چه عواملی باعث ابتلا به دیابت نوع ۲ شده و چگونه برگشت می کند ؟

چه عواملی باعث ابتلا به دیابت نوع 2 شده و چگونه برگشت می کند ؟

چه عواملی باعث ابتلا به دیابت نوع ۲ شده و چگونه برگشت می کند ؟

با افزایش شیوع دیابت در سطح جهان، مبارزه علیه این بیماری مزمن همچنان ادامه دارد. تحقیقات جدید نه تنها عوامل ایجاد کننده دیابت نوع دو بلکه نحوه معکوس کردن بیماری را نیز توضیح می دهد . این یافته ها همچنین نشان می دهد که چه عاملی باعث ترمیم پس از معکوس شدن دیابت برای برخی از افراد می شود.
به نظر می رسد که در تحقیقات جدید علل دیابت نوع دو و شیوه زندگی که این شرایط را معکوس می کند، تغییر می دهد.
بین سال های ۱۹۸۰ و ۲۰۱۴، تعداد افرادی که در سر تا سر جهان مبتلا به دیابت بودند از ۱۰۸ میلیون نفر به ۴۲۲ میلیون نفر افزایش یافت. حدود ۹۰ درصد از این افراد مبتلا به دیابت نوع دو هستند. مداخلات داروشناسی برای متوقف کردن آنچه که بعضی از آنها به عنوان بیماری دیابت از آن نام برده اند، کمتر عمل کرده است.
با این حال، مداخلات کسب زندگی ممکن است در مواقعی که رویکردهای دیگر شکست خورده باشد، موفق باشد.
چند سال پیش، اخبار پزشکی در مورد این نتایج یک کارآزمایی بالینی گزارش داد، که نشان داد برنامه های کاهش وزن شدید می تواند به افراد مبتلا به دیابت نوع دو کمک کند تا بدون استفاده از هیچ دارویی بهبودی پیدا کند.
اما چگونه این بهبودی رخ می دهد و آیا می تواند در طولانی مدت دوام داشته باشد؟ چرا برخی از افراد به بهبودی پایدار می رسند در حالیکه برای سایرین، شرایط بر می گردد؟
پروفسور تیلور با استفاده از داده های آزمایش Direct و استفاده از تکنیک های تصویربرداری برش و نظارت بر خون، به همراه تیم خود برای پاسخ به این سوالات آماده شد.
محققان یافته های خود را در مجله Cell Metabolismنشر کردند.
آزمون ” فرضیه چرخه دوقلو”
این تحقیق با هدف آزمایش و تایید به اصطلاح فرضیه چرخه دوقلو، که پروفسور تیلور و تیمش بیش از یک دهه قبل مطرح کرده اند، انجام شد.
این تئوری پیشنهاد می کند که دیابت نوع دو از تجمع چربی در کبد ناشی می شود که باعث تحریک انسولین و افزایش تولید قند خون می شود. این تاثیرات به نوبه خود سطح انسولین پلاسما را افزایش می دهد و یک چرخه خود تقویت کننده را تشکیل می دهد که در آن انسولین تولید چربی را تحریک می کند.
این افزایش سطح چربی کبد باعث می شود که چربی ها در چندین بافت از جمله لوزالمعده سر ریز شوند. سلول های بتا که وظیفه ایجاد انسولین را بر عهده دارند، در لوزالمعده قرار دارند.
محققان می خواستند فرآیندهای پاتوفیزیولوژیکی زمینه عود دیابت نوع دو را در گروهی که در ابتدا بهبود می یافتند، توصیف کنند اما دوباره به دیابت بازگشتند.
برای این منظور، محققان چربی داخل بدن و شکم را با استفاده از اسکن های برس MRI در ۱۲ و ۱۴ ماه اندازه گیری کردند. آنها به طور خاص به لوزالمعده و چربی کبد نگاه کردند. تجزیه و تحلیل شامل اندازه گیری گلوکز، HbA1c، کلسترول لیپو پروتئین یا چگالی بالا (HDL) و تری گلیسیرید است. این تیم همچنین اسیدهای چرب، ترشح انسولین و عملکرد سلول های بتا را آنالیز کردند. هنگامی که چربی کبد لوزالمعده را گرفتار می کند. مطالعه نشان داد که اکثر شرکت کنندگان در این آزمایش در مدت ۲ سال بهبودی را حفظ می کنند، اما این تنها در صورتی امکان پذیر است که سطح تری گلیسیرید و چربی موجود در لوزالمعده پایین باقی بماند. بعد از گذشت ۲ سال، بیش از یک سوم این افراد حداقل ۲۴ ماه عاری از دیابت بودند و نیاز به داروهای دیابت نداشتند. با این حال، یک گروه کوچک عود، که با بازگشت به تری گلیسیرید کبد بالا و سطح بالای چربی داخل مغزی همراه بود را تجربه کرد.
پروفسور تیلور توضیح می دهد : ما دیدیم که فرد بیش از حد چربی تجمع می کند، که باید در زیر پوست ذخیره شود و به جای دیگری از بدن رود. مقداری که می تواند در زیر پوست ذخیره شود، از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است.
وقتی چربی به طور سالم نمی تواند در زیر پوست ذخیره گردد، پس از آن در کبد و سایر قسمت های بدن مانند لوزالمعده ذخیره می گردد. این تجمع چربی لوزالمعده را گرفتار می کند. بنابراین لوزالمعده را مسدود می کند و ژن ها را خاموش می کند پس چگونه باید مستقیماً انسولین به طور موثر توسط لوزالمعده تولید نمود و این باعث دیابت نوع دو می شود.
رژیم و پایداری آن می تواند روند دیابت را معکوس کند.
نکته مهم این است که با رژیم و پایداری آن، بیماران قادر به از دست دادن چربی هستند، بنابراین به طور بالقوه دیابت خود را معکوس می کنند و هرچه زودتر این کار بعد از تشخیص بیماری انجام شود، احتمال بیشتری برای بهبودی وجود دارد.
پروفسور تیلور و تیمش در مقاله خود نتیجه گرفتند: برای اولین بار ما می توانیم تغییرات فیزیولوژیکی اساسی را در طی یک چرخه کامل از واژگونی و ظهور دوباره یک بیماری گزارش دهیم. در ایالات متحده، سرویس ملی بهداشت (NHS) برنامه ای را اجرا می کند که تست کاهش وزن را در هزاران نفر از افراد مبتلا به دیابت نوع دو آزمایش می کند.
مترجم : مریم محقق مشهدی
منبع : www.medicalnewstoday.com

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money