کهیر (پیشگیری و درمان طبی)

کهیر (پیشگیری و درمان طبی)

کهیر (پیشگیری و درمان طبی)

کهیر بیماری است که بر روی قسمتی یا تمام بدن ظاهر می شود و با ظاهری قرمز، بسیار خارش دار و به شکل دانه های کوچک و یا برجستگی های وسیع و گاهاً متورم می باشد؛ آنها در اشکال و اندازه های مختلف ظاهر می شوند و از چند میلی متر تا چند سانتی متر در هر جایی از بدن وجود دارند.
تخمین زده می شود که ۲۰ درصد افراد در طول زندگیشان دچار کهیر خواهند شد.
کهیر در زنان شایع تر از مردان است.
یکی از مشخصه های کهیر، تغییر اندازه سریع، حرکت و ناپدید شدن در یک مکان و دوباره ظاهر شدن در جاهای دیگر است و اغلب در عرض چند ساعت اتفاق می افتد.
شکل دیگری از کهیر آنژیوادم است در واقع ادم پوست، بافت زیر جلدی، مخاط و زیر مخاط است. آنژیوادم بسیار شبیه کهیر است ولی بافت‌های عمیق تری را درگیر می‌سازد. معمولاً صورت، لب ها، دهان و زبان در عرض چند دقیقه تا چند ساعت متورم می‌شوند.
گاه دست ها، حلق و دستگاه گوارش نیز درگیر می‌شوند. ممکن است ادم همراه با خارش باشد که کمتر از کهیر است. در حالی که به طور کلی آنژیوادم خطرناک نیست اما گاهی اوقات می تواند کشنده باشد. در صورتی که واکنش شدید در بدن ایجاد شده و تورم در ناحیه گلو و یا دهان شروع شود به دلیل انسداد راه های هوایی، حتماً باید به پزشک مراجعه کنید.
ضمن این که داشتن علائم زیر نیز می تواند خطرناک باشد:
– سرگیجه یا سردرگمی
– بلع دشوار
– تنگی نفس شدید
– احساس درد یا فشار روی قفسه سینه و نیاز به تماس فوری با اورژانس دارد.
از جمله درمان های اورژانسی لوله گذاری تراشه (انتوباسیون) و اپی نفرین و کورتیکو استرویید است‌.
انواع کهیر
– کهیر حاد: کهیری که کمتر از ۶ هفته طول کشیده باشد. این کهیر آسان بوده و سریع با رفع علت، بهبود می یابد.
شایع ترین علت کهیر
– مواد غذایی از جمله آجیل، تخم مرغ، توت فرنگی، کیوی، انگور، خربزه و داروهایی از جمله مورفین، کدئین، آسپرین، ادویل و برخی آنتی بیوتیک ها
– عفونت ها، نیش حشرات و یا بیماری‌های داخلی مثل بیماری تیروئید
– محرک‌های فیزیکی مثل فشار، سرما و نور خورشید نیز از عوامل دیگر ایجاد کهیر حاد و کوتاه مدت هستند.
در حملات مکرر کهیر معمولاً بیماران خود متوجه عامل ایجادکننده می‌شوند.
– کهیر مزمن: کهیری است که بیش از ۶ هفته طول بکشد. تشخیص علت این نوع کهیر بسیار مشکل است و آزمایش تشخیصی – اختصاصی برای این نوع کهیر وجود ندارد. استرس‌های روحی و افسردگی نیز باعث بیماری کهیر می‌شود و موجب افزایش خارش و گسترش آن می‌شود.
تشخیص کهیر
بعضی از کهیرها بر اساس دلایل ثانویه ایجاد می‌شوند. کهیر ناشی از سرما و گرما؛ آب سرد و آفتاب جزء این گروه هستند و علائم کهیر به شکل قرمزی پوست، تورم و خارش دار شدن سطح پوست بروز می کند.
روش ساده‌ برای تشخیص این نوع کهیرها به این شکل می باشد که معمولاً با فشار ملایم توسط نوک انگشتان قرمزی پوست برطرف می‌شود و سفتی قابل لمس حس نمی‌شود. همچنین به محض کاهش فشار، دوباره قرمزی ظاهر می‌شود.
معمولاً ضایعه‌های کهیر پس از ۴۸ ساعت برطرف می‌شوند و احتمال پایداری کهیر در یک نقطه ثابت بیش از چند روز کم است. نوع دیگری از کهیرها در اثر فشارها به وجود می‌آیند؛ برای مثال فشارِ کشِ جوراب موجب ایجاد کهیر در زیر آن می‌شود. اگر کهیر در اثر فشار ایجاد شده ‌است از پوشیدن لباس‌های تنگ خودداری کنید.
کهیر ناشی از سرما نیز آزمایش آسان و ساده‌ای دارد. تکه‌ای یخ را برای مدتی روی پوست قرار دهید، سپس آن را بردارید.
اگر نشانه‌های کهیر ظاهر شد به کهیر مبتلا شده‌اید. بهترین درمان کهیر شناسایی عامل مسئول و اجتناب از تماس مجدد با آن است.
افرادی که مبتلا به کهیر هستند بایستی مواردی زیر را رعایت کنند:
– حذف برخی از مواد غذایی مثل آجیل، موز، توت فرنگی، پیاز، گوجه فرنگی،
بادمجان، تخم مرغ، مرکبات، شیر، ماهی، پنیر، ادویه، مواد رنگی (نوشابه، ژله، آدامس، بستنی)، غذاهای حاوی مواد محافظ (کنسرو، سوسیس، کالباس، مربا، ترشی، سس مایونز)
– قطع مصرف داروهایی که لزومی به مصرف آن نیست. مانند مسکن‌ها، ویتامین‌ها و ملین‌ها نیز در درمان آن مؤثر است.
– خنک کردن پوست معمولاً باعث بهبود و گرما باعث بدتر شدن خارش می‌شود، لذا از گرمای زیاد و حمام داغ پرهیز شود. – داروهای موضعی مثل کرم‌ها و لوسیون‌ها تأثیری در درمان کهیر ندارند؛ معمولاً برای کنترل کهیر داروهای آنتی‌هیستامین و کورتون خوراکی یا تزریقی تجویز می‌شود. آنتی هیستامین ها ممکن است خواب‌آور باشند. همچنین در صورت بروز مشکل تنفسی سریعاً به پزشک مراجعه شود.
گردآوری: دکتر مانیا میبدی ثانی

برای مشاهده و دانلود نسخه کامل ماهنامه کلیک کنید.

© کلیه حقوق نزد www.tandorosti.news محفوظ است .ماهنامه سلامت و تندرستی