چه نکاتی را باید در مورد ایمپلنت های دندانی بدانیم؟

چه نکاتی را باید در مورد ایمپلنت های دندانی بدانیم؟

چه نکاتی را باید در مورد ایمپلنت های دندانی بدانیم؟

با وجود پیشرفت در سلامت دهان و مراقبت از دندان ها، میلیون ها ایرانی همه ساله دندان هایشان را از دست می دهند، این امر بیشتر به دلیل پوسیدگی دندان هاست و در سطوح بعدی بیماری لثه یا ضربه مستقیم به دندان ها قرار دارند. برای سال های متمادی، تنها گزینه های درمانی موجود برای کسانی که دندان های خود را از دست داده اند، پل ها و پروتزهای دندان بود. اما امروزه کاشت دندان در دسترس می باشد.

کاشت دندان چیست؟
کاشت دندان جایگزین کردن ریشه های دندان است. ایمپلنت ها پایه ای محکم برای دندان های جایگزینِ ثابت (دائمی) یا قابل جابجایی و برداشتن ایجاد می کنند که برای مطابقت با دندان های طبیعی شما ساخته شده اند.

مزایای کاشت دندان چیست؟
برای کاشت دندان مزایای بسیاری وجود دارد، از جمله:
– ظاهر بهبود یافته :
ایمپلنت ها بسیار شبیه به دندان های شما می باشند و از آنجا که طوری طراحی شده اند که با استخوان جفت شوند، دائمی می باشند.
– گفتار بهبود یافته با داشتن پروتزهای ضعیف:
دندان ها می توانند درون دهان بکشند و باعث شوند شما لبخند زیبایی نداشته باشید. کاشت دندان به شما این امکان را می دهد تا بدون نگرانی از آسیب دیدن دندان هایتان صحبت کنید.
– بهبود آسایش:
از آنجا که آنها بخشی از دهان شما می شوند، در مقایسه با دندان های مصنوعی بسیار راحت تر می باشند.
– آسانتر غذا خوردن:
کشیدن دندان می تواند جویدن را مشکل کند. کاشت دندان مانند دندان های شما عمل می کند، به شما این امکان را می دهد تا غذاهای مورد علاقه خود را با اطمینان و بدون درد بخورید.
– بهبود عزت نفس:
همانطور که گفته شد کاشت دندان می تواند لبخند شما را به شما برگرداند و به شما کمک کند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.
– دوام کاشت:
ایمپلنت ها بسیار بادوام بوده و سال ها بدون تغییر باقی خواهند ماند. با مراقبت خوب، بسیاری از ایمپلنت ها طول عمر خود را حفظ می کنند.

آیا هر کسی می تواند کاشت دندان انجام دهد؟
در اکثر موارد، هر کسی که به اندازه کافی سالم است و تحت عمل کشیدن دندان یا جراحی دهان قرار بگیرد، می تواند برای کاشت دندان در نظر گرفته شود. بیماران باید لثه سالم و استخوان کافی برای نگه داشتن ایمپلنت داشته باشند.
آنها همچنین باید به بهداشت دهان و دندان و ویزیت های منظم دندانپزشکی متعهد باشند. افراد سیگاری، مبتلایان به اختلالات مزمن کنترل نشده – مانند دیابت یا بیماری قلبی – یا بیمارانی که تحت پرتونگاری به ناحیه سر و گردن می باشند، باید به صورت فردی ارزیابی شوند و باید با پزشک خود در این زمینه مشورت نمایند.

قرار دادن ایمپلنت
بعد از بی حس کردن ناحیه، جراحی اولیه توسط جراح دهان و دندان انجام می شود که لثه شما را برش می دهد تا فک شما را در معرض دید خود قرار دهد. سپس سوراخ هایی در استخوان حفر می کنند و قسمت انتوست (پایه ایمپلنت) را درون عمق استخوان فک شما قرار می دهد و لثه ی شما را روی آن دوباره می بندد. بعد از جراحی می توانید انتظار :
– تورم (صورت و لثه)
– کبودی (پوست و لثه)
– درد
– خون ریزی داشته باشید.
پس از عمل جراحی، در دوره بهبودی به شما دستورالعمل لازم برای مراقبت های مناسب و بهداشت دهان و دندان داده می شود.
دندانپزشک شما ممکن است آنتی بیوتیک ها و داروهای ضد درد را نیز تجویز کند.
همچنین ممکن است دندانپزشک از شما بخواهد تا حدود یک هفته فقط غذاهای نرم بخورید.
در مرحله بعد استخوان فک شما در اطراف استخوان سازی می کند. این پروسه معمولاً ۲ تا ۶ ماه زمان لازم دارد تا انتوست به اندازه کافی قوی و محکم شود.

قرار دادن ایمپلنت
جراح دندانپزشک لثه شما را مجدداً باز می کند و اباتمنت را به کاشت پیوند می زند. اباتمنت قطعه ای از ایمپلنت است که داخل لثه قرار داده می شود و تاج (دندان مصنوعی شما) به آن وصل می شود.
حدود دو هفته بعد از قرار دادن اباتمنت و بعد از بهبودی لثه ها، دندانپزشک شما برای ایجاد تاج دندان اقدام می کند.
بسته به انتخاب شما، دندان مصنوعی نهایی یا همان تاج دندان می تواند قابل جدا شدن یا ثابت و همیشگی باشد.

کاشت دندان چقدر دردناک است؟
بیشتر افرادی که ایمپلنت دندانی دریافت کرده اند می گویند که ناراحتی بسیار کمی در این عمل وجود دارد. در طی روش می توان از بی حسی موضعی نیز استفاده کرد و بیشتر بیماران گزارش می کنند که کاشت دندان و ایمپلنت از کشیدن دندان درد کمتری را به همراه دارد.

گردآوری: دکتر محمد علی عالمی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money