورزش به مدت 5 دقیقه بدن خود را گرم، و پس از ورزش بدن خود را سرد کنید. می توانید ورزش را به مدت 5 تا 10 دقیقه در روز شروع کرده، رفته رفته مدت آن را افزایش دهید تا از مرز 30 دقیقه بگذرید.
فعالیت جسمانی منظم هوازی در موارد زیر تاثیر گذار است:
• هموستاز گلوکز کل بدن
• افزایش انتقال گلوکز با انسولین
• افزایش حساسیت انسولین
• کاهش مقاومت انسولینی
• کاهش توده چربی بدن
• کاهش فشار خون
3. ورزش های قدرتی (بدن سازی)
• انجام ورزش هایی مانند بلند کردن وزنه، استفاده از نوارهای ارتجاعی یا کار با دستگاه های بدن سازی هفته ای 2 تا 3 بار، سبب افزایش عضلات شما می شود.
• تمرینات دایره ای با استفاده از وزنه های متوسط و تکرارهای زیاد برای کاهش احتمالی عوارض ناشی از افزایش فشار خون توصیه می شود.
• ورزش های قدرتی سبب می شود کارهای روزانه را بهتر انجام دهید. همچنین به تعادل و سلامت استخوان های شما نیز کمک می کند.
• ورزش های قدرتی سبب می شود چربی داخل عضلانی کاهش پیدا کند.
4. ورزش های کششی
حرکات کششی سبب نرمی مفاصل و عضلات بدن شده و از آسیب و سفتی عضلات بعد از سایر ورزش‌ها جلوگیری می کند.
همچنین برای انجام فعالیت های ورزشی نوع دیابت باید در نظر گرفته شود:
در دیابت نوع 1: باید از ورزش کردن در ساعاتی که فعالیت انسولین در بدن به حداکثر میزان خود می رسد، خودداری نمایید. در نتیجه انجام فعالیت در طی روز بهتر از عصر هنگام است.
در دیابت نوع 2: با رعایت اصول کلی، انجام فعالیت در طول روز بلا مانع است. فقط انجام فعالیت در ساعات ابتدایی روز باید با شدت بسیار پایین انجام شود.
دو نکته نیز باید در هنگام ورزش فراموش نشود:
نکته اول : برای افراد دیابتی یک تا سه ساعت پس از صرف غذا مناسب‌ترین وقت برای ورزش است. همیشه قبل از شروع ورزش قند‌خو‌ن‌تان را‌ اندازه بگیرید. وقتی قند‌خون ناشتای بالای 250 یا بالای 300 دارید یا مقدار زیادی کتون از طریق ادرار دفع می‌کنید، زمان مناسبی برای ورزش نیست زیرا اگر ورزش کنید قند‌خو‌‌ن‌تان بالا می‌رود.
نکته دوم: توجه به سلامت پاها در حین ورزش بسیار حائز اهمیت است. هنگام ورزش از کفش و جوراب مناسب استفاده کنید و بعد از ورزش پاهای خود را از نظر بریدگی، تاول، زخم یا تورم بررسی کنید و در صورت مشکل با پزشک خود تماس بگیرید.
اثراتی که ورزش بر دیابت بیماران می گذارد به شرح زیر است:
انجام دادن ورزش سبب افزایش حساسیت بدن به انسولین می‌‌شود و در نتیجه باعث کاهش قند خون می‌گردد.
بطور کلی کاهش انسولین بر حسب شدت ورزش بطریق زیر است:
10 درصد برای ورزش یا فعالیت سبک
20 درصد برای ورزش یا فعالیت متوسط
40-30 درصد برای ورزش یا فعالیت شدید
و برحسب مدت ورزش، کاهش دوزانسولین کوتاه اثر به طریق زیر است:
30 درصد کاهش برای ورزش کمتر از یک ساعت
40 درصد کاهش برای ورزش 2-1 ساعته
انواعی از فعالیت بدنی نیز وجود دارند كه فرد دیابتی نباید آنان را انجام دهد که به شرح بعضی از آنها می پردازیم:
اگر شما برخی از عوارض بیماری دیابت را دارید، انجام برخی ورزش ها ممكن است مشكل شما را بدتر كند، برای مثال فعالیت بدنی ای كه فشار عروق خونی چشمان شما را افزایش می دهد، مانند بلند كردن اجسام سنگین و یا وزنه، ممكن است مشكل چشم را در بیماری دیابت افزایش دهد.
اگر تخریب عصبی ناشی از دیابت موجب بی حسی پاهای شما شده است، در این حالت با پزشک تان مشورت نمایید، وقتی پاهای شما بی حس باشند، ممكن است درد را در پای تان حس نكنید و لذا ممكن است جراحت ها و تاول های پای شما بدتر شوند، زیرا شما به علت بی حس بودن پاهای تان متوجه آن ها نمی شوید. این مشکل در صورت عدم توجه می تواند در برخی مواقع منجر به قطع عضوی از بدن نیز گردد.

بهاره علیزاده

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money