پیشگیری و درمان سنگ های صفراوی

پیشگیری و درمان سنگ های صفراوی

کیسه صفرا یک اندام کوچک واقع در زیر کبد است و سنگ ها می توانند زمانی درست شوند که تعادل خوبی از مواد شیمیایی در کیسه صفرا وجود نداشته باشد.
سنگ های کیسه صفرا در اندازه ها مختلفی هستند و می توانند به کوچکی یک شن یا به بزرگی یک توپ گلف باشند.
سنگ کیسه صفرا می تواند مجاری صفرا را مسدود و سبب ایجاد درد، التهاب و عفونت شود.
برای پیشگیری از ایجاد سنگ های صفراوی، رعایت موارد زیر لازم می باشد :
افزایش مصرف روزانه میوه :
بهترین میوه هایی که برای پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا باید مصرف کرد سیب، گلابی،گریپ فروت، لیمو و هندوانه است. این میوه ها فیبرهای بالایی دارند که می توانند به کاهش کلسترول و پیشگیری طبیعی از تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک کنند.
مصرف سبزیجات آبدار :
مصرف سبزیجات آبدار از دیگر راهکارهای پیشگیری طبیعی از ابتلا به سنگ کیسه صفرا است که در این میان می توان به هویج، کرفس، کنگر، چغندر و اسفناج اشاره کرد.
کلم بروکلی، رازیانه، تربچه و شاه بلوط نیز از دیگر گیاهان آبداری هستند که می توانند کلسترول را کاهش و از تشکیل سنگ کیسه صفرا پیشگیری کنند.
جایگزین کردن روغن زیتون به جای چربی ها :
روغن زیتون روغن سالم تری تلقی می شود زیرا نسبت به سایر روغن ها چربی اشباع نشده بیشتری دارد. همچنین میزان چربی اشباع شده روغن زیتون از کره کمتر است.
مصرف بیشتر غلات سبوس دار :
مصرف بیشتر غلات سبوس دار نیز می تواند به کاهش کلسترول کمک کند. در این میان مصرف جو بیشتر از سایر غلات توصیه می شود اما با این حال مصرف گندم سبوس دار نیز به پیشگیری طبیعی از تشکیل سنگ کیسه صفرا کمک می کند.
افزودن سیر و ترب کوهی به غذا :
افزودن رایحه بیشتر به غذا با سیر و ترب کوهی از دیگر راهکارهای پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا است زیرا سیر و ترب کوهی بطور طبیعی موجب کاهش کلسترول می شوند.
نوشیدن زیاد آب در روز :
روزانه مقدار زیادی آب بنوشید. آب بر اثر هیدارته شدن، اکسیژن آزاد و سموم را از بدن خارج می کند.
پرهیز از مصرف غذاهای مملو از چربی اشباع:
پرهیز از مصرف غذاهای مملو از چربی اشباع شده به پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا کمک می کند. بسیاری از محصولات حیوانی مانند گوشت قرمز، شیر، تخم مرغ، پنیر و گوشت های فراوری شده می توانند کلسترول را افزایش دهند و سنگ صفرا ایجاد کنند.
پرهیز از مصرف غذاهای تند و چرب :
پرهیز از مصرف غذاهای تند و چرب نیز به پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا کمک می کند. تصور می شود که این غذاها موجب افزایش تولید صفرا شود که به التهاب منجر می شود.
پرهیز از مصرف گیاهان نشاسته دار :
پرهیز از مصرف گیاهان نشاسته دار مانند ذرت و لوبیا نیز به پیشگیری از ابتلا به سنگ کلیه کمک می کند. این غذا ها می توانند به مرور زمان منجر به ایجاد سنگ کیسه صفرا شوند.
