چگونه دوران نقاهت پس از جراحی را سپری کنیم؟

چگونه دوران نقاهت پس از جراحی را سپری کنیم؟

چگونه دوره نقاهت پس از جراحی را سپری کنیم؟ (مراقبت های بعد از عمل)

مراقبت های بعد از عمل (دوره نقاهت) مراقبت هایی است که شما بعد از عمل جراحی دریافت می کنید. نوع مراقبت های بعد از عمل شما، به نوع جراحی شما و همچنین سابقه پزشکی شما بستگی دارد. این مراقبت ها اغلب شامل مدیریت درد و مراقبت از زخم است. مراقبت های بعد از عمل بلافاصله بعد از عمل شروع می شود (دوره نقاهت). این مراقبت از هنگام بستری شما در بیمارستان شروع شده و ممکن است بعد از ترخیص شما نیز همچنان ادامه یابد. به عنوان بخشی از مراقبت های بعد از عمل، ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما باید ملاحظات و عوارض جانبی احتمالی عمل را به شما آموزش دهد.

قبل از عمل جراحی، از پزشک خود بپرسید که مراقبت های بعد از عمل چیست؟
این کار به شما زمان می دهد تا از قبل آماده شوید. پزشک شما ممکن است در برخی از دستورالعمل های خود بعد از عمل، براساس نحوه عمل جراحی شما و سرعت بهبودیتان تجدید نظر کند.

قبل از زمان آماده شوید.

قبل از جراحی سؤالات خود را بپرسید و قبل از ترخیص از بیمارستان، دستورالعمل های جدید را بخواهید. بعضی از بیمارستان ها دستورالعمل های کتبی را به این منظور ارائه می دهند.

از پزشک خود سؤالاتی از قبیل:
– چه مدت از من انتظار می رود که در بیمارستان بمانم؟
– آیا هنگامی که به خانه می روم به داروهای خاصی نیاز دارم؟
– آیا هنگام مراجعه به خانه به یک مراقب یا فیزیوتراپی احتیاج خواهم داشت؟
– چه عوارض جانبی را می توان انتظار داشت؟
– چه ملاحظاتی باید داشته باشم؟
– چه موقع می توانم فعالیت طبیعی را از سر بگیرم؟

پاسخ این سؤالات می تواند به شما در آماده سازی پیش از موعد کمک کند.
بسته به نوع جراحی شما، عوارض بالقوه زیادی وجود دارد که می تواند ایجاد شود. به عنوان مثال، بسیاری از جراحی ها، بیماران را در معرض عفونت، خونریزی در محل جراحی و لخته شدن خون ناشی از عدم فعالیت قرار می دهد.
عدم تحرک طولانی مدت همچنین می تواند باعث شود شما مقداری از قدرت عضلانی خود را از دست داده و عوارض تنفسی برای شما ایجاد کند. برای اطلاعات بیشتر در مورد عوارض احتمالی عمل خود حتماً از پزشک خود سوال کنید.

مراقبت های بعد از عمل در بیمارستان
بعد از اتمام عمل جراحی، شما به اتاق بهبودی منتقل خواهید شد. بعد از چند ساعت از خواب بیدار می شوید. وقتی بیدار می شوید احساس کرختی و گیجی می کنید، برخی از افراد نیز احساس تهوع می کنند.
در حالی که شما در اتاق بهبودی هستید، پرستاران فشار خون، تنفس، دما و نبض شما را تحت نظر دارند. ممکن است آنها از شما بخواهند نفس عمیق بکشید تا عملکرد ریه تان را ارزیابی کنند. آنها ممکن است محل جراحی شما را برای علائم خونریزی یا عفونت بررسی کنند. آنها همچنین علائم واکنش آلرژیک که ممکن است بدن شما در پاسخ به بیهوشی از خود نشان دهد، را بررسی کنند.

جراحی سرپایی
جراحی سرپایی همچنین به عنوان جراحی یک روزه شناخته می شود. به جز در مواردی که علائم و عوارض مربوط به عمل نشان داده شود، اگر مشکلی وجود نداشته باشد در همان روز عمل مرخص خواهید شد و نیازی نیست یک شب در بیمارستان بمانید.
قبل از ترخیص، باید نشان دهید که می توانید به طور عادی نفس بکشید، بنوشید و ادرار کنید.
شما مجاز نخواهید بود که بلافاصله بعد از جراحی با بیهوشی رانندگی کنید. اطمینان حاصل کنید که حمل و نقل را به خانه از قبل ترتیب داده اید. ممکن است فردای روز عمل احساس گیجی کنید.

مراقبت های بعد از عمل در خانه
بسیار مهم است که بعد از ترک بیمارستان از دستورالعمل پزشک خود پیروی کنید. داروها را طبق دستورالعمل مصرف کنید، مراقب عوارض احتمالی باشید و قرارهای بعدی خود را با پزشک خود دنبال کنید. اگر به شما دستور داده استراحت کنید، از فعالیت های بی مورد بپرهیزید، اگر به شما پیشنهاد شده است که تحرک داشته باشید، از فعالیت بدنی غافل نشوید.
در صورتی که به توصیه های پزشک خود توجه کنید هرچه سریع تر به فعالیت های عادی خود باز خواهید گشت و در این امر اصرار و عجله نکنید.
در بعضی موارد، ممکن است بعد از جراحی نتوانید مدتی از خود مراقبت کنید. شما ممکن است به یک پرستار نیاز داشته باشید تا به زخم های شما رسیدگی کند، غذا را آماده کند، شما را تمیز نگه دارد و در حین حرکت از شما حمایت کند.
اگر شما یک عضو خانواده یا دوستی ندارید که بتواند به شما کمک کند، از پزشک خود بخواهید یک پرستار حرفه ای را به شما معرفی کند.
در صورت بروز تب، افزایش درد یا خونریزی در محل جراحی با پزشک خود تماس بگیرید. اگر سؤال دارید یا طبق انتظار بهبود نیافته اید، از تماس با پزشک خود دریغ نکنید.
مراقبت های مناسب می تواند به کاهش خطر عوارض بعد از عمل جراحی کمک کرده و به روند بهبودی شما کمک بسزایی نموده و آن را برای شما تضمین کند.
قبل از عمل جراحی از پزشک خود بخواهید دستورالعمل های لازم را برای شما توضیح دهد.
اگر گمان می کنید عارضه ای را تجربه کرده اید یا بهبودی شما خوب پیش نمی رود، با پزشک خود تماس بگیرید.
با کمی برنامه ریزی و مراقبت پیشگیرانه می توانید به بهبودی هرچه سریع تر خود کمک کنید.

گردآوری: دکتر محمد صمدی

طراحی سایت

Powered by keepvid themefull earn money