همه چیز درباره بلفارو پلاستی

بلفاروپلاستی چیست ؟

بلفاروپلاستی (جراحی پلک) روشی است که برای درمان افتادگی پلک ها استفاده می شود. در طی این نوع جراحی پلاستیک پزشک، پوست، ماهیچه و بعضی اوقات چربی را که می تواند باعث ایجاد لکه های ناحیه اطراف چشم شما شود، از بین می برد.
چه کسی کاندیدای خوبی است؟
جراحی پلک در درجه اول توسط افرادی انجام می شود که به دنبال درمان ضد پیری هستند. چروک شدن پوست اطراف چشم، بخشی طبیعی از فرآیند پیری است، اما اگر این اثرات شما را آزرده خاطر کرده است، می توانید این نوع جراحی را برای خود در نظر بگیرید.
همچنین اگر افرادی کیسه های قابل توجهی زیر چشم خود دارند یا اینکه ابروهایشان شروع به افتادگی کرده است، می توانند از بلفاروپلاستی بهره بگیرند.
برای برخی افراد، بلفاروپلاستی فراتر از نگرانی های زیبایی است. اگر بینایی شما در اثر لکه های پوست تحت تأثیر قرار بگیرد ممکن است کاندیدای خوبی برای این روش باشید. برخی از افراد ممکن است شکایت کنند که بینایی آنها هنگام نگاه به بالا به وسیله پوست آویزان، محدود می شود.
آماده سازی
آماده سازی برای جراحی پلک پیچیده است. در مرحله اول، برای گفتگو در مورد نگرانی ها و نتایج مطلوب پلک های خود، نیاز به یک مشاوره اولیه با یک جراح پلاستیک دارید.
همچنین می توانید از جراح خود در مورد اعتبار و تجربیات آنها در مورد این نوع جراحی سؤال کنید.
قبل از انجام این عمل، لازم است جراح شما برخی از آزمایشات را انجام دهد. یک معاینه فیزیکی برای مشاهده و اندازه گیری چشمان شما انجام می شود. تست های بینایی، شبکیه و قرنیه و اشک نیز انجام می شود.
مهم است که در مورد هر نوع دارویی که مصرف می کنید به اطلاع جراح خود برسانید.
این موضوع شامل :
– داروهای تجویزی
– داروهای بدون نسخه
– مکمل های گیاهی می شود.
احتمالاً از شما خواسته می شود از مصرف هر چیزی که خطرات خونریزی را افزایش می دهد، مانند ایبوپروفن یا وارفارین،
خودداری کنید.
همچنین باید چندین هفته قبل از عمل بلفاروپلاستی از کشیدن سیگار خودداری کنید.
شما باید خودتان را برای روزهای اول بعد از عمل آماده کنید، زیرا ممکن است پلک های شما متورم شود و این امر توانایی شما در انجام برخی فعالیت ها را مختل نماید. اطمینان حاصل کنید که تمام موارد مورد نیاز خود را در اختیار داشته باشید بنابراین نیازی به ترک خانه نداشته باشید. شما همچنین به یک دوست یا عضو خانواده نیاز دارید تا شما را بعد از عمل به خانه ببرد.
روش
بلفاروپلاستی در دسته ی عمل های سرپایی قرار می گیرد. این بدان معنی است که شما می توانید چند ساعت بعد از عمل به خانه بروید. بیهوشی عمومی فقط برای برخی افراد استفاده می شود.
جراح شما معمولاً ماده بی حسی را در پلک های شما تزریق می کند.
عمل بلفاروپلاستی اول از پلک های فوقانی شروع می شود. در اینجا، جراح شما برش کوچکی ایجاد کرده و پوست اضافی و همچنین عضلات و گاهی چربی را خارج می کند. ممکن است برخی از این بافت ها قبل از اینکه جراح شما منطقه ی برش یافته را ببندد، به مناطق دیگر اطراف چشم منتقل شود.
بلفاروپلاستی پلک تحتانی معمولاً شامل از بین بردن کیسه های چربی زیر چشم می باشد، همچنین در صورت نیاز مقدار کمی از پوست در این ناحیه برداشته می شود.
برش ممکن است در قسمت داخلی پلک یا در قسمت بیرونی زیر مژه ها باشد. در بعضی از افراد ممکن است پلک تحتانی سفت شده یا به اسکلت استخوانی محکم شده باشد.
بهبود
بهبودی از بلفاروپلاستی در مقایسه با سایر انواع جراحی ها نسبتاً کوتاه است. بلافاصله پس از عمل شما به اتاق بهبودی منتقل خواهید شد. از نظر عوارض جانبی تحت کنترل قرار خواهید گرفت، اگر عوارضی نداشته باشد، همان روز به خانه خواهید رفت.
مهم است که بلافاصله بعد از عمل پلک چند روز استراحت کنید. ممکن است تورم و درد را تجربه کنید. برای رفع این علائم ممکن است پزشک شما توصیه کند که از ایبوپروفن استفاده کنید. از بین رفتن کامل این علائم ممکن است یک تا دو هفته طول بکشد. جراح شما ممکن است استفاده از بسته های یخ را نیز برای دو روز آینده توصیه کند.
تاری دید و حساسیت به نور نیز از عوارض جانبی کوتاه مدت این عمل می باشند. اگر این علائم بیش از یک یا دو روز طول کشید، با پزشک خود تماس بگیرید.
بعد از جراحی پلک نمی توانید از لنزهای تماسی استفاده کنید. حتماً یک جایگزین مانند عینک در دسترس خود داشته باشید.
نیازی نیست که در کل مراحل بهبودی، چشمان خود را پوشانده باشید، اما ممکن است برای محافظت از محل جراحی، شما را با گاز روی چشم به خانه بفرستند. همچنین باید مطمئن شوید که به آرامی محل عمل را شسته و آن را تمیز نگه دارید. بعد از گذشت چند روز، مجدداً به جراح خود برای ارزیابی و برداشتن هرگونه بخیه مراجعه خواهید کرد.
خطرات
همه انواع جراحی، خطر خونریزی، کبودی و عفونت را به همراه دارد. لخته های خون نیز یک خطر نادر اما جدی است.
سایر خطرات و عوارض عبارتند از :
– تاری دید
– آسیب ناشی از قرار گرفتن در معرض
آفتاب بیش از حد
– چشم های خشک
– خارش اطراف ناحیه چشم
– ناتوانی در بستن چشمان
– آسیب عضله
– ایجاد زخم
مهم است که پیش از موعد با پزشک خود در مورد این خطرات صحبت کنید. همچنین اگر در گذشته در هر نوع جراحی دچار عوارض قبلی شده اید، به جراح خود هشدار دهید.
گاهی اوقات از بلفاروپلاستی همراه با یک روش مرتبط دیگر برای بهبود نتایج استفاده می شود.
برخی از افراد با ابروهای افتاده ممکن است از بالابر ابرو استفاده کنند. برخی دیگر حتی ممکن است برای برطرف کردن سایر دغدغه های آرایشی در همان زمان، تحت عمل بالا کشیدن کامل صورت قرار گیرند. ممکن است شما از جراح خود سؤال کنید که آیا سایر روش ها به افزایش اثرات جراحی پلک کمک می کند یا خیر.

گردآوری: دکتر فرهاد رجب پور صنعتی

© کلیه حقوق نزد www.tandorosti.news محفوظ است .ماهنامه سلامت و تندرستی