پرهیز از مصرف نوشابه های گاز دار :
مصرف مداوم نوشابه های گاز دار می تواند سبب تشکیل سنگ کیسه صفرا شود.
ورزش منظم :
ورزش منظم به کاهش کلسترول و حفظ گردش منظم جریان خون کمک می کند.شنا، پیاده روی، دوچرخه سواری از ورزش های استقامتی بهتر است.
کاهش استرس :
کاهش استرس نیز به پیشگیری از ابتلا به سنگ کیسه صفرا کمک می کند. استرس را از روش های مختلفی می توان کاهش داد. سرگرمی ها از بزرگترین عوامل کاهش استرس هستند. مدیتیشن، ماساژ و آروماتراپی (رایحه درمانی) نیز به کاهش استرس کمک می کند.
مصرف روزانه یک مکمل ویتامین :
مصرف روزانه یک مکمل ویتامین نیز از دیگر راهکاری پیشگیری طبیعی از تشکیل سنگ کیسه صفرا است؛ مصرف روزانه یک مکمل ویتامین می تواند به تقویت گردش خون و دستگاه گوارش کمک کند.
یک دستورالعمل برای پاکسازی صفرا و دفع سنگ
دمنوش آب ریشه چغندر همراه با هویج به دلیل اینکه حاوی مواد مغذی و ویتامین c است، باعث پاکسازی و تقویت کبد و کیسه صفرا و تصفیه خون می شود
تمرهندی :
به مدت 15 روز، هر روز 5 تا 6 عدد تمرهندی تازه را که از پوست جدا شده را داخل آب بیندازید تا حل شود و بعد از صاف کردن، آب آن را قبل از خواب بنوشید.
سکنجبین عسلی :
نوشیدن شربت سکنجبین عسلی روزی یک بار هم توصیه می شود. برای درست کردن این شربت، یک جزء (واحد) سرکه سیب یا انگور خانگی را با 2 جزء عرق نعنا و 2 جزء عسل ترکیب کرده و 15 دقیقه روی حرارت ملایم قرار داده که بجوشد.
افرادی که یبوست دارند یک جزء نعنا و یک جزء گلاب به جای 2 جزء نعنا بریزند. همچنین، 2 جزء آب زرشک، 2 جزء آب سیب، یک جزء لیموترش و 2 جزء شکر را ترکیب کنید. این شربت را باید روی حرارت ملایم جوشاند تا قوام پیدا کند و هر 6 ساعت یک بار 4 قاشق از شربت استفاده شود.
بعد از اینکه طی 15 روز دستورات اول انجام شد، باید به مدت 5 روز از این روشی که در ادامه ذکر می شود، استفاده کرد.
روزی یک قاشق غذاخوری نمک «اپسوم» (سولفات منیزیم) را در نصف لیوان آب حل کرده و قبل از صبحانه خورده شود و بعد از نوشیدن یک لیوان آب راه بروید
¬و بعد از آن؛ آب هویج، آب چغندر، آب پرتقال یا آب سیب بنوشید. وعده ناهار باید یک غذای سبک باشد. شب هم قبل از خواب آب تمرهندی بنوشید.
در روز پنجم باید فقط آب هویج و آب پرتقال بخورید و تا ساعت 6 بعدازظهر هیچ غذای دیگری خورده نشود و از ساعت 6 و نیم تا 10 شب به تدریج یک لیوان روغن زیتون به همراه آب لیمو و آب گریپ فروت بنوشید. چنانچه فرد یبوست داشته باشد می تواند زیر نظر پزشک داروی ملین مصرف کند. پاکسازی باعث می شود که صفرا رقیق شود و سنگ کیسه صفرا دفع شود.
در نهایت این که
در بعضی از بیماران رعایت این رژیم‌ها می‌تواند به دفع سنگ کیسه صفرا کمک کند اما گاهی لازم است که بیمار دچار سنگ کیسه صفرا تحت نظر یک متخصص طب سنتی علاوه بر رژیم غذایی فوق از داروهای گیاهی نیز استفاده کند.

گردآوری: دکتر علیرضا خانی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money